Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MICROSOFT.NET MES YAZILIMI"— Sunum transkripti:

1

2 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
MES NEDİR? Manufacturing Execution System Üretim Yürütme Sistemi Fabrika sahası ve ERP sisteminin entegrasyonunu sağlayan yazılımlara verilen addır. Uygulama alanları, makina parkları, enerji santralleri, otomotiv sektörü vb. MES dijital fabrika üçgeninin alt yapısını sağlayan temel taşlardan bir tanesidir.

3 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
DİJİTAL FABRİKA NEDİR? ERP’den çıkan iş emri sürecinden fabrikadaki üretim sahasına kadar olan süreç dijital fabrikanın üçgenini oluşturur.

4 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE. ERP programına sahip firmalarda sistem işleyişi, gelen siparişler bir havuzda toplanır. Bu havuzda toplanan siparişe, özel ürünler üretilmektedir. Böylece stok maliyetini azaltarak müşteriye özel ürün üretme mantığı yerleşmektedir. Örneğin bir müşteri bir otomobil bayiine gidip kendi isteğine uygun renk, aksesuar seçimini yapar ve otomobilini sipariş eder.

5 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
SİPARİŞ GİRİŞİ. ERP ye kayıt olan sipariş ilk olarak ERP veritabanında sipariş havuzuna düşer. Operatörler veya robotlar işleme başlamadan önce sipariş havuzundan üretilecek otomobilin detayları sistemden otomatik olarak geldiği için otomobile gerekli aksesuarlar takılır ve rengi verilir. Bu işlemler arasındaki süreç MES yazılımı tarafından kontrol edilir.

6 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
ÜRÜN ÜRETİMİ. Üretilen ürün müşterinin istediği özelliklerde olup artık stoklara girmiştir. Böylece elimizde müşterinin isteğine uygun bir ürünü tutmamıza gerek kalmamaktadır. Buda stok maliyetlerini düşürmekte ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere taşımaktadır.

7 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
SİSTEM VERİMLİLİĞİ VE ANALİZLER. Aslında bu süreci takip ederken sistem verimliliğinide ölçmek ayrı bir konudur. Arıza süreçlerinin takibi bu konuda önem arz etmektedir. Arıza takibi raporları üretim takibi yazılımlarının vazgeçilmezidir. Enerji hesaplamaları o ürünün fiyatının hesaplanmasında en önemli kriterlerdendir. Bu tarz raporları raporlama yazılımlarından almanız mümkündür.

8 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
MES VE ÜRETİM TAKİBİ YAZILIMLARININ FAYDALARI ERP den gelen siparişe göre üretimi kontrol etme ve stok maliyetlerini düşürme. Arıza takibi yaparak operatör ve makina çalışma verimliliğini ölçme. Enerji ölçümü yaparak ürün üretildiğinde makinenin ne kadar enerji harcadığı analizini yaparak fiyatlandırmada kolaylık sağlar. Operatör süreçlerinin kontrolü çalışma saatleri ve verimliliğinin ölçümü. Reçete kontrolü ile makine çalışmasının ürüne göre değişik çalışarak ürün farklığını sağlaması.

9 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
GENEL YAPI

10 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
İstenildiği takdirde mobil cihazlara entegre yazılımlar aracılığıyla sistemleri kontrol edebilir veya sistem bilgilerini alabilirsiniz. Böylece ana merkeze bağımlı olmadan makine kontrolünü sağlayabilirsiniz.

11 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
DİĞER MES SİSTEMLERE GÖRE AVANTAJLARI Eğer makine üzerinde var olan PLC’lerin yazılımları biliniyor ise PLC’lerden gerekli olan bilgiler çekilir. Buda sistemin daha robust yapıda olmasını sağlayacak ek maliyetleri ortadan kaldıracaktır. Her türlü ERP sistemine ve PLC sistemine entegre edilebilir yapıdadır. Microsoft.net platformunda geliştirilen yazılım tüm platformlarda çalışma özelliğine sahiptir.

12 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
NEXANS projesinde kurulan yapıda, ERP den makine başında çalışan operatörün makineyi çalıştırmasına kadar olan süreç Scada’nın kontrolünde gerçekleşmektedir. Makinenin çalışma izninin alınması, arıza durumları, üretilen malzemeye ait enerji ve kalite bilgileri Scada tarafından kontrol edilmekte, ERP ve raporlama veritabanına kaydedilmektedir. REFERANS PROJE

13 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
ÖZELLİKLERİ Uygulama bir server üstünde çalışmakta ve web üzerinden de makineler online izlenebilmektedir. Veri tabanı olarak SQL Server 2000 yazılımı kullanılmıştır. Yöneticilere özel raporlama programı düzenlenmiştir. Scada programı, Dinamo ERP programıyla entegre çalışarak makineleri kontrol etmektedir.

14 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
SİSTEM YAPISI Projede 1 master S7-300 PLC, slave olan makinelerde S7-200 PLC bulunmaktadır. Projede haberleşme için Ethernet ve Profibus altyapısı kullanılmıştır. S7-300 ve SCADA birbirlerine ethernet hattı üzerinden bağlıdır.

15 Ekrandaki kutucuklar vasıtasıyla renklere göre makinanın çalışma durumu gözlenir.
Üstteki mor çizgide profibus hattındaki kopukluk izlenmektedir. PC zamanı ile PLC’lerin zamanı senkronize edilebilmektedir.

16 En üstteki sekmeler vasıtasıyla makine gruplar arası geçişler yapılabilir.

17 Ana ekranda makinelerin üzerine tıklandığında o makineye ait 24 saatlik değişimler gösterilmektedir.

18 Ayrıca ek olarak web ve windows ortamında raporlama yazılımları projelendirilmiştir.
İsteğe uygun olarak tasarlanan raporlar pdf veya yazıcıya dökülebilme özelliğindedir. Bütün raporlar müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir.

19 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
VAN BELEDİYESİ kablosuz debimetre izleme programının amacı Van ilindeki su kullanım kaçaklarının raporlanmasıdır. Sistem GPRS teknolojisi kullanılarak 25km2 lik alanda veriler okunup SQL serverda depolanmaktadır. REFERANS PROJE VAN BELEDİYESİ DEBİMETRE İZLEME

20 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
ÖZELLİKLERİ Uygulama bir server üstünde çalışmakta ve web üzerinden de debimetreler online izlenebilmektedir. Veri tabanı olarak SQL Server 2008 yazılımı kullanılmıştır. Yöneticilere özel raporlama programı düzenlenmiştir.

21 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI
Sistemde toplam 10 nokta bulunmaktadır. 10 noktadan veriler okunmakta ve raporlamalar için gerekli datalar OPC server aracılığı ile internetten alınmaktadır. SİSTEM YAPISI VAN BELEDİYESİ DEBİMETRE İZLEME

22 Van ilindeki depolar ve GPRS noktalarının tümü ana ekranda özet olarak verilmektedir.

23 Raporlamalar windows ekranında yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır
Raporlamalar windows ekranında yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır. Yöneticiler istediği veriyi trend olarak ve excel olarak çıktısını alabilmektedir.

24 Raporlamalar web olarak yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır
Raporlamalar web olarak yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır. Yöneticiler istediği veriyi internet üzerinden raporlayabilmektedir.

25 Toplam debiyi internetten raporlama görüntüsü.

26 TEŞEKKÜRLER


"MICROSOFT.NET MES YAZILIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları