Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“SINIF ARKADAŞIM AİLEM”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“SINIF ARKADAŞIM AİLEM”"— Sunum transkripti:

1 “SINIF ARKADAŞIM AİLEM”
İDV ÖZEL BİLKENT İLKÖĞRETİM OKULU 9. SONBAHAR ÖĞRETMEN KONFERANSI “SINIF ARKADAŞIM AİLEM” Burcu HOSAFCI Başak AKSU Gülşen ÇİÇEK KESKİNSOY Ekim 2005 Eyüboğlu Eğitim Kurumları-İstanbul

2 SUNUM AKIŞI Proje Hakkında Genel Bilgiler 5 dk
Etkinlikler Hakkında Açıklamalar dk Uygulama Çalışması dk Sorular ve Öneriler 5 dk

3 PLANLAMA AŞAMASI “Aile Katılım Projesi” hakkında ailelere bilgi verilir. (EK-1) Ailelerin uygun olduğu saatler belirlenir ve aynı zamanları tercih eden veliler gruplanır. Hangi veli grubu ile hangi çalışmanın yapılacağına karar verilir. Her veli için mektup hazırlanır; etkinliğin günü, yeri ve zamanı bildirilir. (EK-2) Aileler okula geldikleri zaman etkinliğin amacı, süresi, materyalleri, değerlendirme bölümü hakkında bilgi verilir ve ailelerin sınıftaki tutum ve davranışlarına değinilir. Etkinlik bitiminde ailelerin değerlendirme formunu doldurması istenir. (EK-3)

4 (EK-1) BİLGİLENDİRME FORMU
pazartesi salı çarşamba perşembe cuma Sevgili Aileler; Çocuklarımızın benlik ve akademik algısını geliştirmek; ebeveyn-çocuk başarılarını arttırmak; ailelerin çocuklarına ilişkin gözlemlerini, deneyimlerini öğretmenlerle paylaşmak amacıyla “OKUL MERKEZLİ AİLE KATILIM PROGRAMI” kapsamında; çocuklarınızı sınıf ortamında izleme ve onlarla bu anı paylaşma uygulamalarına başlayacağız. Bu planlamayı yaparken sizlere uygun gün ve saatleri belirlememiz gerekmektedir. Bu nedenle yandaki çizelgede size uygun zamanı işaretledikten sonra sınıf öğretmenine iletmenizi rica ederiz.

5 (EK-2) DAVET MEKTUBU Sevgili Aileler;
Çocuklarımızın benlik ve akademik algısını geliştirmek; ebeveyn-çocuk başarılarını arttırmak; ailelerin çocuklarına ilişkin gözlemlerini, deneyimlerini öğretmenlerle paylaşamak amacıyla “OKUL MERKEZLİ AİLE KATILIM PROGRAMI” na başlıyoruz. Sizden gelen tercihler doğrultusunda yaptığımız planlamaya göre; sınıfımıza gelerek çalışmamıza katılmanızı bekliyoruz. Aynı gün ders saatinden 15 dakika önce okulda olmanız ve birlikte son hazırlıkları gözden geçirmemiz önem taşımaktadır. Bizlere verdiğiniz destekten dolayı teşekkür eder, birlikte yapacağımız güzel çalışmaların devamını dileriz.

6 (EK-3) DEĞERLENDİRME FORMU
Sevgili Aileler; Hepimiz sürekli bir değişim ve gelişim içerisindeyiz. Okulumuzda sizlerle olan iletişimimizi güçlendirmek amacıyla başlattığımız “Okul Merkezli Aile Katılım Programı” na ilişkin görüş ve önerileriniz; gelecekteki çalışmalarımız açısından önem taşımaktadır. Bu amaçla aşağıdaki soruları yanıtladıktan sonra sınıf öğretmenine iletmenizi rica ederiz. İ.D.V. Özel Bilkent İlköğretim Okulu Anasınıfı velisi olarak etkinlik sonucunda neler düşünüyorsunuz? Okul Merkezli Aile Katılım Programı kapsamında gelecek eğitim döneminde yapılması planlanan çalışmalar için önerileriniz varsa lütfen belirtiniz? Çalışmalarımıza olan katkınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

7 OKUL MERKEZLİ AİLE KATILIM PROGRAMI
Ellerimle Neler Yapabilirim? Etkinliği Nesne-Rakam Eşleştirme Çalışması Maskelerle Yüz İfadesi Çalışması Üçgen Günü M.T.A. Tabiat Tarihi Müzesine Gezi

8 “ELLERİMLE NELER YAPABİLİRİM?” ETKİNLİĞİ
AMAÇ: Küçük kas motor becerileri gerektiren hareketleri yapabilme, birey olarak kendi yeteneklerinin farkına varabilme SÜRE: 40 dakika MATERYAL: Renkli fon kağıdı, boya kalemi, makas UYGULAMA: Öğrenciler daire şeklinde otururlar. Her öğrenci kendi elini inceledikten sonra gördüğü ayrıntıları ifade eder ve elini kullanarak ses çıkarmaya çalışır. Ardından tüm sınıf masalara (2 kişilik gruplar halinde) oturur ve renkli fon kağıtlarına el izlerini çıkarır. Çıkarılan el izlerini makasla kesmeleri ve beyaz resim kağıdına yapıştırmaları istenir. 2 kişilik gruplar halinde el izlerinden resim oluşturma çalışması yapılır. DEĞERLENDİRME: Öğrencilerle çalışma sırasında neler öğrendiğimiz üzerinde konuşulur ve öğrencilerin fikirleri dinlenir. Ardından etkinliği değerlendirmeleri istenir.

9

10

11

12

13

14

15 “NESNE-RAKAM EŞLEŞTİRME” ÇALIŞMASI
AMAÇ: Rakam sayısı kadar nesneyi eşleştirebilme, artmayı kavrayabilme, iki nesne sayısını eşitleyebilme SÜRE: 40 dakika MATERYAL: Nohut ve fasulyeler, yumurta kolileri UYGULAMA: Öğrenciler 4 kişilik gruplar halinde sınıfta yer alan masalara otururlar. Her öğrenciye üzerinde nohut-fasulye modeli ve sayısının yer aldığı yumurta kolileri dağıtılır. Öğrenciler bölümlerde yer alan nesne resmi ve sayısı kadar nesneyi bölüme yerleştirirler. Her öğrenci kendi bölümlerinde kaç tane nohut ve fasulye olduğunu yüksek sesle ifade eder. Öğrencilerin nohut ve fasulye sayılarını karşılaştırmaları ve az olan nesneyi çok olan nesne kadar yapmaları istenir. Çalışma sırasında öğretmen öğrencilere ipuçları verir. DEĞERLENDİRME: Öğrencilerle çalışma sırasında neler öğrendiğimiz üzerinde konuşulur ve öğrencilerin fikirleri dinlenir. Ardından etkinliği değerlendirmeleri istenir.

16

17

18

19

20

21

22

23 “ÜÇGEN GÜNÜ” AMAÇ: Üçgen şeklini diğer şekiller arasından ayırt edebilme, içinde-dışında; uzun-kısa karşıt kavramlarını pekiştirebilme SÜRE: 40 dakika MATERYAL: Uzun ve kısa şeritler, çeteleme kağıdı, öğrenilen diğer şekillerin yer aldığı sepet, kalem UYGULAMA: Öğrencilerin “üçgen günü” dolayısıyla getirdikleri nesneleri tanıtmaları ve özelliklerini belirtmeleri istenir. Öğrenciler kısa ve uzun şeritlerin yer aldığı torbadan şerit çekerler ve gruplara ayrılırlar. Her grup elindeki şeritleri kullanarak halıda iki farklı boyda üçgen oluşturur. “içinde-dışında” oyunu oynanır ve masalara geçilir. Öğretmen her masaya içinde farklı sayılarda farklı şekillerin yer aldığı sepeti dağıtır ve öğrencilerden nesne sayısı kadar çizgiyi ilgili bölüme çizmelerini ister. DEĞERLENDİRME: Öğrencilerle çalışma sırasında neler öğrendiğimiz üzerinde konuşulur ve öğrencilerin fikirleri dinlenir. Ardından etkinliği değerlendirmeleri istenir.

24

25

26

27

28

29

30 ŞEKİL SONUÇ

31

32

33 “M.T.A. TABİAT TARİHİ MÜZESİNE GEZİ”
AMAÇ: Müze kurallarına uyum sağlayabilme, soyları tükenmekte olan hayvanlar hakkında bilgi sahibi olabilme SÜRE: 40 dakika MATERYAL: Renkli boya kalemleri, resim kağıdı, makas UYGULAMA: Öğrencilerle birlikte okul servisi ile müzeye gidilir. Müze kuralları hatırlatılır. Soyları tükenmekte olan hayvanlar, eskiden yaşamış dinazor vb. Hayvanlar hakkında bilgi sahibi olunur. Tüm bölümler gezildikten sonra müzedeki etkinlik odasına gidilir. Dinazorlarla ilgili kesme-yapıştırma çalışması yapılır ve okula dönülür. DEĞERLENDİRME: Öğrencilerle gezi sırasında neler öğrendiğimiz üzerinde konuşulur ve öğrencilerin gezi formunu doldurmaları istenir. Ardından etkinliği değerlendirmeleri istenir.

34

35

36

37

38

39

40 “MASKELERLE YÜZ İFADESİ”-DUYGULAR
AMAÇ: Eserlerin özelliklerini algıladığı şekilde söyleme, dili etkin bir şekilde kullanabilme, başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme SÜRE: 40 dakika MATERYAL: Renkli elişi kağıdı, boya kalemleri, resim kağıdı UYGULAMA: Öğrenciler daire şeklinde minderlere otururlar, her öğrenciye yüz şeklinde kesilerek hazırlanmış renkli elişi kağıtları dağıtılır. Her öğrenci elişi kağıdının üzerine yüz resmi çizer ve makas kullanmadan elişi kağıdına bir yüz ifadesi oluşturur. Tüm öğrencilerin çalışmaları panoda sergilenir ve yüz ifadelerinin “neden mutlu?, neden üzgün?” olabileceği konuşulur. Öğretmen 4 farklı duygunun yer aldığı hikayeyi çocuklara anlatır ve hikayenin sonunu öğrencilerin tamamlamasını ister. Ardından tüm öğrenciler hikayeyi resimler. DEĞERLENDİRME: Öğrencilerle çalışma sırasında neler öğrendiğimiz üzerinde konuşulur ve öğrencilerin fikirleri dinlenir. Ardından etkinliği değerlendirmeleri istenir.

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50 Okul Merkezli Aile Katılım Programı Hakkındaki Düşünceler
“Çocuğumla etkinliği paylaşmaktan çok mutlu oldum” “Çocuğumun yaratıcılığını izleme fırsatı buldum” “Çocuklarımızın eğlenirken öğrendiğini izleme fırsatım oldu” “Sınıfın uyumu çok güzeldi” “Çocuklarla birlikte olmak çok eğlenceliydi” “Öğrencilerin katılımının yüksek olduğunu farkettim”

51 Okul Merkezli Aile Katılım Programı Hakkındaki Düşünceler
“Çocuğumun okulda nasıl vakit geçirdiğini ve arkadaşlarıyla olan etkileşimini izledim” “Çocuğumun yaratıcılığını izleme fırsatı buldum” “Etkinliklerin bir çok zeka türüne etki ettiğini gördüm” “Çocuklarımızın okul ortamına uyum sağladıklarını farkettim.” “Çocuğumun öğrenci kimliğini tanıma fırsatı buldum”

52 Okul Merkezli Aile Katılım Programı Hakkındaki Öneriler
Branş derslerinde de bu uygulama yapılabilir. Ailenin derse katılamayan diğer bireyleri için bazı dersler kameraya alınabilir. Bu etkinliklere 1. dönem başlamak faydalı olabilir.

53 MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR

54 KAYNAKÇA 1999 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Drama Semineri EKİM 2003 Sonbahar Sempozyumu “Koç Okulları” Seminer Notları

55


"“SINIF ARKADAŞIM AİLEM”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları