Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DUHA AKGÜN CLASS : B İİÖP. ÖZELLİKLERİ ► Bu cümleler gerçek ya da gerçek olmayan durumları tanımlar. ►İki cümlecikten oluşur; 1. Bağımlı şart cümlesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DUHA AKGÜN CLASS : B İİÖP. ÖZELLİKLERİ ► Bu cümleler gerçek ya da gerçek olmayan durumları tanımlar. ►İki cümlecikten oluşur; 1. Bağımlı şart cümlesi."— Sunum transkripti:

1

2 DUHA AKGÜN CLASS : B İİÖP.

3

4 ÖZELLİKLERİ ► Bu cümleler gerçek ya da gerçek olmayan durumları tanımlar. ►İki cümlecikten oluşur; 1. Bağımlı şart cümlesi ‘if clause’, 2. Bağımsız yani sonuç cümlesi ►Başlıca iki gruba ayrılır; 1. ‘Real ( factual) ‘ 2. ‘ Unreal ’

5 REAL CONDITIONALS 1. Gerçek durumlar için ya da gerçekleşmesi muhtemel olan durumlar için kullanılır. 2. Bu yapıyı genel doğrular, bilimsel gerçekler, alışkanlıklar için kullanırız 3. Bu yapıda her iki cümlecikte ‘simple present’ ya da bağımlı şart cümlesinde ‘ present progresive’ kullanabiliriz.

6 REAL CONDITIONALS (devam) 1. Eğer gelecek için bir şart durumundan bahsediyorsak bağımlı şart cümleciğinde ‘ simple present’ ve ‘present progresive’ ; sonuç cümleciğinde ise ‘ will, be going to, may, might, can, could’ kullanabiliriz.

7 ÖRNEKLER  Plants die if they don’t get enough water.  If I’m flying, I always feel nervous.  If Barry passes the final exam, he might pass the course.

8 PRESENT CONDITINALSFUTURE CONDITINALS If clauseResult clause If clauseResult clause If it is hot,I drink iced tea.If it rains, we will close the windows. If it isn’t hot, I don’t drink iced tea. If it doesn’t rain, we won’t close the windows

9 UNREAL CONDITIONALS 1. Gerçek olmayan ve gerçekleşmesi de mümkün olmayan durumlar için kullanılır. 2. İkiye ayrılır;  Present unreal  Past unreal

10 •Present Unreal 1. Bu yapıyı gerçek olmayan, hayal ürünü ve gerçekleşmesi de mümkün olmayan durumlarda kullanılır. 2. ‘ Past tense’ kullanılır her zaman. 3. Eğer isim cümlesi ise bağımlı cümlecikte ‘were’ tüm kişiler için kullanılır. Sonuç kısmında ise ‘could, might, would’ kullanılır.

11 ÖRNEKLER  If I loved you, I would ask you to marry.  If we were parents, we wouldn’t stay up so late.  If I had the day off, I might watch videos.  If I were you, I wouldn’t accept the offer.

12 ACTUAL SITUATIONSCONDITIONALS If clauseResult clause It is rarely hot in Antartica.If it were hot in Antartica, It would be unusual. It is usually hot in Egypt.If it weren’t hot in Egypt, It rarely rains in Sahara.If it rained in the Sahara, It usually rains in the jungle. If it didn’t rain in the jungle,

13 •Past Unreal 1. Geçmişle ilgili gerçek olmayan, hayal ürünü olan ve gerçekleşmesi imkansız olan durumlar için kullanılır. 2. Bağımlı şart cümleciği tarafında ‘past perfect’ kullanılır. 3. Sonuç cümleciğinde ise ‘could, might, would + have+ past participle’ kullanılır.

14 ÖRNEKLER  If I had listened to my inner voice, I wouldn’t have made that mitake.  If you asked in time, Marry would have accepted your proposal.  If I had known you were in financial difficulty, I would have lent you money.

15 MIXED CONDITIONALS  Past ve Present if clause cümleciklerinin karışımından oluşur. 1. Şart cümleciği ‘unreal past’ sonuç cümleciği ise ‘unreal present’ olabilir ya da tam tersi şeklinde de olabilir. Örnek: If Sam were coming, he would have arrived by now. (Sam isn’t coming. He hasn’t arrived.)

16 ACTUAL SITUATIONSCONDITIONALS If clause Result clause He didn’t have children, so he is alone. Past If he had had children, Present He wouldn’t be alone His memory is not good, so he didn’t buy his medicine. Present If his memory were good, Past he would have bought his medicine.


"DUHA AKGÜN CLASS : B İİÖP. ÖZELLİKLERİ ► Bu cümleler gerçek ya da gerçek olmayan durumları tanımlar. ►İki cümlecikten oluşur; 1. Bağımlı şart cümlesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları