Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırladı:204 saylı məktəbin informatika müəllimi Fərruxova Qiyafət

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırladı:204 saylı məktəbin informatika müəllimi Fərruxova Qiyafət"— Sunum transkripti:

1 Hazırladı:204 saylı məktəbin informatika müəllimi Fərruxova Qiyafət
Mövzu: QRAF Hazırladı:204 saylı məktəbin informatika müəllimi Fərruxova Qiyafət

2 Məqsəd Qraf anlayışını izah edir; Gündəlik həyatda rast gəlinən sadə qrafları müəyyən edir; Qrafın strukturunu izah edir; Iki obyekt arasında sadə və qısa yolların fərqini izah edir; Qrafda sadə və qısa yolu müəyyən edir;

3 Dərsin tipi : İnduktiv Əsas anlayışlar:Qraf,qrafin təpələri,qrafın tilləri,ağac,asan yol,sadə yol. İstifadə olunan iş formaları:Fərdi iş,kiçik qruplarla iş,siniflə iş,cütlərlə iş. İstifadə olunan üsullar:Mini mühazirə,müzakirə, beyin həmləsi Fənlər arası inteqrasiya:Riy ,1.3.2 ,3.1.1 Təchizat :Xətkeş, iş vərəqləri

4 MOTIVASIYA Hündür ev Alpayın evi Nigarın evi Könülün evi Elxanın evi
MƏKTƏB Muradın evi Hündür ev Alpayın evi Mağaza Nigarın evi Könülün evi Elxanın evi Lalənin evi

5 Buna oxşar sxemlərı harada görmüsünüz?

6 Qraf nəyə bənzəyir? Hörümçək toruna Ağaca

7 Qrafın quruluşu necədir?
Tədqiqat sualı Qrafın quruluşu necədir? Qrafda bir nöqtədən diğər nöqtəyə qədər sadə və qısa yolu necə tapmaq olar?

8 Tədqiqatın aparıması Bir-biri ilə əlaqəsi olan obyektlər
sistemi qraf adlanır. Nöqtələr qra- fın təpələri, düz xətt parçaları isə qrafın tilləri adlanır. ”Qraf”yunan sözü olub yazıram deməkdir. Sinif 4- qrupa bölünür.İş vərəqlərı paylanır.

9 I-qrup Sevil və Toğrulu kəndə aparan ən qısa cığırı və onun uzunluğunu tapın.

10 II-qrup Oyuncaq qatarın vağzaldan kəndə gedə bicəyi ən qısa yolu və onun uzun- luğunu tapın

11 III-qrup Avtomobilin gedə biləcəyi ən qısa yolu və onun uzunluğunu tapın.

12 IV-qrup Sincabın qozanı götürməsi üçün gedə biləcəyi ən qısa yolu və onun uzun- luğunu tapın.

13 Məlumat mübadiləsi və onun müzakirəsi.
1-ci qrup-Uşaqlar üçün sadə yol hansıdır? 2-ci qrup-Qatar üçün sadə yol hansıdır? 3-cü qrup-Avtomobil üçün sadə yol hansıdır? 4-cü qrup-Sincab üçün sadə yol hansıdır?

14 Ümumiləşdirmə Qraf nədir? Qraf nəyə bənzəyir? Biz nəyi öyrəndik?
Qrafın iki təpəsi arasında ən qısa yolu necə seçmək olar?

15 Nəticə 1.Qraf bir biri ilə əlaqəsi olan obyektlər sistemidir.
2.Ağac qrafın sadə formasıdır və bizim bildiyimiz ağaca(onun tərsinə) bənzəyir. 3.Qrafın iki müxtəlif təpələri arasında ən qısa məsafəni hesablamaq üçün onları birləşdirən tillərin uzunluqlarını hesab- layıb ən qısasını seçmək lazımdır. 4.Sadə yol qısa demək deyil.

16 İş dəftəri1. İki qonşunun iki ümumi quyusu var
İş dəftəri1.İki qonşunun iki ümumi quyusu var.Hər bir qonşu hər iki quyuya elə yol cəkmək istəyir ki, onların yolları kəsişməsin.Onlara kömək et. Ev1 Ev2 Q 2 Q 1

17 Gəlin bu məsələni evlərin və quyuların sayı 3 olanda həll edək
Gəlin bu məsələni evlərin və quyuların sayı 3 olanda həll edək.(bu halda məsələnin həlli yoxdur) Ev1 Ev2 Ev3 Q 1 Q 2 Q 2 Q 3

18 1.Qırmızı fiqur kvadratdır. 2. Üçbucaq qırmızıdır. 3. Bütün üçbucaqlar
İş dəftərı2.Sağdakı sxemin boş çərçivələrində müvafiq obyektləri çək və uyğun rənglərlə boya.Doğru müla- hizələri “D” yalan mülahizələri isə “ Y” işarəsi ilə qeyd et. 1.Qırmızı fiqur kvadratdır. 2. Üçbucaq qırmızıdır. 3. Bütün üçbucaqlar sarıdır. 4.Üçbucaq yaşıl deyil. FIQURLAR D Y Y D

19 Iş dəftəri 3.Nöqtələri birləşdirməklə evlər arasında müm- kün yolları çək.Pişiyin evindən siçanın evinə neçə cür getmək olar? Onlardan ən qısa və ən asan yolu göstər. Ən qısa yol

20 İş dəftəri4.Boş çərçivələrdə uyğun yazıları yaz.
Qayıqlar Yelkənli qayıqlar Motorlu qayıqlar

21 Cütlərlə iş. Müəllim sinfi cütlərə bölüb belə bir çalışma verir: açıq zərfin təpə nöqtələrini qələmi kağızdan ayırmamaq şərti ilə elə birləşdirmək lazımdır ki,bir xətti bir dəfə çəkəsən.

22 Qiymətləndirmə MEYARLAR Cəmi Qrup Qrafın struktu- runu izah edir
Qrafa aid sadə misal- lar göstərir Qraf anla- yışını başa düşür. Tapşırı- ğı şərtə uyğun y/yetirir Əmək daşlıq Nizam intiza ma riayyət edilmə Bir-birini din-ləmə İnformasiya Alqoritm Internet Kompyuter Cəmi Qrup

23 Ev tapşırığı Dərslikdə “Fikirləş“ simgəsi ilə verilmiş tapşırıq.

24 SON


"Hazırladı:204 saylı məktəbin informatika müəllimi Fərruxova Qiyafət" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları