Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kübizm Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak kübizm sanatçıları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kübizm Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak kübizm sanatçıları"— Sunum transkripti:

1 Kübizm Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak kübizm sanatçıları

2 KÜBİZM Kübizm «Kübizm» adı, Georges Braque'ın “Estague’daki Evler” isimli tablosunu gören Matisse'in bu tablo için «küçük küpler» sözünü kullanmasıyla ortaya çıkmıştır. Bir yanılgı sonucu yeni resme uygulanan bu deyim, Picasso ve Georges Braque'ın o tarihlerde birbirine pek benzeyen ilk kübist eserleri konusunda bir fikir verebilir. Her ikisi de hacimlerin iç içe geçtiği portreler, manzaralar, natürmortlar çizmekteydi. Onlar iki boyutlu (en ve boy) olan tuvalin yüzüne doğada üç boyutlu (en, boy, derinlik) olan nesneleri çizebilmenin çarelerini araştırıyorlardı. Bu, yeni bir sorun değildi; bütün resim sanatının sorunuydu; ama o zamana kadar derinlik izlenimi perspektif aracılığıyla verilebiliyordu.

3 Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak 1
Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak 1. Sanayi Devrimi'nden sonra teknolojinin gelişmesiyle yeni arayışlar içinde olunması Kübizimin ortaya çıkışı 'lerin başları... Sanayi Devrimi gerçekleşmiş... Yer Fransa, modernizmin göbeği... Sanat burada akıyor.. O dönem için anahtar kelimeler hız ve devinim. Dünya değişiyor ve sanatta beraberinde değişmeye yelteniyor. Monet'in bu resminin konusuna fabrika dumanlarının girmesi bunun habercisiydi zaten. Yani dönemin şartları neyse sanatın gelişimini o yönde etkiler dedik.

4 2. ''Kübizm zannedildiği gibi her şeyi küp küp resmetmek değildir'' - Guillaume Apollinaire
En büyük yaptığımız yanlışlardan biridir. Küp küp resmediyor gibi durmasının sebebi perspektif anlayışına farklı bir bakış açısı getirmesinden kaynaklanır. Leonardo Da Vinci gibi bir mekanı ve figürleri gördüğü gibi resmetmek yerine, farklı bir kafaya girmişlerdir. Kübizmde üç boyutlu nesneyi hem iki boyutlu gibi resmetmişler hem de nesnenin farklı açılardan resmedilmesiyle bir dört boyutluluk hissiyatı yaratmışlardır.

5 3. Kübizmin sürekli farklı branşlarla anlaşılır kılınmaya çalışılması (Bknz: Atomun parçalanması)
Pablo Picasso, Guernica, 1937

6 4.''Avignonlu Kızlar'' Pablo Picasso, Avignonlu Kızlar, 1907
Picasso'nun ''Avignonlu Kızlar'' resmi, tam olarak kübist sayılmasa da gümbür gümbür kübizmin ayak sesleridir. Bu kızları, Afrika maskelerinden esinlenerek resmettiği söylenmektedir. Picasso'nun Afrika maskelerine ulaşma hikayesi basittir. Dönemin ticari gereksinimleri ile Afrika gibi ülkelerden hediyelik amaçlı getirilen bu maskeler, uzak doğudan getirilen çini vazolar bulunmaktadır. (Bu dönemlere yakın dönemlerde bu vazoları çoğu resimde görmek mümkün).

7 5. Kübizmin tamamının Picasso'ya atfedilmesi
Georges Braque, Violin ve Şamdan, 1910 Picasso ilgi çekici, başarılı adımlar atmıştır fakat bu süreç içinde başkaları da vardır ve hakkı yenmemelidir. Bunlardan biri Picasso'nun arada çekiştiği meslekdaşı Georges Braque'dır. Beraberinde Juan Gris, Alexander Archipenko, Albert Gleizes, Jacques Lipchitz, Jean Metzinger, Fernand Leger, Henri Le Faucconier...'

8 6. Picasso'nun Braque öldükten sonra anısına litografi yapması

9 7. Peki Kübizm'in bize ne yararı oldu?
Basitçe çıkartabileceğimiz sonuçlardan birisi resim sanatının farklı teknikler ve yöntemler araştırmasına öncülük etmiş olmasıdır. Kübist kolaj, Dada gibi sert ve dik başlı bir akımın sık sık başvurduğu bir yöntem olmuştur. Picasso'nun kübizm için resim sınırları dışında başka bir yerden beslenmediğini iddia etse de gelecek nesiller hep kübizme dönüp beslenmeye devam etmiştir.

10 kübizm sanatçıları  1. Georges Braque (1882 – 1963) – Houses At L’Estaque, 1908

11 2. Pablo Picasso – Bread and Fruit Dish On A Table, 1909

12 3. Paul Cézanne (1839 – 1906) – The Large Bathers, 1906

13 4. Fernand Léger (1881 – 1955) – Smoke Over Rooftops, 1911

14 5. José Victoriano González-Pérez (Juan Gris) (1887 – 1927) – Still Life With Guitar, 1920

15 6. Robert Delaunay (1885 – 1941) – Tour Eiffel, 1911

16 7. Albert Gleizes (1881 – 1953) – The Cathedral of Chartres, 1912

17 8. Jean Metzinger (1883 – 1956) – Cubist Landscape, 1914

18 9. Henri Le Fauconnier (1881 – 1946) – The Tree, 1912

19 10. André Lhote (1885 – 1962) – L’escale, 1913


"Kübizm Bir Resim Sanatı Akımı Olan Kübizm'i Anlamak kübizm sanatçıları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları