Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MASA TENİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MASA TENİSİ."— Sunum transkripti:

1 MASA TENİSİ

2 Masa Tenisi MASATENİSİ yaygın bir kapalı salon oyunudur. Ping-pong ya da pinpon adıyla da bilinen oyun 20. yüzyılın başlarında İngiltere'de gelişmiştir 'lerde İngiltere ve ABD'de selüloit bir top ve tirşe gerili tefe benzer raketlerle oynanan masatenisi, oynanırken çıkan ses nedeniyle daha çok ping-pong olarak anılıyordu. Masatenisine zamanla azalan ilgi I. Dünya Savaşı sonrasında İngiltere'de yeniden canlandı. 1902'de kurulmuş ve 1905'te dağılmış olan Ping-Pong Birliği, 'de Masatenisi Birliği adıyla yeniden canlandırıldı. 1926'da kurulan Uluslararası Masatenisi Federasyonu'na (FITT) günümüzde 110'dan fazla ülkenin masatenisi birlikleri üyedir. Bu birliklere üye 1 milyondan fazla masatenisi oyuncusu vardır. Masatenisi sert, düz, genellikle yeşil, uzunluğu 274 cm, genişliği 152 cm olan dikdörtgen biçiminde ve yerden 76 cm yüksekliğinde bir masada oynanır. Masanın uzun kenarlarının ortalarını birleştirecek biçimde gerilen ağ 15 cm yüksekliğinde ve masadan biraz daha geniştir. Beyaz selüloit ya da plastikten yapılan içi boş topun çapı 38 mm, ağırlığı 2,5 gramdır. Genellikle tahtadan yapılan raketlerin üzeri pütürlü kauçuk ya da plastik kaplıdır. Çok hızlı bir oyun olduğu için oyuncular, rahat hareket edebilecekleri bir alana gerek duyarlar. Bu nedenle şampiyonalarda her masa için en az eni 6, boyu 12 metrelik bir alan ayrılır. Masa iyi bir biçimde aydınlatılır.

3 Oyunun kuralları tenis kurallarına benzer
Oyunun kuralları tenis kurallarına benzer. Raketle vurulan top saha dışına çıkmadan ağın iki yanı arasında gidip gelir. Üç ya da beş set olarak oynanan oyun servisle başlar. Her iki oyuncu da kendi sahasına gelip bir kez sıçrayan topu raketle vurarak ağın öbür yanındaki rakip sahaya gönderir. Bunu yapamayan oyuncunun rakibi bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra servis atılır. Beş sayıda bir, servis atan taraf değişir. 21 sayı alan taraf seti kazanır. Eğer berabere olursa, ondan sonra servis her sayıda değişir ve rakibini iki sayı geçen taraf seti kazanır. Servis atarken, açık avuçla havaya atılan topa raketle vurulur. Top servisi atanın sahasında bir kere zıpladıktan sonra rakip sahaya gitmelidir. Her iki tarafta ikişer oyuncuyla oynanan çiftler karşılaşmasında, servis atışı her zaman masanın sağ yansından yapılır; top çapraz olarak karşı sahanın sağ yansına atılır. Eşler, servisi sırayla değişerek atarlar. Masatenisinde falsolu vuruş, teniste olduğundan daha önemlidir. Büyük ölçüde bu vuruş farklılıkları nedeniyle tenis oyuncularına masatenisi oynamamaları öğütlenir. Gene de, 18 yaşında dünya masatenisi şampiyonu olduktan sonra zamanının en büyük tenis oyuncusu olan Fred Perry gibi her iki oyunda da başarılı oyuncular vardır. Masatenisinde güçlü ülkeler arasında erkeklerde, Çin, Japonya, Macaristan, Çekoslovakya, Romanya, Vietnam, İsveç, Almanya Federal Cumhuriyeti ve Brezilya; kadınlarda Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, İngiltere ve Macaristan sayılabilir. En tanınmış masatenisi oyuncularından biri beş yıl Macaristan adına dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra dünya şampiyonasına İngiltere adına katılan Victor Barna'dır.

4 BACKHAND

5 Backhand Vuruşunu Öğretmek
Backhand vuruşunda olduğu gibi vücut vuruş için engel teşkil etmediği için, forehand vuruşu masa tenisindeki en kuvvetli vuruştur. Ayrıca bu vuruş için kullanılan kaslar, backhand vururşunda kullanılan kaslara oranla daha çok gelişmişlerdir. Bu vuruş muhtemelen oyuncularınızın çoğu için en iyi vuruşları olacaktır. Tüm raket tutuşlarında aşağı yukarı aynı şekilde yapılır 

6 FOREHAND

7 FOREHAND Masa Üzerinde Forehand topspin tekrarı Ofansif oyuncular forehand veya backhand topspin i çabuk bir şekilde geri göndermek için bu vuruşu kullanırlar. Bu vuruş ileri seviye teknik bilgi ve kas-sinir sistemi koordinasyonu gerektirir. Bu vuruşun doğru yapılabilmesinin anahtarı raketin açısı ve topla temas sırasındaki iyi zamanlamadır.

8 resimler

9

10

11

12

13

14 BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ !


"MASA TENİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları