Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ametal, ısıyı ve elektrik akımını hiç iletmeyen. Oda sıcaklığında katı, sıvı ve gaz halde bulunan ametaller vardır. Örneğin Oksijen, Azot, Hidrojen, Klor.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ametal, ısıyı ve elektrik akımını hiç iletmeyen. Oda sıcaklığında katı, sıvı ve gaz halde bulunan ametaller vardır. Örneğin Oksijen, Azot, Hidrojen, Klor."— Sunum transkripti:

1

2 Ametal, ısıyı ve elektrik akımını hiç iletmeyen. Oda sıcaklığında katı, sıvı ve gaz halde bulunan ametaller vardır. Örneğin Oksijen, Azot, Hidrojen, Klor gibi elementler saf halde iken oda sıcaklığında gaz halinde bulunur. Brom sıvı bir ametaldir. Karbon, Fosfor, Kükürt, İyot ise oda sıcaklığında katı halde bulunur.

3 Ametallere şekil verilemez. Çünkü katı olanlar kırılgandır, dövülerek işlenemezler. Mattırlar,ışığı yansıtmazlar.Grafit/Fulleren/hariç elektriği ve ısıyı iletmezler. Erime, kaynama noktaları düşüktür. Kendi aralarında kovalent bileşikleri, metallerle de iyonik bileşikleri oluştururlar. Genellikle moleküler halde bulunur.

4 Oksijenli bileşiklerinin sulu çözeltileri asit karakterlidir.Son enerji düzeyinde 5,6 ve 7 elektron bulunur. Metaller çözeltilerde katyonları (pozitif yüklü iyonları) oluştururken, ametaller anyon (negatif yüklü iyonları) oluşturma eğilimindedir. Metallerin aksine iyi iletken değillerdir ve elektronegatiflikleri çok yüksektir.

5 Metaller ve ametaller arasında özellikler gösteren bazı yarı iletken elementler, "metaloidler" olarak da adlandırılır. Halojenler ve soygazlar da ametal doğadadır. Hidrojen metal ya da ametal olarak kabul edilmez. Diğer ametaller grubunda incelenir.

6 *Isı ve elektriği iletmezler *Yüzeyleri mattır. *Kırılgandırlar, tel ve levha haline dönüştürülemezler. *Bileşiklerinde hem pozitif hem de negatif değerlikte olabilirler. *Oda koşullarında katı,sıvı veya gaz hallerinde bulunabilirler.

7 *Elektron almaya isteklidirler çünkü son yörüngelerinde 5,6,7 elektron barındırabilirler. *Erime noktaları, kaynama noktaları ve yoğunlukları düşüktür. *Kendi aralarında kovalent bağlı bileşik oluştururlar. *Metallerle iyonik bağlı bileşik oluştururlar. *Oksijenli bileşikleri asidik özellik gösterir.

8 *Doğada moleküler halde bulunurlar. *1A grubunda sadece hidrojen ametaldir. *Çok küçük cisimlerdir.

9

10


"Ametal, ısıyı ve elektrik akımını hiç iletmeyen. Oda sıcaklığında katı, sıvı ve gaz halde bulunan ametaller vardır. Örneğin Oksijen, Azot, Hidrojen, Klor." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları