Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çamaşır makinesinin icadı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çamaşır makinesinin icadı"— Sunum transkripti:

1 Çamaşır makinesinin icadı
ARDA KIRTASİYE Çamaşır makinesinin icadı

2 ARDA KIRTASİYE Yüzyıllar boyunca insanlar uzun deniz yolculuklarında kirli çamaşırlarını yıkamak için bez bir çuvalın içine koyup teknenin yanından denize sallarlardı. Fikir aslında çok basit. Tuzlu suyun çamaşırlardan sürekli geçmesini sağlayıp nispeten temiz çamaşırlara kavuşmak.

3 ARDA KIRTASİYE Modern çağda yıllar boyu çamaşırlar ev kadınlarının en zor görevi olarak anıldı. Tüm insanlık bu soruna bir çare arasada çoğu zaman çözüm bu işi sizin için yapabilecek insan gücü bulmayla geçiştirildi. Yakın yüzyılda mekanik biliminde gelişen icatlar sayesinde evlerin bu en zor iş kalemi biraz olsun hafifledi.

4 ARDA KIRTASİYE İlk çamaşır makinesi insan hareketlerini taklit eden basit tırtıklı yuvarlak iki yüzeyden oluşuyordu. Birbirine tersyönde gidip gelen yüzeylerin arasındaki çamaşırlar su içerisinde yıkanıyordu. El gücü ile çevrilen kolla çamaşır yıkayan bu ilk model Amerikada 1846 patemtlendi ve 1950 lere kadar popülerliğini sürdürdü.

5 ARDA KIRTASİYE

6 ARDA KIRTASİYE İlk elektrikle çalışan çamaşır makinesinin icadı 1900 yılında yapılmıştır. Bu makinelerin altında bulunan bir elektrik motoru çamaşırların konulduğu bir tekneyi tek yönde döndürerek çalışıyordu. Ancak elektrik motoru genelde tam korunmadığından üzerine damlayan sular nedeniyle elektrik kaçaklarına yada bozulmalara sebep veriyordu.

7 ARDA KIRTASİYE

8 ARDA KIRTASİYE 1911 de ilk ev tipi çamaşır makinesinin icadı ile belirli düzenlerde çamaşır yıkayan bu gün bildiğimiz makinelere en yakın model ortaya çıktı.

9 ARDA KIRTASİYE 1920 lerde ilk gaz veya elektrik su ısıtmalı modeller kanada da boy güstermeye başladı larda ise yüz yılın icadı çamaşır makinesi motorla su atma ve yavaş yavaş zaman ve program özelliklerine kavuştu.

10 ARDA KIRTASİYE

11 ARDA KIRTASİYE Kısacası; çamaşır makinasının icadı yüzyılı temiz kıyafetlerle yaşamamızın sebebi oldu.

12 ARDA KIRTASİYE

13 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
ARDA KIRTASİYE BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"Çamaşır makinesinin icadı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları