Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Altı Uygulama Ayakkabısı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Altı Uygulama Ayakkabısı"— Sunum transkripti:

1 Altı Uygulama Ayakkabısı

2 Altı ayakkabılı uygulama tekniği olarak adlandırılan bu teknik kimi zaman karşımıza ;
“Altı çift uygulama ayakkabısı” “Altı ayakkabılı uygulama kalıbı” “Altı uygulama tarzı” olarak da çıkmaktadır.

3 Değişik durumlar için değişik uygulama biçimleri gerekebilir
Değişik durumlar için değişik uygulama biçimleri gerekebilir. Örneğin, bir yumurtanın kabuğunu boyamak için gereken hassas bir uygulamayla, bir boks maçı sırasında yapılması gereken uygulama birbirlerinden çok farklıdır. Bütün dünyada bir çok kuruluş tarafından benimsenen "Altı Şapkalı Düşünme Tekniği"nin yaratıcısı Edward de Bono, uygulama alanında yararlanabileceğiniz  değişik durumları kolayca tanımlayabilecek, onları denetleyebilecek ve bu durumlara mümkün olan en etkin biçimde karşılık verebilecek bir teknik daha ifade etmektedir.

4 Grupla çalışma yöntemlerinden altı düşünce şapkası duygu, düşünce ve bilgilerin paylaşımında kullanılır. Uygulamaların paylaşımında ise kullanılan yöntem, altı uygulama ayakkabısıdır.

5 Bu Yöntemde Ayakkabıların Özellikleri

6 Lacivert resmî ayakkabı
Lacivert renk üniformanın rengidir. Rutin işleri ve resmiyeti çağrıştırır.

7 Gri spor ayakkabısı Gri renk sisi, pusu, tam ve net olarak görememeyi çağrıştırır. Bu uygulamada araştırma ve delil toplama gerekir. Amaç, delili toplamak ve toplanan bilgiyi kullanmaktır.

8 Kahverengi yürüyüş ayakkabısı
Kahverengi, toprağı ve çamuru çağrıştırır. Yürüyüş ayakkabıları ise zor koşullarda kullanılan sağlam ayakkabılardır. Bu ayakkabı uygulaması, uygulamada inisiyatiflerden, esneklikten faydalanılarak sonuca ulaşılmaya çalışıldığı durumlarda kullanılır. Lacivert resmi ayakkabının tersi bir uygulama gerektirir.

9 Turuncu lastik çizmeler
Turuncu renk tehlikeyi, dikkat çekmeyi, uyarıyı çağrıştırır. Lastik çizmeleri itfaiyeciler, kurtarma ekipleri giyer. Turuncu lastik çizme tehlike demektir. Acil müdahale gerektirir ve güvenliğin sağlanması en önemli iştir.

10 Pembe ev terliği Pembe renk sıcaklığı, rahatlığı çağrıştırır.
Bu uygulama biçimi korumayı, acımayı insanların duygu ve düşüncelerine karşı hassas olmayı gerektirir. Bu uygulamada problem, kendi problemimiz gibi ele alınarak karşımızdaki kişiye ailemizden biriymiş gibi davranmak gerekir.

11 Mor binici çizmeleri Mor renk, yetkiyi çağrıştırır.
Bu uygulama, bir yetkinin sağladığı üstünlüğü kullanma ile ilgilidir. Burada kişi, resmî bir yetki ile hareket eder. Mor binici çizmesi, otoriteyi temsil eder.

12 Lacivert resmi ayakkabı: Rutin işler ve resmi prosedürler izlenir.
Gri spor ayakkabısı: Delil toplanıp toplanan bilgi kullanılır. Kahverengi yürüyüş ayakkabısı: Uygulamada insiyatiflerden, esneklikten faydalanılarak sonuca ulaşılmaya çalışılır. Turuncu lastik çizmeler: Acil müdahale gerektirir ve güvenliğin sağlanması en önemli iştir. Pembe ev terliği: İnsanların duygu ve düşüncelerine karşı hassas olmayı gerektirir. Mor binici çizmesi: Uygulamada bir yetkinin sağladığı üstünlüğü kullanma ile ilgilidir.

13 Altı Uygulama Ayakkabısına Örnekler:
Meyve sularının tek kişilik pipet yapışık paketlerde satılması hangi tür bir ayakkabı uygulamasıdır? Öğretmenlere karşı ne zaman bir arkadaş ne zaman bir müfettiş gibi davranmasını bilemezseniz ne tür bir çift ayakkabıya ihtiyacınız vardır? Öğretmenlerin öğretim programlarını uygulayamama nedenlerini öğrenme çabanızda ayağınıza ne giyersiniz, pembe ev terliğinizi mi, yoksa gri spor ayakkabılarınızı mı neden? Çalışan hanımlar ev hanımlarına göre daha fazla kahverengi yürüyüş ayakkabısı uygulaması yaparlar. Neden?


"Altı Uygulama Ayakkabısı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları