Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Noktalama işaretleri, yazıda okuyuşu kolaylaştırmak, doğru anlaşılmayı sağlamak için kullanılan yardımcı işaretlerdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Noktalama işaretleri, yazıda okuyuşu kolaylaştırmak, doğru anlaşılmayı sağlamak için kullanılan yardımcı işaretlerdir."— Sunum transkripti:

1

2 Noktalama işaretleri, yazıda okuyuşu kolaylaştırmak, doğru anlaşılmayı sağlamak için kullanılan yardımcı işaretlerdir.

3 Tamamlanmış cümle sonlarında, kısaltmalarda, rakamlardan sonra derece ifadesinde, tarihlerde, saatlerde, matematikte çarpma işareti yerine kullanılır. * Kitap en iyi arkadaştır. * Prof. * 1. (Birinci) * 07.12.2003 * Saat 08.30 * 4. 2 = 8

4 Aynı türde ve görevdeki kelimeler arasında; * Yemyeşil ağaçlar, rengarenk çiçekler, cıvıl cıvıl caddeler baharın geldiğini müjdeliyor. Sıralı cümleleri ayırmada; * Türk! Öğün, çalış, güven!

5 Uzun cümlelerde özneyi ayırmak için; * Ahmet Bey, hastanede yatan arkadaşını ziyaret etmek istiyordu. Cümle içinde ara sözleri ayırmada; * Biz, ne olursa olsun, bu kursu başarıyla ara söz tamamlayacağız.

6 Tekrarlanan kelimeler arasında; * Akşam, yine akşam, yine akşam (...) İsimleşmiş sıfatları, sıfatlardan ayırmada; * İhtiyar, doktoruna durumunu sordu.

7 Kabul veya ret bildiren kelimelerden sonra; * Hayır, bunu ben yapmış olamam. Mektuplarda hitap cümlesinden sonra; * Değerli arkadaşım, Yer adlarını tarihlerden ayırmada; * Çorum, 18.12.2009

8 Kendi içinde bağımsız fakat birbirine bağlı cümleleri ayırmada; * At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır. Ama, fakat, yalnız, çünkü gibi bağlaçlarla bağlanabilen cümleler arasına; * İnsan, her zaman kahraman olamaz; ama her zaman insan olabilir.

9 Örnek verilecek cümlelerde, örneklerden önce; * Dilimizdeki sert sessiz harfler şunlardır : FSTKÇŞHP Sonunda açıklama yapılan cümlelerde; * Atatürk diyor ki : “Öğretmenler ! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Karşılıklı konuşmalarda; * Kadın yavaşça: - Oğlum! Beni bırakma, dedi.

10 Tamamlanmamış cümle sonlarında ; * Meydanda kadınlar, çocuklar... * Onu o kadar göreceğim geldi ki... Kaba ve argo kelimelerin ve söylenmek istenmeyen kelimelerin yerine; * O k... bir daha buraya gelmeyecek.

11 Karşılıklı konuşmalarda, susulduğunu göstermede ; * - Bu saate kadar nerdesin? -... Alıntılarda alınmayan bölümlerin yerine; *... İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi birinci vazifen...

12 Satır sonuna sığmayan kelimeleri bölmede; * Büyük işlerden hiçbiri tut- kusuz başarılamamıştır. İki kavramın ortaklığını göstermede; * Ankara-İstanbul arası * 2008-2099 eğitim-öğretim yılı

13 Ek, kök ve heceleri ayırmada; * Göz-lük-çü-ler-den * An-ka-ra-lı Ara sözleri ayırmada; * Buraya gelirse-gelmeyeceğini tahmin ediyorum-onunla konuşurum.

14 Satır başıyla başlan konuşmaları göstermek için; * Bizimkiler mi gelecek? Hayır...

15 Soru anlamı taşıyan cümle sonlarında; * Bana biraz yardım eder misiniz? Kesin olmayan bilgileri göstermek için parantez içinde kullanılır. * Bu şairin 1497 (?) ‘ de öldüğü sanılıyor.

16 Bilinmeyen tarih ve yer adlarının yerine; * Nesimi ( ? – 1404 ), doğum yeri bilinmemektedir.

17 Sevinç, korku, şaşma, heyecan gibi duyguların anlatıldığı cümlelerde kullanılır. İki şekilde kullanılır: Ünlem olan kelimelerden hemen sonra, veya cümle sonunda kullanılır. * Bu gece kar yağmış, ne güzel! * Eee! Yeter artık. * Vah, yavrum vah!

18 Hitap, uyarı ve seslenme kelimelerden sonra; * Ey Türk Gençliği! * Saygıdeğer Çorumlular! Alay ve küçümseme anlamı katmak için parantez içinde ( ! ) kullanılır. * Bu para ( ! ) hepimize yetermiş.

19 Özel isimlere getirilen çekim eklerini ayırmada; * Hülya ’ ya * Beşiktaş ’ ım Kısaltmalara getirilen ekleri ayırmada; * TBMM ’ nin * THY ’ ye * kg ’ dan * mm ’ den

20 Sayılara getirilen ekleri ayırmada; * 1965 ’ te * 8 ’ inci Vezin gereği, düşen sesin yerine; * N ’ oldu bu gönlüm, n ’ oldu bu gönlüm (Ne oldu) Derd ü gamınla doldu bu gönlüm

21 Harf ve eklere getirilen ekleri ayırmada; * Esra Ceyhan ’ la A ’ dan Z ’ ye UYARI : Büyük harflerle yapılan kısaltmalarda harflerin okunuşuna; küçük harflerle yapılan kısaltmalarda kelimenin okunuşuna göre ekler getirilir. * TBMM ’ nin * THY ’ye * kg ’ dan * mm ’ den

22 Sonuna nokta konan kısaltmalara getirilen ekler ayrılmaz. * Prof.ler * Dr.a Kurum ve kuruluş adlarına gelen çekim ekleri ayrılmaz. * Türkiye Büyük Milliyet Meclisine * Gazi Eğitim Fakültesinde

23 - ler eki özel isimlere “ gil ” ( akrabalık ) anlamı katarsa kesme işareti ile ayrılmaz. Benzerlik anlamı katarsa ayrılır. * Aliler akşam bize gelecekmiş. * Bu vatan ne nice M. Kemal ’ ler yetiştirir. Yabancı isimlere getirilen yapım ekleri ve çokluk ekleri kesme işareti ile ayrılır. * Goethe ’ ler, Washington ’ lu Üleştirme sayıları rakamla değil, yazıyla gösterilir. * 2 ’ şer ( yanlış ) * İkişer ( doğru )

24 Başka bir kişiden veya yazıdan alınan alıntılar, tırnak içinde gösterilir. * Arif Nihat, Fetih Marşı ’ nda bize “ Fatih ’ in İstanbul ’ u fethettiği yaştasın ” diyerek sorumluluğumuzu hatırlatıyor. Özellikle vurgulanmak istenen kelimeler ile eser ve yazar adları tırnak içine alınabilir. * Sıfat “ ismi ” niteleyen bir kelimedir. * Peyami Safa “ Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ” nda kendini anlatmaktadır.

25 UYARI : Üzerinde değişiklik yapılan alıntılar, tırnak içinde gösterilmez. ( “ ” ) işaretinden sonra ( ‘ ) kullanılmaz. * Mehmet Akif Ersoy “ İstklal Marşı ” nı, “ Safahat ” ına almamıştır.

26 Alıntının veya bir sözün kime ait olduğunu göstermede ; * Ya göründüğün gibi ol; ya da olduğun gibi görün. ( Mevlana ) Tiyatro eserlerinde, söz esnasındaki hareketleri göstermede; * Hacivat: ( Yerinden kalkarak ) Merhaba Karagözüm ! Hoş geldin, sefalar getirdin.

27 Bir sözün açıklaması veya eş anlamlısı olan kelimeler, parantez içinde gösterilir. * Zamir ( adıl ), isimlerin yerini tutan kelimedir. UYARI: Parantez işaretinden sonra kesme işareti ( ’ ) kullanılabilir. * Atatürk ( 1881-1938 ) ’ ün en büyük eseri Cumhuriyettir. Türk imlasında yan yana iki nokta (..) kullanılmaz.

28


"Noktalama işaretleri, yazıda okuyuşu kolaylaştırmak, doğru anlaşılmayı sağlamak için kullanılan yardımcı işaretlerdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları