Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) Biz uygarlıktan,bilimden ve fenden güç alıyor ve ona göre yürüyoruz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) Biz uygarlıktan,bilimden ve fenden güç alıyor ve ona göre yürüyoruz."— Sunum transkripti:

1

2 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) Biz uygarlıktan,bilimden ve fenden güç alıyor ve ona göre yürüyoruz.

3 Ad Durumları İsimler cümlede 5 halde bulunur. Bunlar : -Yalın durumu -E (yönelme durumu) -İ (belirtme durumu) -De (bulunma durumu) -Den (ayrılma durumu)

4 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) Yalın Hali İsmin ek almamış halidir. İsimler iyelik ve çoğul eki aldıklarında da yalın halde sayılırlar. Örnek: Kitap, kalem, ağaç, sıra, evim, Kalemim, masalar, silgiler.

5 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) -i Hali(belirtme durumu) Cümlede isimlerin -i eki ile kullanılmalarıdır. Ses uyumuna göre -i, -ı, -u, -ü, şekillerine dönüşebilir. -İ halindeki isimler cümledeki fiilin kimi ya da neyi etkilediğini gösterir. Örnek: Evi, güneşi, telefonu, üzümü...

6 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) -e Hali(yönelme durumu) Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -e ya da -a eklerinden birini almış isimlere -e halinde isimler denir. -e halindeki isimler yönelme durumunu belirtirler. Örnek: okula, köye, eve, kaleme, kitaba..

7 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) -de Hali(bulunma durumu) Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -de, - da, -ta, -te eklerinden birini almış isimlerdir. -de halindeki isimler bir oluşun, ya da bir kalışın yerini, içinde bulunma. durumunu belirtirler. ÖRNEK: Okulda, evde, kitapta, ateşte...

8 Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) -den Hali (ayrılma durumu) Sonlarına, ses uyumu kuralına göre. -den, -dan, -ten, -tan eklerinden birini. almış isimlerdir. Bir oluşun ya da kalışın başlama yerini. bildirirler. ÖRNEK: Ağaçtan, ormandan, direkten, kitaptan, sınıftan, defterden.


"Hakan Satılmış (Türkçe Öğretmeni) Biz uygarlıktan,bilimden ve fenden güç alıyor ve ona göre yürüyoruz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları