Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BENCİL İNSANLAR Bencil insan , yalnız kendini düşünen , kendi çıkarını her şeyden üstün tutan insandır. Yalnız kendilerini düşünenler, olayları ve fikirleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BENCİL İNSANLAR Bencil insan , yalnız kendini düşünen , kendi çıkarını her şeyden üstün tutan insandır. Yalnız kendilerini düşünenler, olayları ve fikirleri."— Sunum transkripti:

1 BENCİL İNSANLAR Bencil insan , yalnız kendini düşünen , kendi çıkarını her şeyden üstün tutan insandır. Yalnız kendilerini düşünenler, olayları ve fikirleri daima kendi açısından değerlendirirler.Bunlar , çıkarları herhangi bir nedenle baltalandığı zaman, her türlü kötülüğü yapabilecek bir iç perişanlığına düşerler. Bencil insanlar başkalarına yardım etmekten zevk almadıkları için mutluluk dediğimiz iç rahatlığından yoksundurlar.

2 1.Bu yazının konusu nedir?
a) yalnız insanlar b) bencil insanlar c) cahil insanlar d) zevksiz insanlar 2. Bencil insanlarda bulunmayan özellik aşağıdakilerden hangisidir? a) Yalnız kendi çıkarını düşünür. b) Başkalarına yardım etmeyi sevmez. c) Çevresindekilerle iyi ilişkiler kurmaktan zevk alır. d) Çıkarları için her türlü kötülüğü yapar.

3 3. Hangisi bencil insanın özelliklerinden değildir ?
Paylaşmayı ve yardımlaşmayı sever b) Yalnız kendini düşünür. c) Kendi çıkarını her şeyden üstün tutar. d) Olayları ve fikirleri daima kendi çıkarları açısından değerlendirir 4. Parçanın ana düşüncesi nedir ? Bencil insan, cahil insandır. b) Bencil insan, başkaları ile iyi ilişkiler kuran insandır. c) Bencil insan, mutlu insandır. d) Bencil insan, olumsuz davranışları yüzünden mutlu olamaz.

4 “Leylek kadar içi sıkıldığına inandığım yaratık azdır
“Leylek kadar içi sıkıldığına inandığım yaratık azdır. Bacalar üzerinde sürekli bekleme, işsizlik halindedir. Ara sıra takır takır ses çıkarırlar ki, fikrimce bu, onların esnemesidir.”

5 5.Leyleklerle ilgili aşağıdakilerden hangisini söyleyemeyiz ?
a) Sürekli yer değiştirirler. b) Ara sıra takır takır ses çıkarırlar. c) Bacalar üzerinde sürekli beklerler d) İşsizlik halindedirler. 6.Yazar leyleklerin takır takır ses çıkarmalarını nasıl yorumluyor ? a) Uyuma b) Esneme c) Seslenme d) Haberleşme

6 Uyukluyor sobada bir yığın kor...
Fırtına var dışarıda! Köyde bütün ışıkların söndüğü Bu tipide, bu karda. Karanlığı bir bez gibi yırtıyor, Acı acı trenlerin düdüğü... 7. Yukarıdaki şiirden aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz? “Kor” bir canlıya benzetilmiştir. b) Şiirdeki köy, geri kalmış bir köydür. c) Olaylar soğuk bir kış gününde geçmektedir. d) Karanlık, bir beze benzetilmiştir.

7 Sevmek güzel bir eylem Gülmek de öyle, Zaten yaşamak güzel! 8. Yukarıdaki dizelerde vurgulanan ifade nedir? a) yaşamı sevmek b) gülmeyi sevmek c) gülmek d) sevmek

8 GÜNEŞLİ ADA Bir zamanlar köpüklü dalgaları yemyeşil kıyıları döven uçsuz bucaksız bir deniz vardı. Bu büyük denizin ortasında da bir çok irili ufaklı ada. Güneşli Ada’nın her tarafı her tarafı yemyeşil ağaçlarla, binbir türlü çiçeklerle kaplıydı. Dağlardaki pınarlardan çıkan buz gibi sular, derelerden şırıl şırıl akardı. Adada her türlü meyve ağaçları vardı. Güneşli Ada’da çalışkan ve iyi yürekli insanlar yaşardı. Kimi balıkçılık yapardı, kimi de bahçesini eker biçer, tarımla uğraşırdı. Adanın güneşli gökyüzünden çocukların sesleri eksik olmazdı. Günlerden bir gün ufukta bir gemi göründü. Herkes merak içinde limana koştu. Gemi limana demir attı.

9 Adada aşağıdaki ağaçlardan hangisi vardı?
çam b) kavak c) gürgen d) meyve Hangisi Güneşli Ada’daki insanların özellikleriyle örtüşür? tembel – utangaç b) kötümser – üzgün c) inatçı – mutsuz d) çalışkan – iyi yürekli

10 Ada halkı hangi meslekle uğraşmazdı?
denizcilik b) balıkçılık c) bahçe işleri d) tarım


"BENCİL İNSANLAR Bencil insan , yalnız kendini düşünen , kendi çıkarını her şeyden üstün tutan insandır. Yalnız kendilerini düşünenler, olayları ve fikirleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları