Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 20 SU ALMA YAPILARI VE ÖN ARITMA GİRİŞ Su alma yapıları terimi, atıksu arıtma tesisinin (AAT) girişinde yer alan temel işlemleri ifade etmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 20 SU ALMA YAPILARI VE ÖN ARITMA GİRİŞ Su alma yapıları terimi, atıksu arıtma tesisinin (AAT) girişinde yer alan temel işlemleri ifade etmektedir."— Sunum transkripti:

1

2 BÖLÜM 20 SU ALMA YAPILARI VE ÖN ARITMA

3 GİRİŞ Su alma yapıları terimi, atıksu arıtma tesisinin (AAT) girişinde yer alan temel işlemleri ifade etmektedir. Bu ifade kapsamında terfi istasyonu, debi ölçümü ve genellikle ön arıtma olarak bilinen bir grup temel işlem yer almaktadır.

4 GİRİŞ Ön arıtma genellikle üç önemli fonksiyona hizmet etmektedir:  arıtılamayan katı maddelerin uzaklaştırılması  sonraki arıtma ünitelerinin korunması  arıtma ünitelerinin performansının iyileştirilmesi.

5 TERFİ İSTASYONU

6

7 DEBİ ÖLÇÜMÜ Atıksular için en yaygın kullanılan iki debi ölçüm cihazı Parshall savağı ve manyetik debi ölçer’dir.

8 DEBİ ÖLÇÜMÜ  Parshall Savağı

9 DEBİ ÖLÇÜMÜ  Parshall Savağı

10 DEBİ ÖLÇÜMÜ  Parshall Savağı

11 DEBİ ÖLÇÜMÜ  Manyetik Debi Ölçer  Yer Tespiti Şeklin devamı sonraki slaytta…

12

13 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER Izgaraların ve eleklerin isimlendirilmesinde, kullanım amaçları ve açıklıkları esas alınmaktadır. Tablo 20-3’te türleri ile ilgili özet bilgi verilmektedir. Açıklıkların boyut aralığı değişkenlik göstermektedir.

14 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER

15  Çubuk Izgara Temizleme Mekanizmaları  Zincir tahrikli:  Pistonlu tırmık:  Zincir tip ızgara:  Bant tipi ızgara:

16 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  Çubuk Izgara Tasarım Uygulaması

17 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  Çubuk Izgara Tasarım Uygulaması

18 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  Çubuk Izgara Tasarım Uygulaması

19 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  İnce Izgara Seçenekleri İnce ızgaraların ve çok ince ızgaraların seçiminde birçok seçenek mevcuttur. Izgara boyutu (aralığı) genellikle uygulanacak sonraki süreçlere bağlıdır. Kesin bir sınıflandırma düzeni yoktur, ancak birçok ana sınıf tanımlanabilir. Bunlar:  Şerit ızgaralar:  Çubuk elekler:  Tambur ızgara:  Hareketli ızgara:

20 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  İnce Izgara Seçenekleri

21 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  İnce Izgara Seçenekleri

22 ÇUBUK IZGARALAR VE ELEKLER  İnce Izgara Tasarım Uygulaması

23 IZGARALARDA TUTULACAK KATILARIN AZALTILMASI  Öğütücüler  Ufalayıcılar (Macerator)  Parçalayıcılar  Tasarım Hususları

24

25 KUM GİDERME Atıksudaki organik maddeden önemli miktarda yüksek çökelme hızına sahip kum, çakıl, cam kırığı, yumurta kabuğu vb. maddelerin tümü kum olarak adlandırılmaktadır. Kum giderimi mekanik ekipmanı aşınmadan korumak; boru hatlarında ve kanallarda çökelek oluşumunu azaltmak ve biriken kum nedeniyle ihtiyaç duyulan çürütücü temizleme sıklığını azaltmak için gerçekleştirilmektedir.

26 KUM GİDERME

27

28  Kum Giderme Seçenekleri

29 KUM GİDERME  Kum Giderme Seçenekleri

30 KUM GİDERME  Havalandırmalı Kum Tutucu Tasarım Uygulaması

31 KUM GİDERME  Havalandırmalı Kum Tutucu Tasarım Uygulaması

32 KUM GİDERME  Havalandırmalı Kum Tutucu Tasarım Uygulaması

33 KUM GİDERME  Vorteks Kum Tutucu Tasarım Uygulaması Halen, iki vorteks kum tutucu sistemi piyasadadır: tabanı düz ve kumu toplamak için küçük açıklıklı tutucular ve tabanı eğimli ve kumu toplamak için büyük açıklıklı tutucular. Her iki sistemde tescillidir. Üretici bütün ünite temin ettiği için, ayrıntılı tasarım gerekli değildir.

34 DEBİ DENGELEME Akış dengeleme mevcut tesisin performansını önemli derecede geliştirir ve ondan yararlanma kapasitesini artırır. Yeni tesislerde, akış dengeleme boyut ve arıtma ünitelerinin maliyetini düşürebilir.

35 DEBİ DENGELEME  Teori

36 DEBİ DENGELEME  Dengeleme Tasarım Uygulaması Dengeleme havuzlarının tasarımında düşünülmesi gereken temel faktörler:  yer ve konfigürasyon,  hacim  havuz geometrisi,  karıştırma ve hava gereksinimleri,  ilave aksam ve  pompalama servisleri.

37

38

39

40

41 ÖN ARITMA ALTERNATİFLERİ Ön arıtma amacıyla kullanılabilecek birçok alternatif düzenleme vardır. Bunlar hem öncesinde hem sonrasında kullanılan diğer işlemlere bağlıdır. Birleşik kanalizasyon, evsel atıksu içeren ayrık kanalizasyona göre, hem daha ileri aşama işlem hem de daha dayanıklı ekipman gerektirir.

42

43


"BÖLÜM 20 SU ALMA YAPILARI VE ÖN ARITMA GİRİŞ Su alma yapıları terimi, atıksu arıtma tesisinin (AAT) girişinde yer alan temel işlemleri ifade etmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları