Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ SAĞLIĞIN ÖNEMİ VE DOMUZ GRİBİ Recep ŞAHAN 06.11.2009-DOĞANKENT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ SAĞLIĞIN ÖNEMİ VE DOMUZ GRİBİ Recep ŞAHAN 06.11.2009-DOĞANKENT."— Sunum transkripti:

1 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ SAĞLIĞIN ÖNEMİ VE DOMUZ GRİBİ Recep ŞAHAN 06.11.2009-DOĞANKENT

2 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ تَعُدُّواْ نِعْمَةَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا وَإِن “Allahın nimetlerini saymaya kalksanız sayamazsınız” (Nahl,18) İşte bu sayısız nimetlerin başında SAĞLIK gelir. Rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmenin en temel yolu sağlıktan geçmektedir.

3 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ İnsan verilen nimetlerden hesaba çekilecektir. Sağlık da bir nimettir..Onun da hesabı vardır. İnsan başıboş değildir… (Kıyame 36 ) “İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder” SORUMLUYUZ; Allah’a karşı sorumluyuz, Ebeveyne karşı sorumluyuz, Aileye (eş ve çocuklar)karşı sorumluyuz, Memleketine karşı sorumluyuz, Kendimize karşı sorumluyuz.

4 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” Bize verilen her şey aslında EMANETTİR. Bedenimiz, malımız,çocuklarımız… إِنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلَادُكُمْ فِتْنَةٌ /” Mallarınız ve çocuklarınız ancak birer imtihandır; Allah katında ise büyük bir mükâfat vardır. (Tegabun 15) ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ /” Sonra o gün, nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz? “ (Tekasür 8) Bütün bunların hesabını vereceğiz.

5 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ نعمتان مغبون فيهما كثير من الناس الصحة والفراغ “İki nimet vardır ki insanlar onda aldanmışlardır: 1-Sağlık 2-Boş vakit.”

6 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ www.dogankentmuftulugu.gov.tr Kıymeti Bilinmeyen Nimet: Sağlık Yüce Rabbimiz yaşadığımız şu dünyada sayısız birçok nimet vermiştir. Kur’an şöyle der: وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَةَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ اللّهَ لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ “ Allahın nimetlerini saymaya kalksanız sayamazsınız” (Nahl,18) Sağlık da bize verilen nimetlerdendir.Bu sebeple bedenimizi nerede ne şekilde kullandığımızdan hesaba çekileceğiz.

7 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ www.dogankentmuftulugu.gov.tr Bilindiği gibi yüce dinimiz İslam insana ve insan hayatına büyük öner vermektedir.çünkü insan cenab-ı Hakk”ın en üstün yaratığıdır. En güzel surette yaratılan insanın bir takım görev ve sorumlulukları da vardır.Bunlardan birisi de hayatını ve sağlığını korumaktır. ÖMÜRDEN HESABA ÇEKİECEĞİZ.

8 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Bedenimiz bir EMANETTİR.Bedenimizi nerede ne şekilde kullandığımızdan hesaba çekileceğiz.

9 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ “ Kıyamet gününde insan şu hususlarda sorgulanmadan, hesap meydanından ayrılamaz: 1-Ömrünü nerede tükettiğinden, 2-Gençliğini nerede ve ne şekilde yıprattığından, 3-Malını nereden kazandığından, 4-Malını nerelere harcadığından 5-Bildikleriyle amel edip etmediğinden.” Tirmizi kıyamet 1(3531)

10 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Sağlığa Zararlı Şeylerden Uzak Durmak Sağlığı korumanın temel kıstaslardan biride zararlı şeylerden uzak durmaktır.Sağlığı korumanın temel kıstaslardan biride zararlı şeylerden uzak durmaktır. İçki(Alkol),uyuşturucu,sigara vs zararlılardan uzak durmak lazımdır.İçki(Alkol),uyuşturucu,sigara vs zararlılardan uzak durmak lazımdır. İçecekler içinde insana en Zaralı şey alkollü içecekleridir. Adı ve tadı farklı da olsa sarhoşluk veren her şey alkol olarak kabul edilmiş, Alkol ise dinimizde haram kılınmıştır. Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır.İçecekler içinde insana en Zaralı şey alkollü içecekleridir. Adı ve tadı farklı da olsa sarhoşluk veren her şey alkol olarak kabul edilmiş, Alkol ise dinimizde haram kılınmıştır. Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır.

11 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki 90 - Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Mâide Sûresi 90 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

12 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki 91.Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan (İbadetten) alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz? Mâide Sûresi 91 إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ

13 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin iki temel yolu vardır. 1.Hastalanmadan önce sağlığı koruma, 2.Hasta olduğumuz zaman eski sağlığımıza dönebilmemiz için tedavi olmaktır. En önemli olanını ise sağlıklı olmayı devam ettirebilme olduğunu da Sevgili Peygamberimizin şu hadisinden öğreniyoruz.

14 HADİS-İ ŞERİF اِغْتَنِمْ خَمْسًا قَبْلَ خَمْسٍ: شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ وَصِحَّتَكَ قَبْلَ سَقَمِكَ وَغِنَاءَكَ قَبْلَ فَقْرِكَ وَفَرَاغَكَ قَبْلَ شُغْلِكَ وَحَيَاتَكَ قَبْلَ مَوْتِكَ. PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Beş şey gelmeden, beş şeyi ganimet bil: 1-Yaşlılıktan önce gençliği, 2-Hastalıktan önce sağlığı, 3-Fakirlikten önce zenginliği, 4-Meşguliyetten önce boş vakti 5-Ölümden önce hayatı

15 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ TEMİZLİK : Hz. Peygamberimizin ifadesiyle “Temizlik İmanın yarısı” dır. Ayrıca ibadetlerde yine temizlik şarttı aranmıştır. Namazın temel şartlarından ilki temizliktir. (Hadesten ve Necasetten taharet) Kişinin gusül gerektiği zamanlarda gusletmesi, beş vakit, Cuma ve bayram namazları için abdestini alması, bedeninde, elbisesinde ve namaz kılacağı yerlerdeki pislikleri gidermesi namazın farzlarındandır.

16 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Ayrıca uykudan uyanıldığı zaman yemekten önce ve sonra ellerin yıkanılması, Kasık ve koltuk altlarının temizlenmesi, Tırnakların kesilmesi ve temiz tutulması, Küçük ve büyük tuvaletten sonra temizlik. Ayakta bevl etmemek…(Pisuvar örneği) Birbirimizle olan diyaloglarımızda hep sağ elimizi kullandığımız için temizliğin sol elle yapılması. Sevgili Peygamberimizin işaret ettiği sünnetlerdendir. www.dogankentmuftulugu.gov.tr

17 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Fıtrat beştir: Sünnet olmak, kasıkları tıraş etmek, koltuk altını tıraş etmek bıyığı kısaltmak, tırnakları kesmek.” (Müslim, Taharat, 50) “Birinin uykusundan uyandığında elini üç defa yıkamadan kaba daldırmasın. Çünkü elinin nerede gecelediğini bilemez.” (Müslim, Taharat, 87) İbn Abbastan rivayetle, “Sevgili Peygamberimiz kabirlerinde azap gören iki kimsenin sesini duydu ve “ Bu ikisinden biri idrarından sakınıp korunmadı, diğeri de koğuculuk yapmak için dolaşırdı ” buyurdu. (Müslim, Taharat 110)

18 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ

19 Son günlerin aktüel konusu Domuz gribi.. Bir sağlık konusu olduğundan işin uzmanlarının verdiği bilgilere itibar edilmelidir. Ancak biz de kamu hizmeti yürüttüğümüzden bu konuda sizleri bilgilendirmek durumundayız. Sohbetimizin bundan sonraki bölümlerinde anlatacaklarımız Sağlık bakanlığımızın web sitesinden derlenerek hazırlanmıştır.

20 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribi ( A / H1N1 virüsü ) domuzlarda görülen ve insanlara da bulaşmaya başlamış olan salgın bir hastalıktır. DOMUZ GRİBİ NEDİR? Çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilen bu hastalık, ağır zatürreye dönüşerek ölümle de sonuçlanabilir.

21 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

22 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ H1N1 virüsü neden” domuz gribi olarak adlandırılmaktadır? Bu virüse “ domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır.

23 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribi virüsü bulaşıcı mıdır? Domuz gribi virüsü bulaşıcıdır, domuzdan insana ve insandan insana geçmektedir.

24 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribinin belirtileri nelerdir? Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen normal grip belirtilerine benzerdir. Bunlar: Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Yaygın vücut ağrısı, Baş ağrısı, Üşüme Yorgunluk Kusma ve ishal (Bazı vakalarda )

25 Burun akıntısı Yorgunluk Normalden daha fazla sayıda ishal ve kusma şikayeti Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

26 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribi nasıl bulaşmaktadır? Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri, kişiden kişiye öksürük ve hapşırma yoluyla virüs içeren damlacıklarla bulaşmaktadır.

27 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribi nasıl bulaşmaktadır? Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller, ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

28 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ İnsandan insana nasıl bulaşır? Domuz Gribi de mevsimsel grip gibi bulaşmaktadır. Kişiden kişiye genellikle öksürme, aksırma esnasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaşır. Bu damlacıklar, direkt solunum yolu ile alınabileceği gibi ortamdaki kapı kolu, masa, sandalye gibi cansız yüzeylerden eller vasıtasıyla da alınabilir. Tokalaşma ile de bulaşabilir. Virüs sağlam kişiye ağız, burun ve göz yolu ile bulaşabilmektedir. Kişi, hastalık başlangıcından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır.

29 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Sulardan domuz gribi virüsü bulaşabilir mi? İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir. Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır? Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Doktor tavsiyesi olmadıkça, Antibiyotik kullanmanın virüsün tedavisinde herhangi bir faydası yoktur.

30 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır? Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir.

31 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır? Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

32 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Ev ve eşyaların temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir? Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir.

33 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Halka açık kalabalık mekanlara dikkat edilmelidir Umumi tuvaletler Kahvehaneler Lavabolar Camiler Lokantalar Hastane-sağlık ocakları

34 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Kahvehaneler.Halkın yoğun olduğu yerlerden. Buralar sık sık havalandırılmalı. Yakın temastan kaçınılmalı Masa- sandalyelerin temizliğine dikkat edilmeli.

35 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ CAMİLER….Kalabalık yerlerden biridir. Tesbihlere dikkat.Bu süreçte tesbihatımızı parmaklarımızla yapmayı tavsiye ediyoruz…

36 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnumuzu tek kullanımlık mendil ile kapatmalıyız. Mendilimiz yoksa kolumuzun iç kısmı ile ağız ve burnumuzu kapatmalıyız.

37 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Korunma: Önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız.

38 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız.

39 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Ellerimizi yıkayamadığımız durumlarda, ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize ellerimizle dokunmaktan kaçınmalıyız.

40 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Domuz gribine yakalanmadan kendimi nasıl koruyabilirim? Vücut direncimizi yüksek tutmalıyız. Bunun için de düzenli uyumalı, dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz.

41 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Doğal sebze ve Meyve tüketilmeli Her sebze mevsiminde tüketilmeli. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü olursa domuz gribine karşı vücut direnci de o kadar artar. Meyve ve sebzeler, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.

42 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Doğal sebze ve Meyve tüketilmeli Portakal-mandalina, greyfurt: Kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan narenciye grubu meyveler… Elma,Nar,yeşil sivri biber, Ispanak, kuru soğan… Kuru fasulye-Nohut: Uzmanlar,Domuz gribine karşı haftada bir gün kuru fasulye ya da nohut yiyin…

43 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ ÖZETLE; Dinimiz sağlığımızı korumayı emrediyor. Allah’ın verdiği sayısız nimetlerden belki de en önemlisi sağlıktır. Temizlik de sağlığımızı korumak için son derece önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme önemlidir. Domuz gribi bağlamında paniğe gerek yok. Ancak tedbiri de elden bırakmamak lazım.

44 İRTİBAT: TEL: 0545-471 53 90 FAKS: 0454-471 52 46 @-POSTA: muftuluk-dogankent@hotmail.commuftuluk-dogankent@hotmail.com www.dogankentmuftulugu.gov.tr’ den 6 Kasım 2009 / CUMA T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ


"T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ SAĞLIĞIN ÖNEMİ VE DOMUZ GRİBİ Recep ŞAHAN 06.11.2009-DOĞANKENT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları