Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fen Ve Teknoloji Üreme Sistemi Göker Kökten 6/A 817 Sağlık Slaytları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fen Ve Teknoloji Üreme Sistemi Göker Kökten 6/A 817 Sağlık Slaytları"— Sunum transkripti:

1 Fen Ve Teknoloji Üreme Sistemi Göker Kökten 6/A 817 Sağlık Slaytları

2 Dişi üreme hücresi (Yumurta)
Erkek üreme hücresi (Sperm)

3 Üreme Sistemi Tanım: Canlıların soylarını sürdürebilmek için, kendilerine benzer yeni canlılar oluşturmalarına üreme denir. Tüm canlılar üreme yeteneğine sahiptir.  Bir canlının üreyebilmesi için kalıtsal maddesini, yavruya aktarması gerekir. Eşeyli (erkek ve dişi bireylerle) üreyen canlılarda kalıtsal maddeler üreme hücreleriyle aktarılır. Erkek üreme hücresi sperm, dişi üreme hücresi yumurta adını alır. 

4 Dişi Üreme Hücresi (Yumurta)
Yumurta hücresi büyük ve hareketsizdir. Bol miktarda besin maddesi içerir ve sitoplazması çoktur. Yumurtalar spermlere göre daha az sayıda üretilir.

5 Erkek Üreme Hücresi (Sperm)
Sperm hücreleri yumurta hücresine göre çok küçüktür. Sitoplazmaları azdır. Kamçıları vardır ve kamçılarıyla hareket ederler. Baş, orta kısım ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Kuyruk kısmı sayesinde hareket edebilir. 

6 Üreme Sistemi İnsanda üreme sisteminin temel görevi aynı olmakla birlikte, erkek ve dişi bireylerin üreme sisteminin yapılarında bazı farklılıklar vardır. Ayrıca köreltilse bile, bireyin beden sağlığını etkilemeyen tek sistemimizdir. Dişi Üreme Organının Yapısı Dişi üreme organı, bir çift yumurtalık, yumurta kanalı, döl yatağı, uterus, vajina olmak üzere dört kısımdan oluşur. 

7 Dişi Üreme Sistemi 1-Yumurtalık(ovaryum)
ßir dişinin kasıklarında, biri sağda, diğeri solda olmak üzere iki tane yumurtalık vardır. Yumurtalıklarda, ergenlik çağından itibaren belli bir yaşa kadar, hipofiz bezinin salgıladığı hormonun etkisiyle, ortalama 28 günde bir adet yumurta hücresi üretilir.

8 Dişi Üreme Sistemi 2-Yumurtalık kanalı
Yumurtalıkları döl yatağına bağlayan kanaldır. Yumurtalıkta üretilen yumurta, fallop tüpleriyle alınıp, yumurtalık kanalından geçerek döl yatağına iletilir. Yumurtanın yaklaşık birkaç günlük ömrü yumurtalık kanalında geçer. Bu esnada, yumurta, bir sperm hücresiyle birleşirse, döllenme gerçekleşir ve zigot oluşur, zigot bölünerek çoğalır. Yani yumurta hücresi, kanaldan döl yatağına, döllenmiş olarak geçer.

9 Dişi Üreme Sistemi 3-Döl Yatağı
 Kalın çeperli, düz kaslardan oluşan döl yatağı, döllenmiş yumurtanın anne karnında tutunup geliştiği yerdir. Döl yatağında hücre bölünmesi sürer ve embriyo (canlı taslağı) oluşur. Embriyo gelişerek yavruyu oluşturur. Buraya gelen yumurta döllenmemişse, bozulan yumurta hücresi ve döl yatağında oluşturulan doku, vajinadan kanama şeklinde dışarı atılır. Bu duruma adet kanaması denir. Bu olay 28 günde bir tekrarlanır.

10 Dişi Üreme Sistemi 4-Vajina
Döl yatağından sonra gelir ve spermlerin döl yatağına kadar ilerlemesini sağlayan tüp şeklinde yapısı vardır. Üreme sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Spermin giriş yaptığı, döllenmemiş yumurta hücresinin ve bebeğin dışarı atıldığı yerdir. 

11 Erkek Üreme Sistemi 1-Testisler
Bir çift olup, testis torbası içine yerleşmişlerdir. Ergin erkeklerde sperm üretimi testislerde gerçekleşir. Vücut sıcaklığı, spermin gelişmesi için çok yüksektir. Bu yüzden testisler vücudun dışında bulunur.  

12 Erkek Üreme Sistemi 2-Sperm Kanalı
Spermler, sperm kanalında depolanır. Sperm kanalı, karın boşluğundan geçerek prostat bezine gelir. Burada, sperm kanalı ile idrar kanalı birleşir. Penis içinden geçerek, ortak bir kanalla dışarı açılırlar.

13 Erkek Üreme Sistemi 3-Sperm
Spermler seminal sıvı ile karışarak, penis içindeki kanaldan dışarı atılır.

14 Sunumu İzlediğiniz İçin Teşekkür Ederim
Sağlık Slaytları


"Fen Ve Teknoloji Üreme Sistemi Göker Kökten 6/A 817 Sağlık Slaytları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları