Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU SINAVLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU SINAVLARI"— Sunum transkripti:

1

2 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU SINAVLARI
KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Bölümü AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ VE MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU SINAVLARI

3 MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ
SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ Tarih/Gün/Saat 02 Ocak 2016 Cumartesi saat (1.oturum-180 Dakika) en fazla 8 ders (2.oturum-180 Dakika) en fazla 8 ders 03 Ocak 2016 Pazar saat : (3.oturum-180 Dakika) en fazla 8 ders

4 Açık Öğretim Ortaokulu Sınav
SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Açık Öğretim Ortaokulu Sınav Tarih ve Saatleri 03 Ocak 2016 Pazar saat : 10.00 (1.oturum-150 Dakika) en fazla 6 ders 14.00 (2.oturum-150 Dakika) en fazla 6 ders

5 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
1- Sınav yapılacak okulda okul müdürlüğünün başkanlığında müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısından oluşan 3 kişilik «bina sınav komisyonu» oluşturulacaktır. Eğer yeter sayıda Müdür yardımcısı yoksa; okulda bulunan öğretmenlerden de komisyon oluşturulabilecektir.

6 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
2- Sınav salonlarının kapılarına salon numaraları yazılacak.(giriş katından başlayarak üst katlara doğru numaralandırma yapılacaktır) Sınav Solanlarının yazı tahtaları SİLİNECEK,, Öğretmen kürsüsünün önünden başlamak üzere oturma planına göre S şeklinde adayların masalarına sıra numaraları yazılacaktır.

7 SINAV SALONU OTURMA PLANI ÖRNEĞİ
ÖĞRETMEN MASASI 1 2 3 4 5 6 12 11 10 9 8 7 13 14 15 16 17 18

8 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
4- İlçe Sınav Yürütme Kurulu Üyeleri ; sınav gününde en geç 07:30 da İl Milli Eğitim Müdürlüğünde bulunacaklar; sınav evraklarının sınav merkezlerine sevkiyatına nezaret edeceklerdir. Evrakların teslim edilmesi ve teslim alınması tutanakla huzurda yapılacak, sınav bitiminde aynı şekilde tutanakla teslim ve tesellüm işlemi yapılacaktır. *Bina Sınav Komisyon Başkanı ve Üyeleri sınav günü en geç saat 08:00 de okullarında bulunacaklardır.

9 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
5- Salon Görevlilerinin salonlara CEP TELEFONU ile girmesi kesinlikle YASAKTIR. *Sınav öncesinde yapılacak toplantıda bu husus özellikle belirtilmeli bu şekilde sınava girmeye çalışan engellenir ve tutanakla bölge sınav komisyonuna bildirilir. Yedek dahi olsa bu kişilere görev verilmez.

10 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
6- Sınava girecek adayların salon yoklama listeleri Bölge Sınav Yürütme Kurulundan alınarak en az iki gün önce öğrencilerin görebilecekleri bir yerde ilan edilir.

11 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
7- Sınav başlamadan en az bir saat önce toplantı yaparak, kura ile salon başkanı, gözetmen ve yedek gözetmenleri belirler, görev ve sorumluluklarını açıklar.

12 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
8- Toplantıya katılmayan, görevine geç gelen cep telefonu ile sınav salonuna girmekte ısrar eden personele görev verilmez. Tutanakla bölge sınav yürütme komisyonuna bu durum bildirilir.

13 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
9- Sınav görevlilerine ait yaka kartlarını hazırlar ve görevlilerin sınav boyunca yakalarında bulundurmalarını sağlar.

14 BİNA SINAV KOMİSYONUNUN GÖREVLERİ
10- Sınav Evrak kutularını ilçe sınav kuryesinden tutanakla teslim alır. Sınav başlamadan 30 DAKİKA önce açarak sınav güvenlik poşetlerini sayar eksik varsa bölge sınav komisyonunun talimatlarına göre hareket eder.

15 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
11- Soru kitapçığı, cevap kağıdı ve salon yoklama listesi nin bulunduğu sınav güvenlik poşetini imza karşılığı salon başkanına teslim eder.

16 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
12- Öğrenciler sınav başlamadan 30 dakika önce güvenlik görevlileri ile işbirliği içinde sınav binasına alınır. Resmi kimlik belgesi olmayanlar (nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet) 15 yaşından büyüklerde kimliğinde fotoğrafı olmayanlar sınava alınmazlar.

17 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
13- Sınava Giriş Belgesi olmayanlar mağdur olmamaları için salon yoklama listesinden isimleri kontrol edilerek sınava alınırlar.

18 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
14- Sınav başlama saatinden sonra ilk 20 dakika içinde gelen öğrenci sınava alınır fakat ek süre verilmez. Sınav başlangıcından sonra ilk 30 dakikadan önce hiçbir öğrenci salon dışına çıkarılmaz.

19 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
15- Üzerlerinde cep telefonu, telsiz, radyo vb. iletişim araçları sözlük, hesap makinesi, kesici alet ve silah bulunduran hiçbir öğrenci sınav binasına alınmaz.

20 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
16- Sınav süresinde binada görevli, yaka kartları üzerlerinde olanlar ve güvenlik görevlilerinin dışında kimse sınavın yapılacağı binaya alınmaz.

21 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
17- Bütün salonlarda sınavın aynı anda başlaması ve bitmesi sağlanmalıdır.

22 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
18- Sınav sırasında gerekmedikçe yedek sınav evrakı kesinlikle açılmaz ve yedek poşet bina sınav komisyonunun bulunduğu yerde muhafaza edilir.

23 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
19- Zaruri durumda yedek poşet açılmışsa tutanakta bina bilgilerini, açılan yedek evrakının açılış saatini, nedenini ve kaç adet sınav evrakı kullanıldığını açıkça belirtir. Komisyon olarak imza altına alınır. Ve yedek sınav poşetine koyulur.

24 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
20- Sınav esnasında sınav akışını bozmayacak şekilde salon görevlilerini kontrol eder, gerektiğinde uyarır, sınavın sorunsuz yürütülmesini sağlar.

25 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
21- Sınav bitiminde salon başkanları tarafından getirilen içinde *cevap kağıtları , *salon yoklama listeleri , varsa diğer sınav evrakının bulunduğu ağzı kapatılmış sınav güvenlik poşetini.

26 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
22- Sınav güvenlik poşetinin içine katılmadan eksiksiz bir şekilde getirilecek soru kitapçıkları imza karşılığı teslim alınacak. *SON OTURUM bittikten sonra isteyen öğrencilere dağıtılacaktır.

27 SINAVDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
23- Sınav güvenlik poşetlerini sınav evrak kutularına koyarak güvenlik kilitlerini gerekli kontrollerden sonra ile kilitleyip ilçe sınav kuryesine teslim etmek.

28 YEDEK GÖZETMENLERİN GÖREVLERİ
1- Sınav salonlarında görevli öğretmenlerle bina sınav komisyonu arasındaki irtibatı sağlar 2-Sağlık durumu nedeniyle tuvalet ihtiyacı olan öğrencilere refakat eder. 3-Görevli bulundukları katlarda sınav görevi bulunmayan kişelerin bina dışına çıkmalarını sağlar

29 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
A- SINAV BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILACAKLAR: 1-Sınav başlamadan en geç 1 (bir) saat önce sınav yerinde hazır bulunur. Bina sınav komisyon başkanının yapacağı toplantıya muhakkak katılır. 2-Salon başkanı ise görevli olduğu salona ait sınav evrakını imza karşılığı teslim alır. 3- Sınav sırasında ,sınavın akışını bozmayacak şekilde salon görevlilerini kontrol eder, gerektiğinde uyarır.

30 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
4--Sınav başlamadan en geç 1 (bir) saat önce sınav yerinde hazır bulunur. Bina sınav komisyon başkanının yapacağı toplantıya muhakkak katılır. 5-Salon başkanı ise görevli olduğu salona ait sınav evrakını imza karşılığı teslim alır. 6- Salona öğrencileri kimliklerini kontrol ederek alır. Kendi yerlerine oturmalarını sağlar. Kimlik kartı (nüfus cüzdanı,pasoport, ehliyet ) olmayan öğrenciyi sınava almaz. 7-Öğrencilerin önünde sınav evrak poşetini açarak ,eksik olup olmadığını kontrol eder.

31 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
8-Öğrencilere sınav başlamadan önce soru kitapçıklarının açılmayacağını duyurur. 9- Öğrencilere soru kitapçıklarının ön yüzüne ad, soyad , TC. Kimlik numaralarını yazmalarını söyler 10-Sınavın başlama ve bitiş saatlerini tahtaya yazar, ve öğrencilere ilk 30 dakika içinde kimsenin dışarı çıkamayacağını duyurur. 11- Salona öğrencileri kimliklerini kontrol ederek alır. Kendi yerlerine oturmalarını sağlar. Kimlik kartı (nüfus cüzdanı,pasoport, ehliyet ) olmayan öğrenciyi sınava almaz. 12-Öğrencilerden sözlük,hesap makinesi,veya çağrı cihazı cep telefonu , telsiz, radyo gibi elektronik iletişim araçları ile ayrıca sınav giriş belgelerinde yazılı olan salona getirmeleri yasaklanmış eşyalarla olanlar varsa sınavlarının iptali için tutanak düzenler ve cevap kağıdına sınavın iptali ile ilgili kutucuğu kodlar.

32 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
13-Öğrencilerin sınavda verdikleri cevapları almaları yasaktır. Bu kurala uymayanların sınavlarının geçersiz olacağı duyurulur.

33 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
B-SINAV SÜRESİNCE YAPALICAK İŞLER 1-Sınav başladığı andan itibaren ilk 20 dakika içinde gelen adayı sınava alır. Fakat ek süre vermez. İlk 30 dakika dolmadan hiç kimseyi salondan çıkarmaz. *Sınav bitiminde sınav salonunda en az iki öğrencinin kalmasını sağlar.

34 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
2-İlk 20 dakikadan sonra sınava girmeyen öğrenciler varsa salon yoklama listesindeki isimlerinin karşısına «GİRMEDİ» yazarak, cevap kağıdındaki «SINAVA GİRMEDİ» bölümünü kurşun kalemle kodlar. 3-Cevap kağıdında öğrencinin imzasının olup olmadığını ve cevapları kodladığını kontrol eder. 4-Sağlık sebepleri dışında öğrencinin dışarı çıkmasına izin vermez, zorunlu durumda koridorlarda görevli yedek gözetmen nezaretinde müsaade eder. Dışarı hiçbir evrakın çıkmasına izin vermez. Geri dönünce Ek süre verilmez.

35 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
5-Kopye çekmeye teşebbüs eden öğrenciyi uyarır ,kopya çektiği belirlenen öğrenciye ilgili tutanak düzenler cevap kağıdında kopye ile ilgili kutucuğu işaretler.bütün evraklarla birlikte dönüşüm poşetine yerleştirir. 6-Sınav bitimine 15 dakika kala «15 DAKİKANIZ KALDI» şekline öğrencileri uyarır.

36 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
7-Öğrenciye ait cevap kağıdının Salon başkanı ve gözetmenin kontrol ettiğine dair bölümü silinmez kalemle Görevliler tarafından Evraklar Teslim Alınırken Silinmez kalemle imzalanır. Sınav devam ederken bu işlemler kesinlikle yapılmaz.

37 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
8-Sınav süresi bittiğinde sınav durdurulur. Cevap kağıtları ve soru kitapçıkları öğrencilerin önünden toplanır.Salon yoklama listesinden karşılaştırılarak eksik olup olmadığı kontrol edilir. Sınav devam ederken bu işlemler kesinlikle yapılmaz.

38 Sınav devam ederken bu işlemler kesinlikle yapılmaz.
SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER 9-Salon yoklama öğrenci listesi , sınav evrakını teslim eden öğrenciye silinmeyen kalemle imzalatılır. Sınav devam ederken bu işlemler kesinlikle yapılmaz.

39 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
10-Sınav salonunda unutulan ,sınav evrak kutusuna konulmayan cevap kağıtları Genel müdürlük tarafından işleme alınmayacak ve yasal sorumluluk Salon Başkanı ve Gözetmene ait olacaktır. 11-Sınav esnasında hazırlanan tüm tutanaklar , cevap kağıtları ve salon öğrenci yoklama listesi sınav güvenlik poşeti içine yerleştirilecek. 12-Sınav giriş belgeleri toplanmayacak ve soru kitapçıkları güvenlik poşetine konulmayacak. Salondan çıkmadan en az iki öğrencinin önünde Salon güvenlik poşeti kapatılacaktır.

40 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
13- Ağzı kapalı sınav güvenlik poşeti ve soru kitapçıkları imza karşılığı bina sınav komisyon başkanına teslim edilir.

41 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
Öğrencilerin kimliklerinin sınav süresince masalarda durmasını sağlar Salonda soru kitapçığı, gazete , kitap vb.şeyler okumaz Yüksek sesle konuşmaz ve gürültü çıkaran topuklu ayakkabılarla salonda dolaşmaz. Sınav süresince salonu terk etmez. Çay kahve vs.içmez ve yemez

42 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
Öğrencinin başında uzun süre beklemez Öğrencilerle sınav başladıktan sonra sınav süresince konuşmaz Öğrencilere ait sınav evrakını dikkat çekici bir şekilde incelemez Düzenlemişse tutanakların anlaşılır ve okunur bir şekilde olmasını sağlar

43 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
Tutanaklarda sınav adı , tarihi, saati, oturum bilgisi, öğrenciye ait kimlik, salon ve sıra bilgileri ile yaşanan sorun ve yapılan işlem eksiksiz olarak belirtilir. Düzenlenen tutanakla salon görevlilerine ait kimlik ve iletişim bilgileri yazılarak imzalanır.

44 SALON GÖREVLİLERİNİN YAPACAĞI İŞLER
BAŞARILAR DİLERİM Mahmut ÖZCAN Şube Müdürü


"MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU SINAVLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları