Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İnternet Programlama-I HTML. İnternet Terimleri Internet: TCP/IP tabanlı herkese açık ağdır. Özel bir ağ olmayıp, kimseye ait değil ve kimse tarafından.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İnternet Programlama-I HTML. İnternet Terimleri Internet: TCP/IP tabanlı herkese açık ağdır. Özel bir ağ olmayıp, kimseye ait değil ve kimse tarafından."— Sunum transkripti:

1 İnternet Programlama-I HTML

2 İnternet Terimleri Internet: TCP/IP tabanlı herkese açık ağdır. Özel bir ağ olmayıp, kimseye ait değil ve kimse tarafından kontrol edilemez. TCP/IP: (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Ağ ortamında bilgisayarların iletişimini sağlayan protokoldür. İlk olarak Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve 1970 in sonlarında genel kullanım için geliştirilmiştir.

3 İnternet Terimleri İntranet: Bir firmanın kendi iletişim alanı içerisindeki ağ ortamında bilgisayarlar arası iletişime verilen addır. Internet’in özel bir versiyonudur. World Wide Web: Bir web browser kullanılarak görüntülenebilen Internet’in grafiksel yüzüdür. Web Page (Web Sayfası): Internet üzerinde görüntülenebilen her dosya web sayfasıdır. Web sayfası ASCII karakterleri kullanılarak yazılan HTML denen bir işaretleme dili ile yazılır.

4 İnternet Terimleri Web Browser (Web Tarayıcısı): World Wide Web üzerinde bulunan sayfaları yükleyip görüntülemeyi sağlayan program. Web Server: HTML sayfalarını Web Tarayıcınıza gönderen Internet üzerindeki sunucu makinelerde çalışan programdır. Web Serverlar günümüzde HTML nin daha gelişmişi olan CGI (Common Gateway Interface), ASP (Active Server Page) vs gibi sayfaları da istemcilere gönderebilmektedir.

5 İnternet Terimleri HTML: (Hyper Text Markup Language) Web Sayfası hazırlama dilidir. Metinlerin görünümünü, konumunu vs. şekillendirmek için metin ve etiketlerle (yani etiketlerle) kontrol edilen oldukça basit bir işaretleme dilidir.

6 İnternet Terimleri URL: (Uniform Resource Locator) Internet üzerideki adreslerin genel adıdır. Mesela http://www.kirlareli.edu.tr üniversitemizin Web Sayfasının URL’sidir. Hyperlink: Tıklandığında bağlı olduğu diğer bir sayfanın açılmasını sağlayan bir bağlantıdır.

7 İnternet Terimleri Hotspot Area: Tıklanabilir alandır. HTTP: (Hyper Text Transfer Protocol) HTML sayfalarının Web tarayıcınıza aktarılmasında kullanılan protokoldür.

8 İnternet Terimleri FTP: (File Transfer Protocol) Internet üzerinden dosya aktarımını sağlayan protokoldür. Örneğin ftp://ftp.tubitak.gov.tr/ tübitak FTP sinin URL sidir. ftp://ftp.tubitak.gov.tr/ ISP: (Internet Service Provider) Internet Servis Sağlayıcı DNS: (Domain Name Server=Alan Adı Sunucusu): Web sitelerinin alan adlarının hangi IP’ye yönlendirileceğinin saklandığı sunucudur.

9 WEB NEDİR? WORLD WIDE WEB’E KISACA WEB DENİR. WEB, INTERNET'E BAĞLANAN TÜM BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURDUĞU BİR AĞDIR. BU AĞDAKİ TÜM BİLGİSAYARLAR BİRBİRİYLE “HTTP İLETİŞİM STANDARDI”NI KULLANARAK İLETİŞİM KURAR.

10 WWW NASIL ÇALIŞIR? WEB’DEKİ BİLGİLER “WEB SAYFASI” DENİLEN DOSYALARDA SAKLANIR. WEB SAYFALARI “WEB SERVER” DENİLEN MAKİNELERDE BULUNUR. SAYFALARI OKUMAK İSTEYEN “CLIENT” MAKİNELER, “BROWSER” DENİLEN PROGRAMLARI KULLANARAK BU SAYFALARI OKUYABİLİRLER.

11 BROWSER NEDİR? CLIENT MAKİNELERİN, WEB SAYFALARINI OKUMASI İÇİN KULLANDIKLARI PROGRAMDIR. INTERNET EXPLORER VEYA NETSCAPE EN ÇOK KULLANILANLARIDIR. BROWSER’LAR “WEB SERVER”DA BULUNAN SAYFALARI ALIRLAR VE GÖSTERİRLER. YANİ BROWSER’LAR, HTML TAG’LARIYLA BİÇİMLENMİŞ METİNLERİ GÖRÜNTÜLER.

12 BROWSER NASIL ÇALIŞIR? İLGİLİ WEB SAYFASININ ADRESİ YAZILDIKTAN SONRA, BROWSER İLGİLİ WEB SERVERİ BULUR VE SAYFAYI İSTER. SERVER İLGİLİ SAYFAYI “TAG” DENİLEN KOMUTLAR TOPLULUĞU OLARAK CLIENT MAKİNEYE GÖNDERİR. CLIENT MAKİNEDEKİ BROWSER BU SAYFAYI ALIR, GELEN TAGLARI (KOMUTLARI) YORUMLAR VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE GÖSTERİR.

13 TAG NEDİR? WEB SAYFASI OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILAN KOMUTLARA TAG DENİR...... ŞEKLİNDE KULLANILIRLAR.

14 WEB STANDARTLARINI KİM DÜZENLER? WEB STANDARTLARINI MICROSOFT VEYA NETSCAPE BELİRLEMEZ. WEB STANDARTLARI “W3C” DENİLEN BİR KURUM TARAFINDAN SAPTANIR. W3C “WORLD WIDE WEB CONSORTIUM”UN KISALTILMIŞIDIR.

15 WEB STANDARTLARINI KİM DÜZENLER? HTML, CSS VE XML GİBİ STANDARTLAR BU KURUM TARAFINDAN BELİRLENMİŞTİR. EN SON HTML STANDARDI XHTML 1.0’DIR.

16 HTML NEDİR? HTML, “HYPER TEXT MARKUP LANGUAGE” KELİMELERİNİN KISALTILMIŞIDIR. BİR HTML DOSYASI, TAGLARDAN OLUŞAN BİR METİN DOSYASIDIR. TAG’LAR, BROWSER’A WEB SAYFASININ NASIL GÖRÜNMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATIRLAR.

17 HTML NEDİR? STANDART BİR WEB SAYFASININ UZANTISI.HTM VEYA.HTML OLMALIDIR. HTML DOSYALARI “NOT DEFTERİ” GİBİ BASİT BİR METİN EDİTÖRÜ VEYA “FRONTPAGE” VE DAHA ÜST SEVİYEDEKİ EDİTÖRLERLE OLUŞTURULABİLİRLER.

18 HTML EDİTÖRLERİ HTML KODLARINI YAZMAK İÇİN BASİT BİR METİN DÜZENLEME PROGRAMI YETERLİDİR. FAKAT KOD YAZIM KONUSUNDA ÇOK GELİŞMİŞ EDİTÖRLER MEVCUTTUR. BUNLAR – DREAMWEAVER MX – MS FRONTPAGE – OFFİCE WORD vs.. BU TÜR PROGRAMLAR İLE OLDUKÇA PROFESYONEL WEB SAYFALARI HAZIRLANABİLİR.

19 HTML TAGLARI (ETİKET) HTML TAGLARI, HTML SAYFALARINI OLUŞTURMAK VE DÜZENLEMEK İÇİN KULLANILIRLAR...... ŞEKLİNDE KULLANILIRLAR. TAGLARIN ARASINDA KALAN METNE “TAG İÇERİĞİ” DENİR. TAG’LER BÜYÜK HARFLE VEYA KÜÇÜK HARFLE YAZILABİLİRLER. GENELDE KÜÇÜK HARF TERCİH EDİLİR.

20 ÖRNEK HTML SAYFASI – HER HTML BELGESİ BELİRLİ SAYIDA STANDART HTML TAGLARI İÇERMELİDİR. BİR HTML BELGESİNDE OLMASI GEREKEN KISIMLAR ŞUNLARDIR; TEMEL METNİ BAŞ METNİ GÖVDE METNİ – İYİ BİR HTML BELGESİNDE BU ÜÇ KISIMDA OLMALIDIR.

21 ÖRNEK HTML SAYFASI SAYFA BAŞLIĞI BU BENİM İLK SAYFAM. BU METİNLER KALINDIR.

22 TAG ÖZELLİKLERİ TAGLARIN ÖZELLİKLERİ DE OLABİLİR. ÖRNEĞİN SAYFANIN ARDALAN RENGİNİ BELİRLEMEK İÇİN TAG’ININ “BGCOLOR” ÖZELLİĞİ KULLANILIR. – –....... –

23 TAG ÖZELLİKLERİ TAG ÖZELLİKLERİ DAİMA “İSİM/DEĞER” ŞEKLİNDE BULUNURLAR. YANİ – Name=“value” – Bgcolor=“red” ŞEKLİNDE OLURLAR.

24 TEMEL HTML TAGLARI BUNLAR – –,..., – – Bu yazı mavi renkli bir yazıdır..

40 SAYFALARA YAZI VEYA METİN GİRMEK İKİ “BODY” DEYİMİ ARASINA YAZILARIMIZI YAZARIZ. BİR WEB SAYFASININ İÇERİĞİNİ İNTERNET EXPLORER PROGRAMIYLA GÖREBİLİRİZ. YAZILARIMIZI BİÇİMLEME DEYİMLERİ KULLANARAK DÜZENLERİZ.

41 ÖRNEK 6 (YAZI GİRME) Bilgisayar Programlama... LMYO Bilgisayar Programlama...

42 DEYİMİ BİR ÖNCEKİ ÖRNEĞİMİZDE “LMYO” YAZISINDA SONRA YAZIYA BİR ALT SATIRDAN BAŞLAMAK İNTERNET EXPLORER PROGRAMINDA HİÇBİR DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇMADI… BİR ALT SATIRDAN YAZIYA DEVAM ETMEK İÇİN DEYİMİ KULLANILIR.

43 ÖRNEK 7 (BR DEYİMİ) Bilgisayar Programlama... LMYO Bilgisayar Programlama...

44 YAZILARIN ORTALANMASI SAYFA İÇİNDE ORTALANMASINI İSTEDİĞİM YAZILAR İÇİN... DEYİMİNİ KULLANABİLİRİM. ORTALAMAK İSTEDİĞİM METNİN BAŞINA “ ” BAŞLATMA DEYİMİNİ, SONUNA İSE “ DEYİMİNİ YERLEŞTİRECEĞİM. BU İKİ DEYİM ARASINDA KALAN YAZI ORTALANIR.

45 ÖRNEK 7 ( ) Bilgisayar Programlama... LMYO Bilgisayar Programlama...

46 YAZI BÜYÜKLÜĞÜ WEB SAYFAMIZDA KULLANDIĞIMIZ YAZILARIMIZIN FARKLI BÜYÜKLÜKTE OLMASI GEREKEBİLİR. BÜYÜKLÜK AYARI İÇİN DEYİMİ İÇİNDE KULLANILAN “SIZE” PARAMETRESİ KULLANILIR...YAZIMIZ.. BURADA “X” HARFİ YAZIMIZIN BÜYÜKLÜĞÜDÜR.

47 ÖRNEK 8 (YAZI BÜYÜKLÜĞÜ) Bilgisayar Programlama... LMYO Bilgisayar Programlama...

48 ÖRNEK 9 (H1,H2,...,H6) This is a heading

49 KALIN, İTALİK VE ALTI ÇİZGİLİ YAZI BİR ÖNCEKİ ÖRNEĞİMİZDE YAZIMIZIN İSTEDİĞİMİZ BÜYÜKLÜKTE OLMASINI SAĞLAYABİLİYORDUK. BENZER ŞEKİLDE METİNLERİN KALIN, İTALİK VE ALT ÇİZGİLİ OLMASINI DA SAĞLAYABİLİRİZ. – KALIN İÇİN..YAZI – İTALİK İÇİN..YAZI.. – ALT ÇİZGİ İÇİN..YAZI.. KULLANILIR

50 ÖRNEK 10 (K, İ,ALT) Bilgisayar Programlama... LMYO Kırklareli Üniversitesi...

51 ÖRNEK 10 (DEVAM) Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programlama Bölümü...

52 , DEYİMLERİ YAZIMIZI KALIN YAPMAK İÇİN “ ” DEYİMİ YERİNE “ ” DEYİMİNİ KULLANABİLİRİZ. AYNI ŞEKİLDE YAZIMIZI İTALİK YAPMAK İÇİN “ ” DEYİMİ YERİNE “ ” DEYİMİNİ KULLANABİLİRİZ.

53 ÖRNEK 11 (STRONG, EM) Bilgisayar Programlama... ONUR Kırklareli Üniversitesi...

54 ÖRNEK 11 (DEVAM) Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programlama

55 YAZI RENGİNİ AYARLAMAK YAZI RENGİ AYARI İÇİN DAHA ÖNCE BİR YOL TANIMLAMIŞTIK. FAKAT SADECE TÜM SAYFAMIZIN YAZI RENGİNİ DEĞİŞTİREBİLİYORDUK. BELLİ YAZILARIMIZIN RENGİNİN FARKLI RENKTE OLMASINI İSTİYORSAK “ ” DEYİMİNİN “COLOR” PARAMETRESİNİ KULLANIRIZ. – YAZI KULLANILIR

56 ÖRNEK 12 (YAZI RENGİ) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programlama

57 FONT DEĞİŞİKLİĞİ YAZILARIMIZI WORD PROGRAMINDA OLDUĞU GİBİ BİR FONT BELİRTEREKTE BİÇİMLENDİREBİLİRİZ. ÖRNEĞİN “Arial”,”Times New Roman”,”Technical” vs.. HEP FONT ÇEŞİTLERİDİR. WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ BU FONTLARDAN BİR ÇOĞUNU DESTEKLER.

58 FONT DEĞİŞTİRME WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİNİN DESTEKLEDİĞİ FONTLARI RAHATLIKLA WEB SAYFALARIMIZDA KULLANABİLİRİZ. BU FONTLARI KULLANMAK İÇİN “ ” DEYİMİNİN “FACE” PARAMETRESİNİ KULLANIRIZ. – LMYO

59 ÖRNEK 13 (FACE PARAMETRESİ) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu... Bilgisayar Programlama

60 ÖRNEK 14 (FACE PARAMETRESİ) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu... Bilgisayar Programlama

61 HTML RESİMLERİ ÖZELLİKLE BANT GENİŞLİĞİNİN ARTMASIYLA WEB SAYFALARINDA ÇOK FAZLA RESİMLER KULLANILMAYA BAŞLANDI. BUNUN SONUCU OLARAK TAGININ İYİ BİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR.

62 VE “SRC” ÖZELLİĞİ TAGININ BİTİŞ TAGI YOKTUR, SADECE ÖZELLİKLERİ VARDIR. BİR SAYFADA RESİM GÖRÜNTÜLEYEBİLMEK İÇİN TAGININ “SRC” ÖZELLİĞİ KULLANILIR. YANİ; –

63 HTML RESİMLERİ BİR RESMİ WEB SAYFAMIZA YERLEŞTİRMEK İSTİYORSAK İLK OLARAK RESİM DOSYAMIZ HARD DİSKİMİZ ÜZERİNDE OLMALIDIR. AYNI ŞEKİLDE İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLAYACAĞIMIZ RESME AİT DOSYA DA İNTERNET’TE OLMALIDIR.

64 RESİM TİPLERİ İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLAYACAĞIMIZ RESİMLERİN FORMATI: – JPEG, JPG – BMP – GIF – XBM – PNG

65 Örnek 13(Resim ekleme) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu... Bilgisayar Programlama

66 Resim Biçimleme WEB SAYFASINA EKLEDİĞİMİZ RESİMLERİ – “BORDER” ÖZELLİĞİ İLE RESİM ÇERÇEVE KALINLIĞI BELİRTİLEBİLİR. – “ALİGN” ÖZELİĞİ İLE RESMİN KONUMU BELİRTİLEBİLİR LEFT,RIGHT,CENTER,TOP,BOTTOM – “HEIGHT” İLE RESİM YÜKSEKLİĞİNİ VE – “WEIGHT” İLEDE RESİM GENİŞLİĞİNİ BELİRTEBİLİRİZ.

67 ÖRNEK14 (Resim özellikleri ) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu... Bilgisayar Programlama

68 Resim özellikleri “ALT” RESİM GÖRÜNTÜLENEMEDİĞİ ZAMAN VEYA BELİRTİLEN TİPTEKİ RESMİ GÖRÜNTÜLEME İMKANI OLMAYAN TARAYICILAR İÇİN RESMİMİZ YERİNE BİR METİNDE HAZIRLANABİLİR BUNUN İÇİN – KULLANILIR

69 ÖRNEK 15 (ALT ÖZELLİĞİ) Bilgisayar Programlama... LMYO Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu... Bilgisayar Programlama

70 SAYFALARDA YATAY ÇİZGİ SAYFALARIMIZA YATAY BİR ÇİZGİ EKLEMEK İSTİYORSAK “ ” TAGINI KULLANMAMIZ GEREKİR. SAYFANIZIN İSTEDİĞİNİZ BİR YERİNE DEYİMİNİ EKLERİZ. KAPANIŞ TAGI YOKTUR. –

71 ... PARAGRAFLARI BELİRTMEK İÇİN KULLANILIR. – BURASI BİR PARAGRAFTIR.

72 ÖRNEK 16 ( ) Bilgisayar Programlama... BURASI İLK PARAGRAF BURASI DA İKİNCİ PARAGRAF BURASI ÜÇÜNCÜ VE SAĞA DAYALI VE DE İKİ KENARA DAYALI

73 KENAR BOŞLUKLARI İNTERNET EXPLORER SAYFALARIMIZI GÖRÜNTÜLERKEN KENARLARDA BİR MİKTAR BOŞLUK BIRAKMAKTADIR. EĞER BOŞLUK MİKTARINI KENDİMİZ BELİRTMEK İSTERSEK “BODY” DEYİMİ İLE KULLANILAN – TOPMARGIN – LEFTMARGIN ÖZELLİKLERİNİ KULLANIRIZ...

74 ÖRNEK17 (TOPMARGIN,LEFTMARGIN) Bilgisayar Programlama... BURASI İLK PARAGRAF BURASI DA İKİNCİ PARAGRAF BURASI ÜÇÜNCÜ VE SAĞA DAYALI VE DE İKİ KENARA DAYALI

75 BASEFONT VE FONT SEÇİMİ BİR WEB SAYFASINDA BİR YAZININ FONTU BELİRTİLMEMİŞSE ÖNCEDEN TANIMLI OLAN BİR FONT KULLANILIR. – BASEFONT DEYİMİ İLE BİZ BU FONTU DEĞİŞTİREBİLİRİZ. – KULLANIMI =

76 VE TAGLARI YAZILARIMIZDAKİ BAZI BÖLÜMLERİ DAHA BÜYÜK YAPMAK İSTİYORSAK “ ” DEYİMİNİ; DAHA KÜÇÜK YAPMAK İSTİYOR İSEK “ ” DEYİMİNİ KULLANIRIZ. – YAZIMIZ ARTIK DAHA BÜYÜK – YAZIMIZ ŞİMDİ KÜÇÜLDÜ

77 ÖRNEK 18(BIG SMALL) Bilgisayar Programlama... EĞER EKRANIMIZDA BAZI YAZILARIN DAHA BÜYÜK OLMASINI İSTİYORSAK BİG DEYİMİNİ KULLANIRIM BÖYLECE YAZILAR DAHA BÜYÜK OLUR. AYNI ŞEKİLDE BAZI YAZILARIMIZDA DAHA DA KÜÇÜK YAPABİLİRİZ. BUNUDA SMALL DEYİMİ İLE HALLEDİYORUZ

78 TT DEYİMİ YAZILARIMIZ KULLANDIĞIMIZ YAZI FONTUNA GÖRE KARAKTER ARASI BOŞLUKLAR AYARLANIR. FAKAT “I” İLE “T” AYNI MİKTARDA BOŞLUĞA SAHİP DEĞİLLERDİR. BÜTÜN KARAKTERLER ARASI BOŞLUĞU EŞİT YAPMAK İÇİN “ ” TAGI KULLANILIR.

79 STRIKE DEYİMİ EĞER YAZILARIMIZIN ORTASINA BİR ÇİZGİ ÇEKMEK İSTERSEK BUNUN İÇİN STRIKE DEYİMİNİ KULLANIRIZ – YAZI STRIKE DEYİMİNİN YERİNE “ ” DEYİMİNİ DE KULLANABİLİRİZ.

80 PRE DEYİMİ EĞER NOT DEFTERİNDE YAZILDIĞI GİBİ YAZILARIMIZIN GÖRÜNMESİNİ İSTERSEK “ ” DEYİMİNİ KULLANABİLİRİZ. BUNUN İÇİN YAZIMIZI “ ” TAGI ARASINDA YAZMAMIZ GEREKİR

81 ... METİNLERİ “ALT METİN” YAPMAYA YARAR. – PARAGRAF BAŞLADI. BU KISIM UST TARAFTA. PARAGRAF NORMAL DEVAM EDİYOR.

{ "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/26/8882123/slides/slide_81.jpg", "name": "... METİNLERİ ALT METİN YAPMAYA YARAR. – PARAGRAF BAŞLADI.", "description": "BU KISIM UST TARAFTA. PARAGRAF NORMAL DEVAM EDİYOR.

82 ÖRNEK 19(PRE DEYİMİ) Bilgisayar Programlama... ADI SOYADI ADRESİ TELEFON ----------------------------------------------------------------------------- SEZAİ GÜDEN BORNOVA 4640917 ŞAMİL GÜNER BAYRAKLI 4586254 PARAGRAF BAŞLADI. BU KISIM ALT TARAFTA. PARAGRAF NORMAL DEVAM EDİYOR. EĞER EKRANIMIZDA BAZI YAZILARIN DAHA BÜYÜK OLMASINI İSTİYORSAK BİG DEYİMİNİ KULLANIRIM BÖYLECE YAZILAR DAHA BÜYÜK OLUR. AYNI ŞEKİLDE BAZI YAZILARIMIZDA DAHA DA KÜÇÜK YAPABİLİRİZ. BUNUDA SMALL DEYİMİ İLE HALLEDİYORUZ

83 SAYFA BAŞLIĞI SAYFA İLE İLGİLİ BİR TAKIM BİLGİLER VERMEK İÇİN HTML SAYFALARINDA “HEAD” (SAYFA BAŞLIĞI) ŞEKLİNDE ADLANDIRILAN BİR BÖLÜM VARDIR. BU BÖLÜMDEKİ BİLGİLER TARAYICIDAN GÖSTERİLMEZ. BU BÖLÜMDE SADECE AŞAĞIDAKİ TAG’LAR KULLANILABİLİR: –,,,, VE

84 ÖZEL HTML KARAKTERLERİ,&, “, ‘ GİBİ KARAKTERLER HTML KOMUTLARI İÇİNDE KULLANILAN ÖZEL KARAKTERLERDİR. BU KARAKTERLER BROWSER’DAN GÖSTERİLMEZLER. EĞER BU TÜR KARAKTERLERİ METİN İÇİNDE KULLANMAK VE BROWSER’DAN GÖSTERMEK İSTİYORSANIZ, BUNLARA VERİLEN ÖZEL KODLARI YAZMALISINIZ.

85 ÖZEL HTML KARAKTERLERİ < İÇİN < > İÇİN > & İÇİN & “ İÇİN " X İÇİN &TIMES;

86 HTML LİNKLERİ HTML SAYFALARINDAKİ BİR SAYFADAN BAŞKA BİR SAYFAYA GİTMEK İÇİN “HYPERLINK”LERİ KULLANMALISINIZ. BUNUN İÇİN TAGI KULLANILIR.

87 ... (ANCHOR) KULLANIMI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. – GÖRÜNTÜLENECEK METİN tıklayınız... HEMEN HEMEN TÜM NESNELERİ KULLANARAK LİNKLER OLUŞTURABİLİRSİNİZ. RESİMLER, SES DOSYALARI, GÖRÜNTÜ DOSYALARI, METİNLER V.B.

88 Örnek 20 LMYO Bilgisayar Programlama.... Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu web sayfası için tıklayın Benim Sayfam

89 Örnek 21 LMYO Bilgisayar Programlama.... Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu web sayfası için tıklayın Benim Sayfam Sona Git

90 Örnek 22 LMYO Bilgisayar Programlama.... Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu web sayfası için tıklayın Benim Sayfam Sona Git

91 Örnek 23 LMYO Bilgisayar Programlama.... Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu web sayfası için tıklayın Benim Sayfam Guzel bir bulut mail yolla Sona Git

92 HTML LİSTELERİ WEB SAYFALARINDA NESNELERİNİZİ LİSTELER HALİNDE SIRALAYARAK DAHA DÜZENLİ GÖRÜNMELERİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ. HTML LİSTELERİ SIRALI, SIRASIZ VEYA TANIMLI OLABİLİR.

93 SIRASIZ LİSTELER (UNORDERED LIST) SIRASIZ LİSTELERDE NESNELER MADDE İMLERİ İLE LİSTELENİR. – KAHVE ÇAY ŞEKER – SONUÇ: – ÇAY – KAHVE – ŞEKER

94 SIRALI LİSTELER (ORDERED LIST) ELEMANLAR NUMARALANDIRILARAK LİSTELENİR. – ÇAY KAHVE ŞEKER – SONUÇ 1.ÇAY 2.KAHVE 3.ŞEKER

95 TANIM LİSTELERİ NESNELERİ LİSTELEMEK İÇİN DEĞİL DE, BAŞLIK/ALT BAŞLIK ŞEKLİNDE SIRALAMAK İÇİN KULLANILIRLAR. – KAHVE SİYAH VE SICAK İÇECEK SÜT BEYAZ VE SOĞUK İÇECEK –

96 TANIMLI LİSTELER SONUÇ: KAHVE SİYAH VE SICAK İÇECEK SÜT BEYAZ VE SOĞUK İÇECEK

97 Listeler Bilgisayar Yazılım Donanım Yazılım Uygulama Programları Programlama Dilleri Visual Basic Prog. Dili C Prog. Dili

98 Listeler Bilgisayar Yazılım Donanım Yazılım Uygulama Programları Programlama Dilleri Visual Basic Prog. Dili C Prog. Dili


"İnternet Programlama-I HTML. İnternet Terimleri Internet: TCP/IP tabanlı herkese açık ağdır. Özel bir ağ olmayıp, kimseye ait değil ve kimse tarafından." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları