Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KİŞİSEL HİJYEN BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2005.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KİŞİSEL HİJYEN BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2005."— Sunum transkripti:

1 KİŞİSEL HİJYEN BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2005

2 KİŞİSEL HİJYEN ä ä HİJYEN: Bir sağlık bilimi olup, temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidir.

3 KİŞİSEL HİJYEN   KİŞİSEL HİJYEN: kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri özbakım uygulamalarıdır.

4 KİŞİSEL HİJYEN ä ä Kişisel temizlik, sağlıkla yakından ilgilidir. ä ä Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. ä ä Sağlığın korunması için düzenli bir şekilde saç, vücut, ağız ve dişlerimizin temizlenmesi ve giyeceklerin sık yıkanması gereklidir.

5 KİŞİSEL HİJYENİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ä Kültür ä Sosyal - Ekonomik Durum ä Aile ä Kişilik ä Hastalık

6 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI ä ä Vücut salgılarının, atıklarının ve geçici mikroorganizmaların vücuttan uzaklaştırılması yoluyla temizliği sağlamak. ä ä Bireyin rahatlamasını, dinlenmesini, gevşemesini ve kas gerilimini azaltmak. ä ä Vücuttaki kötü kokuları (ter kokusu) gidermek.

7 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI ä ä Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirmek, kendine olan güvenini arttırmak.

8 HİJYENİK UYGULAMALARIN AMAÇLARI   Deri sağlığını sürdürmek ve geliştirmek. (Örneğin, ılık ve sıcak banyolar deride kan dolaşımını arttırarak derinin beslenmesini sağlar.)

9 EL HİJYENİ

10 ä ä Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yolu ile bulaşmaktadır. ä ä Hijyenik el yıkamanın amacı, eller üzerinde bulunan geçici bakterilerin tamamını, kalıcı bakterilerin ise bir kısmını ellerden uzaklaştırmaktır.

11 EL HİJYENİ Eller; ä ä yemeklerden önce ve sonra, ä ä pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra, ä ä tuvaletten sonra,

12 EL HİJYENİ ä ä uykudan önce ve kalktıktan sonra mutlaka su ve sabunla iyice yıkanmalı, durulanmalı ve çok iyi kurulanmalıdır

13 EL HİJYENİ ä ä En iyi el yıkama işlemi bol suda ve sabunla, bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, parmak araları, parmak uçları ve özellikle tırnak dipleri iyice temizlenecek şekilde olmalıdır. ä ä Yıkama ve durulama sonrasında nemli kalmaması için temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.

14 EL HİJYENİ ä El yıkama süresi, saatin tik taklarına uyarak en az 10 a kadar sayarak belirlenir.

15 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ ä ä Haftada bir kez el ve ayak tırnakları kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir. ä ä Tırnak uçlarının altında bir çok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir. Bu nedenle, tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.

16 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ   Ayrıca, tırnak kesim ve bakımında kullanılan aletlerin kişiye özel olması bazı bulaşıcı hastalıkların (Örneğin AIDS) önlenmesinde önemli rol oynar.

17 TIRNAK BAKIMI ve HİJYENİ ä ä Tırnak cilaları, ojeler ve oje çıkarıcılar mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Çünkü, bu maddeler tırnaklarda kuruluğa ve tırnağın kat kat ayrılmasına, kırılmasına neden olurlar. ä ä Eller ve tırnaklar, iyi bir el losyonu ile yağlanarak, kuruması önlenmelidir.

18 DERİ HİJYENİ ä DERİYİ TEMİZLEMEK, ä ARTIKLARI ATMAK, ä DOLAŞIMI UYARMAK, ä KİŞİYİ RAHATLATMAK ä AMACIYLA DERİNİN YIKANMASIDIR.

19 DERİ HİJYENİ ä Sabun ve 37-38 derece suyla yapılan banyo kir ve salgıların temizlenmesini sağlar. ä Olabilirse her gün, değilse haftada 3, en az haftada 1 kez banyo yapılmalıdır.

20 KULAK HİJYENİ Kulak temizli ğ inde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizli ğ e dikkat etmek gerekir. Kulak temizli ğ inde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizli ğ e dikkat etmek gerekir. Kula ğ a zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır. Kula ğ a zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır.

21 AĞIZ HİJYENİ

22 ä Diş ve diş etlerinin temizlenmesi, ağzın bol su ile çalkalanması, diş etlerinin uyarılması ağız bakımı ile sağlanır. ä Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde ağız kokusu, diş eti rahatsızlıkları, çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür,

23 AĞIZ HİJYENİ ä Ağız bakımında amaç, ağzın tüm organizmalardan temizlenmesi değil, daha çok birikmiş yiyecek artıklarının temizlenmesidir.

24 AĞIZ HİJYENİ ä ä Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile florlu diş macunu ile tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde fırçalanmalıdır. ä ä Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.

25 AĞIZ HİJYENİ ä Dişlerin arasındaki artıkları ve plakları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır.

26 AĞIZ HİJYENİ ä ä Diş temizliğinde kullanılacak fırçaların sapı elde rahat tutulabilecek biçimde olmalı, fırça ağız içinde bütün alanlara rahatça ulaşabilmeli, fırçanın kıllarının naylondan yapılmış ve yumuşak olması da önemlidir. ä ä Kılların sert olması diş etinde travmalara ve diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.

27 AĞIZ HİJYENİ ä ä Şekerli ve karbonhidratlı besinlerin yenmesinden sonra ağzın su ile çalkalanması ya da biraz su içilmesi de diş çürüklerinin oluşumunu azaltabilir.

28 AĞIZ HİJYENİ   Dişlerde çürük olmasa bile 6 ayda bir diş muayenesi yaptırılmalıdır.

29 AYAK HİJYENİ ä ä Ayak sağlığı için hem temizlik kurallarının uygulanması, hem de uygun bir ayakkabı seçimi önem taşır.

30 AYAK HİJYENİ ä ä Ayakların her gün yıkanması ve yıkandıktan sonra, özellikle parmak aralarının iyice kurulanması gerekir. Aksi halde nemli ortam mantar enfeksiyonlarının gelişmesine neden olur.

31 AYAK HİJYENİ ä ä Ayak tırnakları da düzenli aralıklarla kesilmelidir, ancak tırnak batmasını önlemek için düz kesilmesi önerilmelidir.

32 AYAK HİJYENİ ä ä Uygun ve rahat bir ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir. ä ä Ayağa tam uyan bir ayakkabı; parmakları sıkmamalı, topuğu sıkıca tutmalı ve ayak kemerini iyice desteklemelidir. ä ä Ayakkabının ökcesi geniş olmalı ve çok yüksek olmamalıdır.

33 AYAK HİJYENİ ä ä Eğer ayakkabı uygun değilse ayakta nasır, ayak tabanında kalınlaşmalar, baş parmakta eğrilik ve tırnak hipertrofisi (büyüme-kabalaşma) oluşabilir.

34 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçların temizliği sağlığı etkiler. Çünkü bazı enfeksiyon etkenleri ve parazitler, kirli saçlara ve o bölgedeki deriye daha kolay yerleşir. ä ä Saçların her gün, olası değilse günaşırı, en az haftada 2 kez yıkanması gerekir.

35 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçlı deri yağlı ise, daha sık yıkanmalıdır. ä ä Saçların sağlıklı görünümü beslenme ile ilgilidir. ä ä Saçlar kökleri ile beslenir. ä ä Taramak, fırçalamak, parmak uçları ile masaj yapmak kan basıncını hızlandırır ve saçları beslemiş olur.

36 SAÇ HİJYENİ ä Kepeklenme; Kirli ve yağlı ölü saç hücreleridir. iyi saç bakımı ile önlenmezse hekime danışmak gerekir.

37 SAÇ HİJYENİ  Saç dökülmesi; yaş, hormon ve irsiyet ile ilgilidir. baştaki damarların uyarılması ve temiz tutulması gerekir.

38 SAÇ HİJYENİ ä ä Bitlenme, Bitin insan vücudunun saçlı ve saçsız derisine yerleşmesine denir. ä ä Saç temizliğine ve bakımına dikkat etmeyen kişilerde bit oluşabilir. Çevredeki kişilere de bit bulaşabilir. ä Tedavi edici şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır.

39 SAÇ HİJYENİ ä ä Saçların boyanması ya da saça kimyasal maddelerin uygulanması saçın ve saçlı derinin sağlığını bozabileceği için bu tip uygulamalardan kaçınmalıdır.

40 TUVALET HİJYENİ ä ä Tuvalette önden arkaya doğru bir temizlik yapılması gerekir. Bu son derece önemli bir kuraldır.

41 TUVALET HİJYENİ ä ä iç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi, ä ä çamaşırların beyaz, pamuklu ve kişiye özel olması gereklidir.

42 TUVALET HİJYENİ ä Ayrıca tuvaletlerin temiz bir şekilde bırakılması önemli bir temizlik ve asalet göstergesidir!!!

43 NASIL BULMAK İSTİYORSANIZ ÖYLE BIRAKIN!!! NASIL BULMAK İSTİYORSANIZ ÖYLE BIRAKIN!!!

44 KİŞİSEL HİJYEN ä ä Vücuttaki istenmeyen tüylerin (koltuk altı ve kasık bölgesi) temizliğine dikkat edilmeli ve kısa aralıklarla alınmalıdır. ä ä Çünkü tüylü bölgelerde nem oranı fazla olduğu için terleme sonucu nahoş kokular oluşmaktadır. ä ä Bunu önlemenin en iyi yolu kasık ve koltuk altı tüylerinin alınmasıdır.

45 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Temizlik denilince sadece vücut temizliği veya konut temizliği anlaşılmamalıdır. ä ä Yaşadığımız ve çalıştığımız, eğlendiğimiz her yerde sağlığımız açısından temizlik üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.

46 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Kirletilmiş çevreyi temizlemek zordur. Ama kirletmemek ve korumak daha kolaydır.

47 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä En az haftada bir defa banyo yapma, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirme. ä ä Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesme. ä ä Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurulama. ä ä Tuvaletten sonra elleri bol su ve sabun ile yıkayıp kurulamak.

48 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Kadınlarda perine temizliği önden arkaya doğru yapılmalı ve kuru tutulmalıdır. ä ä Akşamları yatmadan önce ayakların yıkanması, elbiselerin çıkarılıp pijama veya gecelik giyilmesi. ä ä İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları yıkamak.

49 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Günde en az iki defa diş fırçalamak. ä ä Her gün saçları taramak. Sık sık uygun şampuanla yıkamak. ä ä Yere düşen bir yiyeceği yememek. ä ä Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememek. ä ä Açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi.

50 KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI ä ä Kişi yanında sürekli kağıt mendil bulundurmalı. ä ä Tuvaletleri temiz kullanmalı. ä ä Çöpleri çöp kutusuna atmalı.

51

52


"KİŞİSEL HİJYEN BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ 2005." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları