Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SÖZ SANATLARI G. KORKMAZ. 1. KİŞİLEŞTİRME Örnek Köyün çayı boş yere akmaktan sıkılıyor, bir bostanı sulayacağı günlerin gelmesini iple çekiyordu. İnsan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SÖZ SANATLARI G. KORKMAZ. 1. KİŞİLEŞTİRME Örnek Köyün çayı boş yere akmaktan sıkılıyor, bir bostanı sulayacağı günlerin gelmesini iple çekiyordu. İnsan."— Sunum transkripti:

1 SÖZ SANATLARI G. KORKMAZ

2 1. KİŞİLEŞTİRME Örnek Köyün çayı boş yere akmaktan sıkılıyor, bir bostanı sulayacağı günlerin gelmesini iple çekiyordu. İnsan dışındaki varlıklara insan özelliği kazandırmaktır.

3 Örnek Tablo açık artırmada kendisine alıcı çıkmayınca çok üzülmüş, sanatseverlere sitem etmişti. “Çatma kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal!” “Karlı dağların başında salkım salkım olan bulut, Saçın çözüp benim için yaşın yaşın ağlar mısın?”

4 SORU Gök derin, yapraklar hisli, ayrılık… Boşlukta çınlayan uzun bir ıslık Ses yok bu kırılan billurlardan başka Şiirde, aşağıdaki varlıklardan hangisi kişileştirilmiştir? A. Gök B. Yaprak C. Islık D. Billur

5 2. KONUŞTURMA Örnek Ağaç: “Bulut arkadaş, susuzluktan kurudum, n’olur bana bir yudum su verir misin?” diyerek buluttan yardım istedi. Hayvanların, bitkilerin ya da cansız varlıkların konuşturulmasıdır.

6 Örnek “Ben bir ayrık otuyum dostlar; Ne buğday amcam, ne pirinç dayım, Mısırla akraba bile değilim. Bir yeşermeye göreyim; Canıma kastederler yapabilseler, Ama nafile, duramam... “ Küçük arı: “Bugün çiçekler bir başka kokuyor.”

7 SORU (1) Kınalı kuzu, damın gölgesinde kıvrılmış uyuyordu. (2) Birden duyduğu sesle uyanıverdi, kulakları dikildi. (3) kendi kendine “Bu da neydi?” diyerek sesin geldiği yöne döndü. (4) Yuvasından düşmüş olan serçe yavrusunu gördü. Bu parçadaki numaralandırılmış cümlelerin hangisinde kınalı kuzuya insana ait bir özellik verilmiştir? A) 1B)2C)3D)4

8 3. BENZETME Örnek Küçük çocuğun yanakları elma gibi kırmızıydı. Yaşlı adam çocuk gibi ağlıyor, kaybolan bastonunun bulunmasını istiyordu. Anlamı güçlendirmek için aralarında ilgi ve benzerlik bulunan bazı unsurlardan yararlanmaktır.

9 SORU “Çalışmak, başarmak; her insan için yemek, içmek, eğlenmek, nefes almak gibi doğal bir şey olmalıdır.” cümlesinde “çalışmak” aşağıdakilerden hangisine benzetilmemiştir? A) Nefes almaya B) Yemeye, içmeye C) Başarmaya D) Eğlenmeye

10 4. ABARTMA Örnek Bahçedeki fasulye fideleri uzadıkça uzamış başları bulutlara değmeye başlamıştı. Arabayla o kadar hızlı gidiyordu ki arananın gölgesi bile ona yetişemiyordu. Üzüntüden bir deri bir kemik kalmıştı. Bir şeyi olduğundan çok daha büyük veya küçük göstererek anlatmak, mübalağa etmektir.

11 “EK BİLGİ”

12 AD AKTARMASI Bir nesneyi, kavramı ya da varlığı anlatırken bazen o varlığın kendisini değil de özelliklerini ya da parçalarını kullanırız. Benzetme ilgisi olmadan bir adın yerine başka bir adın kullanılmasına “ad aktarması” denir.

13 ÖRNEK Türkiye sizinle gurur duyuyor. Türk öykücülüğünün usta kalemleri bu kitap fuarında bir araya geldi. Okulumuz yarın geziye gidecek. Batı, bilimsel çalışmalara önem veriyor. Eve haber vermeden bir yere gitmem. Tabağını bitirmeden sofradan kalkmamalısın. En çok Tarık Buğra’yı okumayı severim.

14 DOLAYLAMA Ormanların kralı, kafesinde bezgin bezgin dolaşıyordu. Televizyon beyaz perdenin gelişimini engelledi. Bir sözcükle karşılanabilecek varlık ya da kavramların birden fazla sözcükle karşılanmasına “dolaylama” denir.

15 Örnek Tür Adları İçin File bekçisi (kaleci) İnce hastalık (verem) Meşin yuvarlak (top) Bacasız sanayi (turizm) Delikli demir (tüfek) Evin direği (baba) Beyaz perde(sinema) Beyaz altın (pamuk) Beyaz cam (televizyon) Sihirli kutu (televizyon) Kara elmas (kömür) Ekmek kapısı (iş) Baba ocağı (Yurt, ev) Ahmak ıslatan (yağmur)

16 Örnek Yer Adları İçin Altın boynuz (Haliç) Kara kıta (Afrika) Yavru vatan (Kıbrıs) Güller diyarı (Isparta) Kızıl gezegen (Mars) Dünyanın tepesi (Everest) Yedi tepeli şehir (İstanbul) Medeniyetler beşiği (Mezopotamya) Ege’nin incisi (İzmir) Kişi Adları İçin Ulu önder (Atatürk), Sanat güneşi (Zeki Müren), Minik serçe (Sezen Aksu), Cep Herkülü (Naim Süleymanoğlu)…

17 GÜZEL ADLANDIRMA tarama özürlü (kel), ince hastalık (verem), tahtalı at (tabut) vatan borcu (askerlik) engelli (sakat) toplu (şişman) İnsanlarda kötü, olumsuz duygular uyandıran bazı olay ya da durumungüzel çağrışımlar uyandıran sözcüklerle anlatılmasıdır.

18 NOT Güzel adlandırmaların çoğu aynı zamanda dolaylamadır. ölüm meleği (Azrail) son yolculuk (ölüm) kara dam(mezar) üç harfliler (cin) görme özürlü (kör)

19 YANSIMA Doğal olayların çıkardığı sesler: vınlama, şırıltı, uğultu, takırtı, çatırtı, takır tukur, cazır cuzur. Hayvanların çıkardığı sesler: miyavlama, vızıldama, havlama, meleme. Tabiata, insana, insan dışındaki canlılara ve eşyaya ait seslerin taklit edilmesi sonucu ortaya çıkan kelime veya kelime gruplarına denir.

20 NOT Adam sıkıntıdan patladı. Çocuk bu yıl da gümledi. Bazı yansıma sözcükler mecaz anlamda kullanıldığından ses ilişkisi kaybolabilir. Buna göre bu sözcüklerde yansıma olmaz.

21 Son olarak :) Yatak gıcır gıcır edip durdu. (yansıma) Etraf gıcır gıcır oldu. (yansıma değil) “melemek, havlamak” gibi sözcükler oluşumu sese dayandığı için yansıma iken “ötmek, kişnemek” gibi sözcükler oluşumu sese dayanmadığı için yansıma değildir. Yansımada önemli olan ses taklidinin olmasıdır.Ses taklidi yoksa kesinlikle yansıma olmaz.


"SÖZ SANATLARI G. KORKMAZ. 1. KİŞİLEŞTİRME Örnek Köyün çayı boş yere akmaktan sıkılıyor, bir bostanı sulayacağı günlerin gelmesini iple çekiyordu. İnsan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları