Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IP ADRES SINIFLARI. IP network address  Ağ katmanı adresleri 32 bit uzunluktadır.  Bunlar noktalı desimal gösterimde dört oktet ile gösterilirler. 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IP ADRES SINIFLARI. IP network address  Ağ katmanı adresleri 32 bit uzunluktadır.  Bunlar noktalı desimal gösterimde dört oktet ile gösterilirler. "— Sunum transkripti:

1 IP ADRES SINIFLARI

2 IP network address  Ağ katmanı adresleri 32 bit uzunluktadır.  Bunlar noktalı desimal gösterimde dört oktet ile gösterilirler.  IP adresi iki bileşenden oluşur: Network ID and Host ID.

3 IP address format

4 Binary ve desimal çevrim

5 Hızlı çevrim

6 Örnek: DEC – BIN

7 Örnek: BIN – DEC

8 Network ID ve host ID  Network ID : Internet Network Information Center tarafından atanır. Üst organizasyon tarafından atanır. Cihazların bağlı oldukları ağı tanımlar.  Host ID : Ağ yöneticisi tarafından atanır. Ağ üzerindeki belirli bir cihazı tanımlar.

9 IP adresindeki bitler  Network Bitleri : network ID yi tanımlar IP sınıfını tanımlar Bütün bitlerin 0 olması: izin verilmez  Host Bits : Host ID yi tanımlar Bütün bitlerin 0 olması: Ağ adresi için ayrılmıştır Bütün bitlerin 1 olması: Broadcast için ayrılmıştır

10 IP Adres Sınıfları  Farklı sınıf adresler farklı miktarlardaki bitleri network ve host ID olarak rezerve eder.  Farklı büyüklüklerdeki ağları desteklemek için esneklik sağlar.

11 IP Adres Sınıfları : Class A

12  A sınıfı bir adresin ilk biti her zaman 0 dır.  İlk 8 bit adresin ağ kısmını belirler.  Muhtemel ağ adresleri den a kadardır.  Kalan üç oktet adresin host kısmı için kullanılır.  Her bir A sınıfı ağ adrese sahip olabilir.

13 IP Adres Sınıfları : Class B

14  B sınıfı bir adresin ilk biti her zaman 10 dır.  İlk iki oktet adresin ağ kısmını belirler.  Muhtemel ağ adresleri den a kadardır.  Kalan iki oktet adresin host kısmı için kullanılır.  Her bir B sınıfı ağ IP adresine sahip olabilir.

15 IP Adres Sınıfları: Class C

16  C sınıfı bir adresin ilk üç her zaman 110 dır.  İlk üç oktet adresin ağ kısmını belirler.  Muhtemel ağ adresleri den a kadardır.  Kalan son oktet adresin host kısmı için kullanılır.  Her bir C sınıfı ağ 254 IP adresine sahip olabilir.

17 IP Adres Sınıfları: Özet  : Class A.  : Loopback network.  : Class B.  : Class C.  < : Class D, multicast.  >= : Class E, rezerve.

18 Ağ Adresleri  Ağ adresleri bir ağdaki veya alt ağdaki bütün adreslere müsait bir yol sağlar.  Farklı ağlardaki iki host iletişim kurmak için router cihazına ihtiyaç duyarlar.  Host kısmındaki bitlerin tamamı 0 olan bir IP adresi ağ adresi olarak rezerve edilmiştir.

19 Broadcast Adresleri  Broadcastler belirli bir ağ ID sindeki bütün hostlara giderler.  Host ID kısmındaki bitlerin tamamı 1 olan bir IP adresi directed broadcast adresi olarak rezerve edilmiştir.  Network ID ve host ID kısmındaki bütün bitleri 1 olan bir IP adresi local broadcast adresi olarak rezerve edilmiştir.

20 Lokal Broadcast Adresleri STOP

21 Directed broadcast Adresleri Broadcast address

22 Örnek:  Class B address  Network kısmı:  Host kısmı:  Network address:  Broadcast address:

23 Özel Adresler  RFC-1918 ye göre.  Organizasyonlar kendi enterprise ağlarında IP bağlantısı gerektiği, fakat global internet bağlantısı gerekmediği durumlarda şu özel Internet adres alanını kullanabilirler.  Class A:  Class B:  Class C:

24 Tekrar edersek  IP adres sınıfları ve her biri için IP aralığı.  Bir IP adresinin network ve host kısmının tespiti.  Broadcast adresleri anlamak.  Geçerli host adresleri anlamak.  Binary ve Desimal çevrim.

25 Lab  Routing

26

27 Lab Topoloji

28 Routing  #Ip route [hedef ağ adresi] [subnet maskesi] [çıkış arayüzü veya sonraki düğüm adresi]  Örnek  #Ip route s0 veya  #Ip route

29 Sonraki Konu  IP adres yetersizliği  CIDR  NAT  Subnetting


"IP ADRES SINIFLARI. IP network address  Ağ katmanı adresleri 32 bit uzunluktadır.  Bunlar noktalı desimal gösterimde dört oktet ile gösterilirler. " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları