Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

12-275-004 HATİCE TAŞPINAR GREGOR MENDEL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "12-275-004 HATİCE TAŞPINAR GREGOR MENDEL."— Sunum transkripti:

1 HATİCE TAŞPINAR GREGOR MENDEL

2 GREGOR JOHANN MENDEL 20 Temmuz 1822 tarihinde Avusturya’da dünyada gelen Gregor Johann Mendel KALITIMIN BABASI olarak tanınır. Çocukluğu boyunca bir bahçıvan olarak çalışır. Mendel Palacky üniversitesindeki öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya’da yaşamını sürdürdü 1854 yılında Brünn’ e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı Mendel 6 ocak 1884 yılında hayatını kaybetti.61 yaşında öldüğünde parlak araştırmaları neredeyse unutulmuş ve bu araştırmalarla ilgili en ufak bir övgü bile almamıştı.

3 19. yy da bilim adamları canlılarının özelliklerinin dölden döle aktarımı konusuna ağırlık vermeye başladı. Mendel öncelikle bütün canlı organizmalarda , bugün gen adı verilen temel birimler olduğunu ve kalıtsal özelliklerin nesilden nesile bunlarla aktarıldığını bulmuştur. Bu dönemde bu konuyla ilgilenenlerden biride Mendel’di ve Mendel 8 sene bezelyelerle çalışarak bu konuya açıklık getirdi. Mendel 8 yıl çalıştıktan sonra bezelyelerin uzun-kısa, düzgün-buruşuk ve yeşil-sarı özelliklerinden zıt karakterlerden birini bezelyelerde oluşturmayı başarmıştır. Ayrıca canlılarda oluşan her özellikte anne ve babadan gelen gen çiftlerinin etkisi olduğunu bulmuştur.

4 NEDEN BEZELYE? Mendel yaptığı çalışmalarda genellikle bezelye kullanmayı tercih etmiştir. Yaptığı testlerin daha çabuk sonuç vermesi ve çalışmalarını hızlandırarak sonuca ulaşmak istemiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda en iyi bezelyelerin sonuç vereceğini biliyordu bu yönden tercihi olmuştur. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak şöyle; Kolay yetiştirilmeleri olmalıdır. Çok çeşitli olup farklılıkları bulunur. Çabuk çoğalma olup yıl boyunca 3 veya 4 kez ürerler. Kendi kendine eşeysiz üreme yapabilirler.

5

6 Mendel’in bağımsız çeşitler diye bilinen yasasına göre döllenmede iki cinsiyetten gelen tek faktörler birbirleriyle bağımsız ve rastgele birleşirler.( Bu da çeşitliliğe neden olur.) Mendel’in ve başka bilim adamlarının farklı canlılar üzerine yaptıkları deneylerde Mendel in teorisini doğrulamıştır. Bu saydığımız alanlarındaki başarılardan dolayı Mendel KALITIMIN BABASI olarak nitelendirilir

7 KAYNAKLAR 1.)Hart,M.(Şubat2008).Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100.İstanbul:Neden Kitap Yayıncılık 2.)Can,Ç.(Şubat 2010).Kolay,Kısa,Keyifli Bilim.İstanbul: CarpeDiem Yayıncılık 3.) 4.) 5.) 6.)


"12-275-004 HATİCE TAŞPINAR GREGOR MENDEL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları