Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

19.yy Aşık Edebiyatı.  Erzurumlu Emrah 19.yy Aşık Tarzı Halk şairlerindendir.(18.yy son çeyreğiyle 19.asrın ilk yarısı)  Erzurum’da medrese eğitimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "19.yy Aşık Edebiyatı.  Erzurumlu Emrah 19.yy Aşık Tarzı Halk şairlerindendir.(18.yy son çeyreğiyle 19.asrın ilk yarısı)  Erzurum’da medrese eğitimi."— Sunum transkripti:

1 19.yy Aşık Edebiyatı

2  Erzurumlu Emrah 19.yy Aşık Tarzı Halk şairlerindendir.(18.yy son çeyreğiyle 19.asrın ilk yarısı)  Erzurum’da medrese eğitimi gördüğü bilinmektedir.  Halk Şiiri’nin yanı sıra Eski Edebiyatla da ilgilenmiş ve her iki dalda eserler vermiştir..  Ününü duyurması daha çok tasavvufi deyişleriyle olmuştur.

3 Sivas, Kastamonu, Konya, Niğde, Tokat ve civarını dolaşmıştır. Gittiği yerlerde birkaç kere evlendiği ve evliliklerinin tanınmasında etkili olduğu söylenir. Emrah’a ve diğer halk şairlerine baktığımızda gezginlik özelliği mevcuttur.

4  Emrah kolunu kurmuştur.Bu kol günümüze kadar gelmiştir.  Çıraklarından biri Tokatlı Nuri’dir.Onun da çırağı Zileli Ceyhuni,Onunda çırağı Cemali’dir.  Ölüm tarihi de çırağı Nuri’nin attığı nottan anlaşılmıştır.

5 Derlemede Ercişli Emrah’la karşılaşmasına ait bir türküsü ve hikayesi mevcuttur. Erzurumlu Emrah’ın bazı şiirleri Ercişli Emrah’a atfedilirken Erzurumlu Emrah’ın bazı eserleri de Ercişli Emrah’ın Selvi Han adlı hikayeyle bağlantısında ilave olunmuştur.

6

7

8

9 Kül tür mirasçısı olan bu Şairimizin adına şu anda Erzurum’da bir müze kütüphane oluşturulmuştur.

10

11


"19.yy Aşık Edebiyatı.  Erzurumlu Emrah 19.yy Aşık Tarzı Halk şairlerindendir.(18.yy son çeyreğiyle 19.asrın ilk yarısı)  Erzurum’da medrese eğitimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları