Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Time dergisi kapağı Milyonlarca hayat kurtarabilecek pirinç Sorun: O bir GDO.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Time dergisi kapağı Milyonlarca hayat kurtarabilecek pirinç Sorun: O bir GDO."— Sunum transkripti:

1 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

2

3 Time dergisi kapağı Milyonlarca hayat kurtarabilecek pirinç Sorun: O bir GDO

4 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Gen eklenmiş veya çıkarılmış bir organizma – Bakteri – Bitki – Hayvan

5 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Rekombinant DNA teknolojisi ile bir canlıdan başka bir canlıya DNA aktarılabilir

6 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Vektör DNA’yı taşıyacak başka bir DNA. Plazmid vs.

7 Plazmid

8

9 Rekombinant DNA  Protein

10 Agrobacterium tumefaciens

11 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Niçin? Böceğe karşı dayanıklı bitki – Böceğin sevmediği kimyasal salgılar Virüse karşı dayanıklı bitki İlaca dayanıklı bitki Susuzluğa dayanıklı bitki Daha besleyici bitki Daha verimli bitki

12 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar 1992-1997 arası papaya bitkisini etkileyen bir virüs birçok çiftçinin iflasına yol açar 1998’de çitçilere virüse dayanıklı bitki tohumları verilir. 1991’de başlayan çalışmaların sonucu. Üretim eski seviyesine döner.

13 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar İlerde olabilecekler – Daha besleyici bitkiler – Kanser karşıtı madde içeren yiyecekler – Aşı içeren yiyecekler – Antikor üretimi – Çözünebilir plastik – Susuzluğa, sıcağa dayanıklı bitkiler Nüfus artıyor!

14 GDO’daki DNA Bütün yiyeceklerde DNA vardır. DNA ağızda sindirilmeye başlanır Sindirim sistemi sonunda vücuda nükleotidler alınır Dışardan gelen DNA bizim DNA’mızı değiştirmez!

15 GDO’lu yiyecek bize zarar verir mi? Antibiyotik dayanıklılık geni bize geçer mi? Hayır. Sindirim sistemindeki bakterilere geçebilir mi? Güzel soru! Henüz kanıtlanmamış. İmkansız değil!

16 GDO’lu bitkiden toksin gelir mi? Bitkilerde toksinler var. GDO’lu bitkiler diğerlerine göre çok daha detaylı incelenir ve zararlı olabilecekler elenir. Bu tartışmayı bitirmiyor! Gizlenen gerçekler, şirketlerle alakalı komplolar vs.

17 GDO’larda alerjenik madde var mıdır? Alerjiye yol açan proteinler sınırlı. Yiyeceklerde binlerce protein var. GDO’ları üretenlerden bunların alerjenik özelliklerinin araştırılması isteniyor. En azından Amerika’da FDA istiyor.

18 Genler kaçar mı?

19

20 Gen akışı diye adlandırılan bir şekilde genler transgenik bir bitkiden normale geçebilir. Bir türden ancak aynı türdeki canlıya geçiş olur. Ortaya çıkacak problemler??? Bir tarlarda GDO varsa yandaki tarlalardaki bitkilerin organik olarak kalması pek muhtemel değil!

21 GDO ve Çevre Meksika ve Amerika arasında gidip gelen Monark kelebeklerinin GDO mısır ve soya fasulyeleri için kullanılan ilaçların yiyecek kaynaklarını öldürdüğü için sayılarının azaldığı söyleniyor.

22 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

23 İlaç kullanımı vs böceğe dayanıklı bitki

24 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Olmasa ne olur? Faydası var mı?

25 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

26 Dünya Nüfusu

27 Ekilebilir Alanlar

28 Dünya Isınıyor!

29 CO2 Artıyor!

30 Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Canlının GDO olduğunu nasıl anlarız? GDO’larda yabancı DNA var! DNA izolasyonu PCR – Polymerase Chain Reaction – Polimeraz Zincir Reaksiyonu – Laboratuvarda 1 DNA’dan milyarlarca DNA üretimi

31 DNA izolasyonu Canlı (Yaprak, bakteri, doku vs.) Tampon çözelti (Buffer) + bazen enzimler Hücreleri parçalama yöntemi – Boncuk – Homejenizatör – Mikser – Havan

32 DNA izolasyonu Bioneer.com

33 DNA izolasyonu 1. Yöntem: Üst faz + alkol  Santrifüj  DNA 2. Yöntem: DNA’ya bağlanan kolonlar Bioneer.com

34 DNA izolasyonu

35

36 Evde DNA izolasyonu Muz, çilek, kivi

37 Evde DNA izolasyonu https://www.youtube.com/watch?v=23jSj- B18gM

38 PCR

39

40 DNA Görüntüleme: Agaroz Jel Elektroforezi

41 https://www.youtube.com/watch?v=vq759wK CCUQ DNA Görüntüleme: Agaroz Jel Elektroforezi

42 Elektroforez Sonrası Neb.com

43 GDO Zararlı mı?

44 Daha verimli tarım

45

46 SON


"Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar. Time dergisi kapağı Milyonlarca hayat kurtarabilecek pirinç Sorun: O bir GDO." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları