Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA)"— Sunum transkripti:

1 KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA)
ŞİRAN TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

2 HASTALIĞIN TANIMI KENELER TARAFINDAN TAŞINAN
BİR VİRÜS SAYESİNDE OLUŞAN ATEŞ CİLTALTI VE DİĞER ORGANLARDA KANAMA İLE SEYREDEN ÖLÜMCÜL BİR HASTALIKTIR..!

3 HASTALIK İLK DEFA 1944 YILINDA KIRIM’DA
DAHA SONRA İSE 1969 YILINDA KONGO’DA GÖRÜLMÜŞ VE BU YILDAN İTİBAREN BU GÜNKÜ ADIYLA ANILMAYA BAŞLAMIŞTIR. TÜRKİYE’ DE İSE 2002 YILINDA İLK KEZ TOKAT İLİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR.

4

5

6 KENELER OTLAKLAR, ÇALILIKLAR VE KIRSAL ALANLARDA YAŞAYAN KÜÇÜK OVAL ŞEKİLLİ PARAZİT CANLILARDIR
6-8 BACAKLI OLUP UÇAMAZ VE SIÇRAYAMAZLAR HAYVAN VE İNSANLARIN KANLARINI EMEREK BESLENİRLER VE BU SAYEDE HASTALIKLARI İNSANLARA BULAŞTIRABİLİRLER.

7 BUGÜN DÜNYADA 3 KENE AİLESİNE BAĞLI 20 KENE CİNSİ MEVCUT OLUP TOPLAM 850 KENE TÜRÜ VARDIR
ÜLKEMİZ, KENELERİN YAŞAMALARI İÇİN COĞRAFİ AÇIDAN OLDUKÇA UYGUN BİR YAPIYA SAHİPTİR TÜRLERE GÖRE DEĞİŞMEKLE BERABER KENELERİN, KÜÇÜK KEMİRİCİLERDEN, YABAN HAYVANLARINDAN EVCİL MEMELİ HAYVANLARA VE KUŞLARA KADAR GENİŞ BİR KONAKÇILARI MEVCUTTUR.

8 ÜLKEMİZDE ŞUAN İTİBARİYLE 46 KENE ÇEŞİDİ MEVCUT
GÜMÜŞHANE İLİMİZ İSE KKKA HASTALIĞI AÇISINDAN RİSKLİ İLLERDEN BİR TANESİDİR.

9

10 ÇOK İYİ KOKU ALIRLAR YUMURTLAYARAK ÇOĞALIRLAR VE 1 KEREDE 3000 YUMURTA YAPABİLİRLER YUMURTALARINI ÇAYIRA, TOPRAĞA YA DA AHIRLARDAKİ DUVAR ÇATLAKLARINA BIRAKIRLAR YUMURTADAN 1 AY SONRA ÇIKAN KENELER, GELİŞİMLERİNİ LARVA, NİMF VE ERİŞKİN OLMAK ÜZERE ÜÇ EVREDE TAMAMLAMAKTADIRLAR.

11 ERGİNLİĞE ERİŞTİKLERİNDE, İNSAN VEYA HAYVANLARDAN KAN EMERKEN VİRÜSLERİ DE BULAŞTIRIRLAR
EĞER KENE, BİR KERE VİRÜS KAPMIŞSA HASTALIĞI YAVRULARINA DA AKTARIR YANİ YUMURTADAN ÇIKAN HER BİR KENE HASTALIK VİRÜSÜNÜ TAŞIMAKTADIR.

12 HASTALIĞIN RİSK GRUBU TARIM İLE UĞRAŞANLAR HAYVANCILIK YAPANLAR
MEZBAHA ÇALIŞANLARI KASAPLAR VETERİNER HEKİMLER ENDEMİK BÖLGELERDE GÖREV YAPAN SAĞLIK PERSONELİ HASTA HAYVAN İLE TEMASI OLANLAR ASKERLER KAMP VE PİKNİK YAPANLAR YAPANLAR DERİ FABRİKASI ÇALIŞANLARI……

13 KORUNMA YÖNTEMLERİ BEYAZ VEYA AÇIK RENKLİ, UZUN KOLLU, SIK DOKUMALI GİYSİLER GİYİLMELİDİR ÇİZME VEYA BOT GİBİ AYAKKABILAR TERCİH EDİLMELİ, ÇORAPSIZ VE ÇIPLAK AYAKLA ASLA DOLAŞILMAMALIDIR. PANTOLON PAÇALARI, ÇORAPLARIN İÇERİSİNE KONMALI VEYA BİR LASTİK BANDAJLA SIKICA TUTTURULMALIDIR BÖCEK KOVUCULAR KULLANILMALIDIR BELİRLİ ARALIKLARLA TEPEDEN TIRNAĞA VÜCUT (ÖZELLİKLE KOLTUK ALTI, KASIK VE KULAK MEMESİ) TİTİZLİKLE KONTROL EDİLMELİDİR.

14 BU HASTALIKTAN KORUNMAK AMACIYLA, HALEN İNSANLAR VE HAYVANLAR İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR AŞI YOKTUR.
BU NEDENLE HASTALIKTAN KORUNMA TEDBİRLERİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

15

16 KENE, ISIRACAĞI VÜCUT BÖLGESİNE ÖNCE LOKAL ANESTEZİK BİR MADDE SALGILAMAKTADIR
BU NEDENLE DE KİŞİ İLK 24 – 48 SAAT İÇİNDE ISIRIĞI GÖRMEDİĞİ TAKDİRDE HİSSEDEMEYECEKTİR.

17 HASTALIK, ISIRILDIKTAN 16 – 24 SAAT SONRA BULAŞMAKTA VE ISIRMANIN GÜNLERİNDE BULAŞTIRICILIK EN YÜKSEK DERECEYE ÇIKMAKTADIR. BU NEDENLE KENENİN VÜCUTTA KALMA SÜRESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR. EN KISA SÜREDE KENE VÜCUTTAN UZAKLAŞTIRILMALIDIR. VÜCUDA YAPIŞMAMIŞ OLANLAR ÇIPLAK ELLE DEĞMEYECEK ŞEKİLDE DİKKATLİCE TOPLANIP ÖLDÜRÜLMELİ YAPIŞAN KENELER İSE KESİNLİKLE EZİLMEDEN VE KENENİN AĞIZ KISMI KOPARILMADAN ALINMALIDIR.

18 KENENİN ÇIKARILMASI İŞLEMİ MUTLAKA BU EĞİTİMİ ALMIŞ KİŞİLERCE, KENE KARTLARIYLA VEYA SAĞLIK GÖREVLİSİNCE YAPILMALIDIR ÇIKARILMA İŞLEMİ SIRASINDA KENE EZİLMEMELİ, ÇIKARILIRKEN BAŞI KOPARTILMAMALIDIR KENEYİ UZAKLAŞTIRMAK İÇİN ISI UYGULANMAMALIDIR (ATEŞLE YAKMAK, ÜZERİNDE SİGARA SÖNDÜRMEK VS GİBİ..)

19

20

21

22

23 HASTALIĞIN BELİRTİLERİ GENEL OLARAK 9. -12
HASTALIĞIN BELİRTİLERİ GENEL OLARAK GÜNLER ARASINDA BAŞLAMAKTADIR ANCAK DAHA ERKEN VE DAHA GEÇ BAŞLADIĞI DA GÖRÜLMÜŞTÜR.

24 HASTALIĞIN ERKEN BELİRTİLERİ
ATEŞ ANİ BAŞ AĞRISI KIRIKLIK HALSİZLİK BELİRGİN İŞTAHSIZLIKLA BAŞLAR, BULANTI KUSMA KARIN AĞRISI İSHAL GİBİ ŞİKAYETLER İLE DEVAM EDER.

25

26 HASTALIĞIN GEÇ BELİRTİLERİ
KANAMA PIHTILAŞMA MEKANİZMALARININ BOZULMASI SONUCU; YÜZ VE GÖĞÜSTE KIRMIZI DÖKÜNTÜLER GÖZLERDE KIZARIKLIK  GÖVDE, KOL VE BACAKLARDA MORLUKLAR   DİŞ ETİ VE BURUN KANAMASI DIŞKIDA VE İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ

27

28

29

30

31

32

33

34 PIHTILAŞMA BOZUKLUKLARI SONUCU
ÖLÜM NEDENLERİ PIHTILAŞMA BOZUKLUKLARI SONUCU DOLAŞIM BOZUKLUĞU KARACİĞER YETMEZLİĞİ BÖBREK YETMEZLİĞİ AKCİĞER YETMEZLİĞİ

35

36 SABRINIZ İÇİN HERKESE TEŞEKKÜRLER…!
HAZIRLAYAN: Dr. METİN KURUOĞLU SUNAN:EĞİTİM HEM. YASEMİN AKDAĞ


"KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları