Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kanamalar Sağlık sunumları:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kanamalar Sağlık sunumları:"— Sunum transkripti:

1 Kanamalar Sağlık sunumları: http://hastaneciyiz.blogspot.com

2 Kanamalar KANAMALAR VE ŞOK KANAMALAR VE ŞOK ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

3 Kanamalar Kanama nedir? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına ) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti ; Kanamanın hızına, Kanamanın hızına, Vücutta kanın aktığı bölgeye, Vücutta kanın aktığı bölgeye, Kanama miktarına, Kanama miktarına, Kişinin fiziksel durumu ve yaşına bağlıdır. Kişinin fiziksel durumu ve yaşına bağlıdır.

4 Kanamalar Kaç çeşit kanama vardır? Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır : Dış kanamalar: Kanama yaradan vücut dışına doğru olur. Dış kanamalar: Kanama yaradan vücut dışına doğru olur. İç kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez ( zaman içinde kanama ile ilgili yan belirtiler görülebilir ). İç kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez ( zaman içinde kanama ile ilgili yan belirtiler görülebilir ). Doğal deliklerden olan kanamalar: Kulak, burun, ağız, anüs, üreme organlarından olan kanamalardır. Doğal deliklerden olan kanamalar: Kulak, burun, ağız, anüs, üreme organlarından olan kanamalardır.

5 Kanamalar Kanama atardamar, toplardamar yada kılcal damar kanaması olabilir. Kanama atardamar, toplardamar yada kılcal damar kanaması olabilir. Atardamar kanamaları ; kalp atımları ile uyumlu olarak kesik kesik akar ve açık renklidir. Atardamar kanamaları ; kalp atımları ile uyumlu olarak kesik kesik akar ve açık renklidir. Toplardamar kanamaları ; koyu renkli ve sızıntı şeklindedir. Toplardamar kanamaları ; koyu renkli ve sızıntı şeklindedir. Kılcal damar kanaması ; küçük kabarcıklar şeklindedir. Kılcal damar kanaması ; küçük kabarcıklar şeklindedir. Kanamanın değerlendirilmesinde, şok belirtilerinin izlenmesi çok önemlidir. Kanamanın değerlendirilmesinde, şok belirtilerinin izlenmesi çok önemlidir.

6 Kanamalar

7

8

9

10

11 Kanamalarda ilkyardım uygulamaları nelerdir?

12 Kanamalar Dış kanamalarda ilkyardım: Hasta/yaralının durumu değerlendirilir (ABC), Hasta/yaralının durumu değerlendirilir (ABC), Tıbbi yardım istenir (112), Tıbbi yardım istenir (112), Yara yada kanama değerlendirilir, Yara yada kanama değerlendirilir, Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır, Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır, Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır, Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır,

13 Kanamalar Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır, Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır, Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır, Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır, Kanayan bölge yukarı kaldırılır, Kanayan bölge yukarı kaldırılır, Dış kanamalarda ilkyardım:

14 Kanamalar Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa turnike uygulanır, Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa turnike uygulanır, Şok pozisyonu verilir, Şok pozisyonu verilir, Sık aralıklarla (2-3 dakikada bir) yaşam bulguları değerlendirilir, Sık aralıklarla (2-3 dakikada bir) yaşam bulguları değerlendirilir, Dış kanamalarda ilkyardım:

15 Kanamalar Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde hasta/yaralının üstü örtülür, Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde hasta/yaralının üstü örtülür, Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) hasta/yaralının üzerine yazılır, Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) hasta/yaralının üzerine yazılır, Hızla sevk edilmesi sağlanır. Hızla sevk edilmesi sağlanır. Dış kanamalarda ilkyardım:

16 Kanamalar

17

18

19

20 Vücutta baskı uygulanacak noktalar nerelerdir? Atardamar kanamalarında kan basınç ile fışkırır tarzda olur. Bu nedenle, kısa zamanda çok kan kaybedilir. Atardamar kanamalarında kan basınç ile fışkırır tarzda olur. Bu nedenle, kısa zamanda çok kan kaybedilir. Bu tür kanamalarda asıl yapılması gereken, kanayan yer üzerine veya kanayan yere yakın olan bir üst atardamar bölgesine baskı uygulanmasıdır. Bu tür kanamalarda asıl yapılması gereken, kanayan yer üzerine veya kanayan yere yakın olan bir üst atardamar bölgesine baskı uygulanmasıdır.

21 Kanamalar BASKI NOKTALARI 1-Boyun : Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri 2-Köprücük kemiği üzeri: Kol atardamarı baskı yeri 3-Koltukaltı: Kol atardamarı baskı yeri 4-Kolun üst bölümü: Kol atardamarı baskı yeri 5-Kasık : Bacak atardamarı baskı yeri 6-Uyluk : Bacak atardamarı baskı yeri

22 Kanamalar

23

24

25

26 Üçgen Bandaj Üçgen bandaj, vücudun değişik bölümlerinde bandaj ve/veya askı olarak kullanılabilir. Üçgen bandaj, vücudun değişik bölümlerinde bandaj ve/veya askı olarak kullanılabilir. Üçgen bezin tepesi tabanına doğru getirilip yerleştirilir, sonra bir yada iki kez daha bunun üzerine katlanarak istenilen genişlikte bir sargı bezi elde edilmiş olur. Üçgen bezin tepesi tabanına doğru getirilip yerleştirilir, sonra bir yada iki kez daha bunun üzerine katlanarak istenilen genişlikte bir sargı bezi elde edilmiş olur.

27 Kanamalar

28 Elde üçgen bandaj uygulama Parmaklar, üçgenin tepesine gelecek şekilde el üçgen sargının üzerine yerleştirilir. Parmaklar, üçgenin tepesine gelecek şekilde el üçgen sargının üzerine yerleştirilir. Üçgenin tepesi bileğe doğru katlanır. Üçgenin tepesi bileğe doğru katlanır. Elin sırtında, üçgenin alt uçları karşı karşıya getirilir, tepe ucu altında kalacak şekilde çaprazlanır, bilek seviyesinde düğümlenir Elin sırtında, üçgenin alt uçları karşı karşıya getirilir, tepe ucu altında kalacak şekilde çaprazlanır, bilek seviyesinde düğümlenir

29 Kanamalar Elde üçgen bandaj uygulaması

30 Kanamalar Ayağa üçgen bandaj uygulama: Ayak, üçgenin üzerine düz olarak, parmaklar üçgenin tepesine bakacak şekilde yerleştirilir. Ayak, üçgenin üzerine düz olarak, parmaklar üçgenin tepesine bakacak şekilde yerleştirilir. Üçgen bandajın tepesini ayağın üzerinde çaprazlayacak şekilde öne doğru getirilir. Üçgen bandajın tepesini ayağın üzerinde çaprazlayacak şekilde öne doğru getirilir. İki ucu ayak bileği etrafında düğümlenir. İki ucu ayak bileği etrafında düğümlenir.

31 Kanamalar Dize üçgen bandaj uygulama: Üçgenin tabanı dizin 3-4 parmak altında ve ucu dizin üzerine gelecek şekilde yerleştirilir. Üçgenin tabanı dizin 3-4 parmak altında ve ucu dizin üzerine gelecek şekilde yerleştirilir. Dizin arkasından uçları çaprazlanır, dizin üstünde uçları düğümlenir. Dizin arkasından uçları çaprazlanır, dizin üstünde uçları düğümlenir.

32 Kanamalar Göğüse üçgen bandaj uygulama: Üçgenin tepesi omuza yerleştirilir ve tabanı göğsü saracak şekilde sırtta düğümlenir. Üçgenin tepesi omuza yerleştirilir ve tabanı göğsü saracak şekilde sırtta düğümlenir. Bu düğüm ile üçgenin tepesi, bir başka bez kullanılarak birbirine yaklaştırılarak bağlanır Bu düğüm ile üçgenin tepesi, bir başka bez kullanılarak birbirine yaklaştırılarak bağlanır

33 Kanamalar Kalçaya üçgen bandaj uygulama: Üçgenin tabanı uyluğun alt kısmının etrafında düğümlenir, tepesi ise belin etrafını saran bir kemer yada beze bağlanır. Üçgenin tabanı uyluğun alt kısmının etrafında düğümlenir, tepesi ise belin etrafını saran bir kemer yada beze bağlanır.

34 Kanamalar Hangi durumlarda turnike uygulanmalıdır? Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa (kanamayı durdurmak ve daha sonra da diğer yaralılarla ilgilenebilmek için), Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa (kanamayı durdurmak ve daha sonra da diğer yaralılarla ilgilenebilmek için), Yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, Yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, Uzuv kopması varsa, Uzuv kopması varsa, Baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa Baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa

35 Kanamalar TURNİKE UYGULAMASI Turnike uygulaması kanamanın durdurulamadığı durumlarda başvurulacak en son uygulamadır. Turnike uygulaması kanamanın durdurulamadığı durumlarda başvurulacak en son uygulamadır. Ancak eskisi kadar sık uygulanmamaktadır. Ancak eskisi kadar sık uygulanmamaktadır. Uzun süreli turnike uygulanması sonucu doku hasarı meydana gelebilir ya da uzvun tamamen kaybına neden olunabilir. Uzun süreli turnike uygulanması sonucu doku hasarı meydana gelebilir ya da uzvun tamamen kaybına neden olunabilir.

36 Kanamalar Turnike, kol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelere uygulanır, Turnike, kol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelere uygulanır, Önkol ve bacağa el ve ayağın beslenmesini bozabileceği için uygulanmaz. Önkol ve bacağa el ve ayağın beslenmesini bozabileceği için uygulanmaz. Uzuv kopması durumlarında, önkol ve bacağa da turnike uygulanabilir. Uzuv kopması durumlarında, önkol ve bacağa da turnike uygulanabilir.

37 Kanamalar

38

39 Turnike uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler : Baskı noktasına bir elle baskı uygulamaya devam edilir Baskı noktasına bir elle baskı uygulamaya devam edilir Diğer ele geniş, kuvvetli ve esnemeyen materyal alınır Diğer ele geniş, kuvvetli ve esnemeyen materyal alınır Şerit yarı uzunluğundan katlanır, uzuv etrafına sarılır Şerit yarı uzunluğundan katlanır, uzuv etrafına sarılır Bir ucu halkadan geçirilip çekilir ve iki ucu bir araya getirilir Bir ucu halkadan geçirilip çekilir ve iki ucu bir araya getirilir

40 Kanamalar Turnike uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler : Turnike uygulamasında kullanılacak malzemelerin genişliği en az 8-10 cm olmalıdır. Turnike uygulamasında kullanılacak malzemelerin genişliği en az 8-10 cm olmalıdır. Turnike uygulamasında ip, tel gibi kesici malzemeler kullanılmamalıdır. Turnike uygulamasında ip, tel gibi kesici malzemeler kullanılmamalıdır. Turnikeyi sıkmak için tahta parçası, kalem gibi malzemeler kullanılabilir. Turnikeyi sıkmak için tahta parçası, kalem gibi malzemeler kullanılabilir.

41 Kanamalar Turnike kanama duruncaya kadar sıkılır, kanama durduktan sonra daha fazla sıkılmaz. Turnike kanama duruncaya kadar sıkılır, kanama durduktan sonra daha fazla sıkılmaz. Turnike uygulanan bölgenin üzerine hiçbir şey örtülmez. Turnike uygulanan bölgenin üzerine hiçbir şey örtülmez. Turnike uygulamasının yapıldığı saat bir kağıda yazılmalı ve yaralının üzerine asılmalıdır. Turnike uygulamasının yapıldığı saat bir kağıda yazılmalı ve yaralının üzerine asılmalıdır. Uzun süreli kanamalardaki turnike uygulamalarında, kanayan bölgeye göre 15-20 dakikada bir turnike gevşetilmelidir. Uzun süreli kanamalardaki turnike uygulamalarında, kanayan bölgeye göre 15-20 dakikada bir turnike gevşetilmelidir.

42 Kanamalar

43 El ve ayak kopmalarında ilkyardım nasıl uygulanır? Uzuv kopmaları, atardamar yaralanmaları nedeniyle ölüme yol açmaktadır. Uzuv kopmaları, atardamar yaralanmaları nedeniyle ölüme yol açmaktadır. Hasta/yaralı sırt üstü yatırılır.Bacakları 30 cm kadar yükseltilir. Hasta/yaralı sırt üstü yatırılır.Bacakları 30 cm kadar yükseltilir. Kanamayı durdurmak için kanayan yere veya baskı noktalarına bası uygulanır.Bu önlemlerle kanama kontrol edilemiyorsa turnike uygulanır Kanamayı durdurmak için kanayan yere veya baskı noktalarına bası uygulanır.Bu önlemlerle kanama kontrol edilemiyorsa turnike uygulanır Turnike uzvun koptuğu bölgeye en yakın olan ve deri bütünlüğünün bozulmamış olduğu bölgeye uygulanır. Turnike uzvun koptuğu bölgeye en yakın olan ve deri bütünlüğünün bozulmamış olduğu bölgeye uygulanır.

44 Kanamalar

45

46

47 Turnike uygulandıktan sonra sıkılaştırılarak uzuvdaki kanama kontrol edilir. Turnike uygulandıktan sonra sıkılaştırılarak uzuvdaki kanama kontrol edilir. Kopmuş uzuv parçası, su geçirmeyen bir plastik torbaya konur. Kopmuş uzuv parçası, su geçirmeyen bir plastik torbaya konur.

48 Kanamalar Daha sonra kopmuş uzuv parçasının konduğu plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra, içerisinde 1 ölçek suya 2 ölçek buz konulmuş ikinci bir torbaya yada kovaya konulur. Daha sonra kopmuş uzuv parçasının konduğu plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra, içerisinde 1 ölçek suya 2 ölçek buz konulmuş ikinci bir torbaya yada kovaya konulur. Bu şekilde, kopmuş uzuv parçasının buz ile direkt teması önlenmiş ve soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur. Bu şekilde, kopmuş uzuv parçasının buz ile direkt teması önlenmiş ve soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur. Tıbbi birimler haberdar edilir (112) Tıbbi birimler haberdar edilir (112)

49 Kanamalar Torbanın üzerine kopan uzuv parçasının sahibine ait kimlik bilgileri kaydedilir ve yaralı ile aynı araca konarak en geç 6 saat içerisinde sağlık kuruşuna sevki sağlanır Torbanın üzerine kopan uzuv parçasının sahibine ait kimlik bilgileri kaydedilir ve yaralı ile aynı araca konarak en geç 6 saat içerisinde sağlık kuruşuna sevki sağlanır

50 Kanamalar İç kanamalarda ilkyardım: İç kanamalar, şiddetli travma, darbe, kırık, silahla yaralanma nedeniyle oluşabilir. İç kanamalar, şiddetli travma, darbe, kırık, silahla yaralanma nedeniyle oluşabilir. Hasta/yaralıda şok belirtileri vardır. Hasta/yaralıda şok belirtileri vardır. Hasta/yaralının bilinci ve ABC si değerlendirilir, Hasta/yaralının bilinci ve ABC si değerlendirilir,

51 Kanamalar Üzeri örtülerek ayakları 30 cm yukarı kaldırılır, Üzeri örtülerek ayakları 30 cm yukarı kaldırılır, Tıbbi yardım istenir (112), Tıbbi yardım istenir (112), Asla yiyecek ve içecek verilmez. Asla yiyecek ve içecek verilmez.

52 Kanamalar Hareket ettirilmez (özellikle kırık varsa), Hareket ettirilmez (özellikle kırık varsa), Yaşamsal bulguları incelenir, Yaşamsal bulguları incelenir, Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır

53 Kanamalar Doğal deliklerden çıkan kanamalarda ilkyardım:

54 Kanamalar Burun kanaması: Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, Oturtulur, Oturtulur, Başı hafifçe öne eğilir, Başı hafifçe öne eğilir, Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır, Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır, Uzman bir doktora gitmesi sağlanır. Uzman bir doktora gitmesi sağlanır.

55 Kanamalar

56 Kulak kanaması: Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, Hasta/yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir, Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir, Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir, Kanama ciddi ise, kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapanır, Kanama ciddi ise, kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapanır, Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır, Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır, Kulak kanaması, kan kusma, anüs, üreme organlarından gelen kanamalarda hasta/yaralı kanama örnekleri ile birlikte uzman bir doktora sevk edilir. Kulak kanaması, kan kusma, anüs, üreme organlarından gelen kanamalarda hasta/yaralı kanama örnekleri ile birlikte uzman bir doktora sevk edilir.

57 Kanamalar

58 ŞOK

59 Şok nedir? Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara uygun oranda kanlanma yapamaması nedeniyle ortaya çıkan ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden bir akut dolaşım yetmezliğidir. Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara uygun oranda kanlanma yapamaması nedeniyle ortaya çıkan ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden bir akut dolaşım yetmezliğidir.

60 Kanamalar Kaç çeşit şok vardır? Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır: Kardiojenik şok,kalp kökenlidir Kardiojenik şok,kalp kökenlidir Hipovolemik şok, damardaki sıvının azalması sonucu oluşur Hipovolemik şok, damardaki sıvının azalması sonucu oluşur Toksik şok, yabancı maddelere bağlı gelişir Toksik şok, yabancı maddelere bağlı gelişir Anaflaktik şok, arı ve böcek sokmaları sonucu allerşik nedenlerle oluşur Anaflaktik şok, arı ve böcek sokmaları sonucu allerşik nedenlerle oluşur

61 Kanamalar Şok belirtileri nelerdir? Kan basıncında düşme Kan basıncında düşme Hızlı ve zayıf nabız Hızlı ve zayıf nabız Hızlı ve yüzeyel solunum Hızlı ve yüzeyel solunum Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik Endişe, huzursuzluk Endişe, huzursuzluk Baş dönmesi, Baş dönmesi, Dudak çevresinde solukluk ya da morarma Dudak çevresinde solukluk ya da morarma Susuzluk hissi Susuzluk hissi Bilinç seviyesinde azalma Bilinç seviyesinde azalma

62 Kanamalar Şokta ilkyardım uygulamaları nelerdir? Kendinin ve çevrenin güvenliği sağlanır, Kendinin ve çevrenin güvenliği sağlanır, Hava yolunun açıklığı sağlanır, Hava yolunun açıklığı sağlanır, Hasta/yaralının mümkün olduğunca temiz hava soluması sağlanır, Hasta/yaralının mümkün olduğunca temiz hava soluması sağlanır, Varsa kanama hemen durdurulur, Varsa kanama hemen durdurulur,

63 Kanamalar Şok pozisyonu verilir, Şok pozisyonu verilir, Hasta/yaralı sıcak tutulur, Hasta/yaralı sıcak tutulur, Hareket ettirilmez, Hareket ettirilmez, Hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna sevki sağlanır (112), Hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna sevki sağlanır (112), Hasta/yaralının endişe ve korkuları giderilerek psikolojik destek sağlanır. Hasta/yaralının endişe ve korkuları giderilerek psikolojik destek sağlanır. Şokta ilkyardım uygulamaları nelerdir?

64 Kanamalar

65 Şok pozisyonu nasıl verilir? Hasta/yaralı düz olarak sırt üstü yatırılır, Hasta/yaralı düz olarak sırt üstü yatırılır, Hasta/yaralının bacakları 30 cm kadar yukarı kaldırılarak, bacakların altına destek konulur ( Çarşaf, battaniye yastık, kıvrılmış giysi vb. ), Hasta/yaralının bacakları 30 cm kadar yukarı kaldırılarak, bacakların altına destek konulur ( Çarşaf, battaniye yastık, kıvrılmış giysi vb. ), Üzeri örtülerek ısıtılır, Üzeri örtülerek ısıtılır,

66 Kanamalar Yardım gelinceye kadar hasta / yaralının yanında kalınır, Yardım gelinceye kadar hasta / yaralının yanında kalınır, Belli aralıklarla (2-3 dakikada bir) bir yaşam bulguları değerlendirilir Belli aralıklarla (2-3 dakikada bir) bir yaşam bulguları değerlendirilir ŞOK POZİSYONU

67 Kanamalar

68

69

70

71

72 Sağlık sunumları: http://hastaneciyiz.blogspot.com


"Kanamalar Sağlık sunumları:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları