Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir."— Sunum transkripti:

1 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir. Sıcaklık ise bu maddelerin yada bulunduğumuz ortamın ne kadar sıcak olduğuna bağlıdır.

2 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ Sıcaklığı ölçen alete termometre denir. Termometre günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız aletlerden biridir. Havuzlarda, akvaryumlarda, fırınlarda ve daha pek çok yerde termometrelerin ölçtüğü sıcaklık değerlerinden yararlanırız.

3 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Termometrelerde okunan değer sıcaklık, sıcaklığı farklı maddeler arasında alınıp verilen ise ısıdır.

4 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ Maddeler ısı aldığında veya verdiğinde kütlelerinde bir değişme olmaz. Çünkü ısı bir madde değildir, kütlesi ve hacmi yoktur.

5 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ HAL DEĞİŞİMİ Maddeler bulundukları halden başka bir hale dönüşebilir. Örneğin, katı halde bulunan dondurmamızı bir süre sonra onu sıvı halde görebiliriz. Çünkü katı haldeki maddeler yeterince ısı aldıklarında sıvı hale geçer. Bu olaya erime denir.

6 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ Sıvı halde bulunan maddeler ise yeterince soğutulduğunda katı hale dönüşür. Bu olaya donma denir. Madde hal değiştirdiğinde yapısında bir değişme olmaz. Örneğin, katı yağ eritildiğinde yine yağın özelliklerini taşır. Dondurulduğunda ise yine katı yağ olur.

7 ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ Isının maddeler üzerindeki başka bir etkisi de bozunmadır. Maddelerin ısı etkisiyle yapılarının değişmesine bozunma denir. Tahıllar, odun, kumaş, şeker gibi bazı maddeler ısıtıldıklarında erimez, bozulur.


"ÜNAL URULFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları