Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı."— Sunum transkripti:

1 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır bunları ayırt edebilmeliyiz. Isı iki madde arasındaki enerji alışverişidir. Sıcaklık ise bu maddelerin yada bulunduğumuz ortamın ne kadar sıcak olduğuna bağlıdır.

2 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Sıcaklığı ölçen alete termometre denir. Termometre günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız aletlerden biridir. Havuzlarda, akvaryumlarda, fırınlarda ve daha pek çok yerde termometrelerin ölçtüğü sıcaklık değerlerinden yararlanırız.

3 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Termometrelerde okunan değer sıcaklık, sıcaklığı farklı maddeler arasında alınıp verilen ise ısıdır. Maddeler ısı aldığında veya verdiğinde kütlelerinde bir değişme olmaz. Çünkü ısı bir madde değildir, kütlesi ve hacmi yoktur.

4 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ HAL DEĞİŞİMİ Maddeler bulundukları halden başka bir hale dönüşebilir. Örneğin, katı halde bulunan dondurmamızı bir süre sonra onu sıvı halde görebiliriz. Çünkü katı haldeki maddeler yeterince ısı aldıklarında sıvı hale geçer. Bu olaya erime denir.

5 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Sıvı halde bulunan maddeler ise yeterince soğutulduğunda katı hale dönüşür. Bu olaya donma denir. Madde hal değiştirdiğinde yapısında bir değişme olmaz. Örneğin, katı yağ eritildiğinde yine yağın özelliklerini taşır. Dondurulduğunda ise yine katı yağ olur.

6 Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ Isının maddeler üzerindeki başka bir etkisi de bozunmadır. Maddelerin ısı etkisiyle yapılarının değişmesine bozunma denir. Tahıllar, odun, kumaş, şeker gibi bazı maddeler ısıtıldıklarında erimez, bozulur.


"Seni öle çok seviyorum ki her gördüğünde eriyorum Abartma sadece hal değiştiriyorsun PEMPE TOPSAKALFEN VE TEKNOLOJİ 5.ISI VE SICAKLIK Isı ve sıcaklık farklı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları