Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HASTA HAKLARI ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum NENEHATUN KADIN DOĞUM HASATANESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HASTA HAKLARI ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum NENEHATUN KADIN DOĞUM HASATANESİ."— Sunum transkripti:

1 HASTA HAKLARI ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum NENEHATUN KADIN DOĞUM HASATANESİ

2 Kişi sağlığıyla ilgili her türlü konuda elinden geleni yapmalıdır.Bunun içinde bir sağlık sorunu olduğunda herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadan önce yapması gerekenleri de bilmelidir.

3 AMACIMIZ TÜM TOPLUMU VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINI HASTA HAKLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRMEK, BİLİNÇLENDİRMEK VE EĞİTMEK HASTA HAKLARI UYGULAMALARINI TÜM ÜLKEDE YAYGINLAŞTIRMAK

4 3- Hasta, yeterli ölçüde bilgilendirildikten sonra tedaviyi kabul ya da ret etme hakkına sahiptir. 4- Hasta, kendisiyle ilgili tüm tıbbi ve kişisel bilgilerin gizliliğine gereken saygıyı göstermesini hekiminden bekleme hakkına sahiptir.

5 5- Hasta, onurlu bir biçimde ölme hakkına sahiptir. 6- Hasta, dini temsilci de dahil olmak üzere, ruhsal ve manevi yönden teselli edilmeyi isteme ya da reddetme hakkına sahiptir.

6 BÖLÜM 2 ) HASTALARA AİT 14 HAK Yararlanma hakkı. Bilgi hakkı. Koruyucu tedbirlerin alınması hakkı. Rıza ( onay ) hakkı. Özgür seçim hakkı. Özel ve gizlilik hakkı

7 Hasta Hakları Kurulu; Üyeleri Hasta Hakları Kurul Başkanı Hasta Hakları Birim Sorumlusu Hakkında başvuru yapılan personelin birim sorumlusu Hasta Hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcisi Varsa hastanın avukatı 4688 sayılı Kamu Sendikaları Kanununa göre o kurumda yetki almış sendika temsilcisi

8 Hasta Hakları Uygulamaları İŞ AKIŞ ŞEMASI Hasta hakları birim sorumlusu, Kurulda alınan kararları başvurana ve çalışana alınan önerileri ise idareye üç iş günü içinde resmi olarak bildirir. Hasta hakları ihlali nedeniyle kusurlu bulunan ve idareye bildirilen çalışan hakkında ilgili mevzuata göre idare tarafından yapılan işlemin sonucunu resmi olarak başvurana bildirir.


"HASTA HAKLARI ve SORUMLULUKLARI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum NENEHATUN KADIN DOĞUM HASATANESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları