Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İsmin Halleri -Yalın Hali -E Hali -İ Hali -De Hali -Den Hali.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İsmin Halleri -Yalın Hali -E Hali -İ Hali -De Hali -Den Hali."— Sunum transkripti:

1

2 İsmin Halleri -Yalın Hali -E Hali -İ Hali -De Hali -Den Hali

3 İsmin Halleri İsimler cümlede 5 halde bulunur. Bunlar : –-Yalın hali –-E hali –-İ hali –-De hali –-Den hali

4 Yalın Hali İsmin ek almamış halidir. İsimler iyelik ve çoğul eki aldıklarında da yalın halde sayılırlar. Örnek: –Kitap, kalem, ağaç, sıra, evim, –Kalemim, masalar, silgiler.

5 -i Hali Cümlede isimlerin -i eki ile kullanılmalarıdır. Ses uyumuna göre -i, -ı, -u, -ü, şekillerine dönüşebilir. -İ halindeki isimler cümledeki fiilin kimi ya da neyi etkilediğini gösterir. Örnek: –Evi, güneşi, telefonu, üzümü...

6 -e Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -e ya da -a eklerinden birini almış isimlere -e halinde isimler denir. -e halindeki isimler yönelme durumunu belirtirler. Örnek: –okula, köye, eve, kaleme, kitaba..

7 -de Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -de, -da, - ta, -te eklerinden birini almış isimlerdir. -de halindeki isimler bir oluşun, ya da bir kalışın yerini, içinde bulunma. durumunu belirtirler. ÖRNEK: –Okulda, evde, kitapta, ateşte...

8 -den Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre. -den, -dan, -ten, -tan eklerinden birini. almış isimlerdir. Bir oluşun ya da kalışın başlama yerini. bildirirler. ÖRNEK: –Ağaçtan, ormandan, direkten, kitaptan, sınıftan, defterden.


"İsmin Halleri -Yalın Hali -E Hali -İ Hali -De Hali -Den Hali." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları