Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYAT BOYU ÖĞRENİM (LLP) ERASMUS PROGRAM TANITIMI ve 2009-2010 BAŞVURULARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYAT BOYU ÖĞRENİM (LLP) ERASMUS PROGRAM TANITIMI ve 2009-2010 BAŞVURULARI."— Sunum transkripti:

1 HAYAT BOYU ÖĞRENİM (LLP) ERASMUS PROGRAM TANITIMI ve BAŞVURULARI

2 Erasmus Programı / Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Ulusal Ajans

3 Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Işınsu ATALAY Mühendislik Fakültesi Doç. Dr. Talip GÜNGÖR Çevre Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Orhan GÜNDÜZ ERASMUS SORUMLULARI

4 HAYAT BOYU ÖĞRENME(LLP)/ERASMUS Programı ERASMUS programı Avrupalı yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. ERASMUS programı Avrupalı yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Avrupa Birliğine üye olmayıp Avrupa Ekonomik Alanı üyesi İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Avrupa Birliğine üye olmaya aday Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya için yüksek öğretim kurumlarının istifadesine açıktır. Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Avrupa Birliğine üye olmayıp Avrupa Ekonomik Alanı üyesi İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Avrupa Birliğine üye olmaya aday Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya için yüksek öğretim kurumlarının istifadesine açıktır. Erasmus Programının adı yılları arasında yaşamış ve yaşamı boyunca Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan üniversitelerde dersler vererek bir bakıma bugünkü Erasmus öğrencilerinin ilki olarak görülen hümanist düşünür Desiderius Erasmus'dan gelmektedir. Erasmus Programının adı yılları arasında yaşamış ve yaşamı boyunca Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan üniversitelerde dersler vererek bir bakıma bugünkü Erasmus öğrencilerinin ilki olarak görülen hümanist düşünür Desiderius Erasmus'dan gelmektedir.

5 “Erasmus” adı aynı zamanda programın resmi adına karşılık gelen şu ifadenin de kısaltmasıdır:“Erasmus” adı aynı zamanda programın resmi adına karşılık gelen şu ifadenin de kısaltmasıdır: EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students Erasmus Programının amacı, Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır.Erasmus Programının amacı, Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları, ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır.Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları, ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır. ERASMUS NEDİR?

6 AKTS/ECTS Nedir? Erasmus programı kapsamında desteklenen bir başka etkinlik alanını oluşturan Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS/ECTS) bir akademik denklik sistemi olup, temel amacı farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören değişim öğrencilerinin aldıkları derslerin sonuçlarının olabildiğince adil bir biçimde ilgili kurumlarca karşılıklı olarak tanınmasını sağlamaktır. Erasmus programı kapsamında desteklenen bir başka etkinlik alanını oluşturan Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS/ECTS) bir akademik denklik sistemi olup, temel amacı farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören değişim öğrencilerinin aldıkları derslerin sonuçlarının olabildiğince adil bir biçimde ilgili kurumlarca karşılıklı olarak tanınmasını sağlamaktır.

7 2009/2010 BAŞVURU KOŞULLARI 1- Örgün eğitim veren, Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yüksek öğretim kurumunda öğrenci olunması. 2- Lisans / yüksek lisans / doktora düzeyinde öğrenci olunması. 3- Lisans öğrencileri için 1. yılın tamamlanması (hazırlık sınıfları dahil değildir). 4- Öğrencisi olunan bölüme ait ikili anlaşma(lar) bulunması. 5- Merkez'in her yıl akademik yıl başlamadan önce belirlediği ulusal öncelikler ve kriterlere uygun olunması. 6- Daha önce Erasmus öğrencisi olunmaması (bir öğrenci ancak hayatında bir defa Erasmus öğrencisi olabilir).

8 Erasmus öğrencisi olabilmek için önşartlar: Lisans öğrencileri için2.00/4.00 veya 70/100 Lisans öğrencileri için 2.00/4.00 veya 70/100 Lisansüstü öğrencileri için 2.50/4.00 veya 75/100 Lisansüstü öğrencileri için 2.50/4.00 veya 75/100 Yabancı dil sınavı: Nisan 2009 Yabancı dil sınavı: Nisan 2009 Öğrencinin alttan dersinin olması veya disiplin cezası almış olması başvuruya engel değildir. Öğrencinin alttan dersinin olması veya disiplin cezası almış olması başvuruya engel değildir Akademik Yılı Öğrenci Değişim Kriterleri

9 Başvuru Süreci Başvurular için ilana çıkılması 03 Mart 2009 Başvuruların başlaması 16 Mart 2009 Başvuru son tarih 31 Mart 2009 Başvuru Listelerinin İlanı 10 Nisan 2009 Yabancı Dil Sınavı Nisan 2009 Yabancı Dil Sınav Sonuçlarının İlanı Mayıs 2009 Asil ve Yedek Listelerin ilanı Haziran 2009

10 % 50 akademik başarı % 50 akademik başarı % 50 yabancı dil bilgisi % 50 yabancı dil bilgisi DİKKAT: Bu yıl mülakat yapılmaması öngörülmektedir. Yüksek puanlı öğrenciler seçilerek tercihlerine göre yerleştirilir. Yüksek puanlı öğrenciler seçilerek tercihlerine göre yerleştirilir Akademik Yılı Öğrenci Değişim Kriterleri

11 Başvuruda istenilen belgeler: 1. Başvuru Formu (yeni) 2. Avrupa Özgeçmiş Dokümanı 3. Not Dökümü (Fakülte Öğrenci İşleri) 1 v 2 nolu belgelere adreslerinden ulaşılabilir.

12 Akademik Yılı Öğrenci Değişim Kriterleri Yabancı dil bilgisi, İngilizce eğitim veren fakülte ve yüksek okulların öğrencileriyle, lisans derecesini (belgelemek şartıyla) yabancı dille eğitim veren üniversite ve fakültelerde ki öğrenciler dil sınavından muaftır. Yabancı dil bilgisi, İngilizce eğitim veren fakülte ve yüksek okulların öğrencileriyle, lisans derecesini (belgelemek şartıyla) yabancı dille eğitim veren üniversite ve fakültelerde ki öğrenciler dil sınavından muaftır. Ayrıca son 3 yıl içinde KPDS ve ÜDS’ den 65 ve üzeri, Toefl’dan 200 ve üzeri alan öğrenciler yabancı dil sınavından muaftır. Ayrıca son 3 yıl içinde KPDS ve ÜDS’ den 65 ve üzeri, Toefl’dan 200 ve üzeri alan öğrenciler yabancı dil sınavından muaftır. Öğrencinin sosyal yanı güçlü, üniversitemizi ve ülkemizi temsil edebilecek niteliklere sahip olması şartlarına dikkat edilmektedir. Öğrencinin sosyal yanı güçlü, üniversitemizi ve ülkemizi temsil edebilecek niteliklere sahip olması şartlarına dikkat edilmektedir.

13 Erasmus Öğrenci Değişim için Maddi destek Aylık 300, 400, 500, 600 Euro tahsisat.Aylık 300, 400, 500, 600 Euro tahsisat. Asistan öğrencilere maaşlı görevlendirmeAsistan öğrencilere maaşlı görevlendirme Fonlanma: Lisans 6 ayFonlanma: Lisans 6 ay Yüksek lisans/doktora 3 ay Yüksek lisans/doktora 3 ay Avrupa’ da yaşam standartları dikkate alındığında öğrencilerin her ay Euro tutarında katkı yapmaları gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.Avrupa’ da yaşam standartları dikkate alındığında öğrencilerin her ay Euro tutarında katkı yapmaları gerektiği gözden kaçırılmamalıdır. Tahsisatın % 80’i öğrenci değişime gitmeden evvel, % 20’si öğrenci değişimden döndükten ve final raporunu Dış ilişkiler Bürosuna teslim ettikten sonra hesabına aktarılır.Tahsisatın % 80’i öğrenci değişime gitmeden evvel, % 20’si öğrenci değişimden döndükten ve final raporunu Dış ilişkiler Bürosuna teslim ettikten sonra hesabına aktarılır.

14 2007/2008 Akademik yılı öğrenci hibeleri 300 Euro400 Euro500 Euro600 Euro LetonyaSlovak Cumhuriyeti HollandaFinlandiya LitvanyaÇek Cumhuriyeti LüksemburgDanimarka PolonyaMacaristanİtalyaİsveç SlovenyaPortekizİspanyaİrlanda Güney KıbrısYunanistanBelçikaBirleşik Krallık EstonyaMaltaFransa BulgaristanAlmanya RomanyaAvusturya

15 Görevlendirme ve Derslerin Tanınması Erasmus kapsamında değişime giden öğrencilerin değişime gittikleri kurumda aldığı dersler sayılır (tanınır). Erasmus kapsamında değişime giden öğrencilerin değişime gittikleri kurumda aldığı dersler sayılır (tanınır). Görevlendirmeleri yapılırken kayıtları dondurulmaz, izinli sayılırlar. Görevlendirmeleri yapılırken kayıtları dondurulmaz, izinli sayılırlar. Değişime gidecek öğrenciler hangi düzeyden olursa olsun (lisans, yüksek lisans veya doktora) alacakları dersler veya yapacağı çalışmalar titizlikle belirlenir. Değişime gidecek öğrenciler hangi düzeyden olursa olsun (lisans, yüksek lisans veya doktora) alacakları dersler veya yapacağı çalışmalar titizlikle belirlenir.

16 Derslerin Tanınması Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir. Öğrencinin, aldığı derslerin kredisinin 2/3'ü oranında kredi toplaması başarı hedefi olarak gözetilir. Ders seçimi yapılırken 1 dönem için 30, 1 yıl için 60 AKTS kredisi hedeflenmelidir. Öğrencinin, aldığı derslerin kredisinin 2/3'ü oranında kredi toplaması başarı hedefi olarak gözetilir. Başarılı sayılan öğrenciler, Türkiye'ye döndüklerinde eğitimlerinin yurt dışında geçirdikleri dönem(ler)ini Türkiye'de geçirmiş gibi sayılacaktır. Başarılı sayılan öğrenciler, Türkiye'ye döndüklerinde eğitimlerinin yurt dışında geçirdikleri dönem(ler)ini Türkiye'de geçirmiş gibi sayılacaktır. Başarısız sayılan öğrenciler, eğitimlerine Erasmus öğrencisi olmadan evvel kaldıkları yerden devam edeceklerdir, ancak başarılı oldukları derslerin kredi toplamı karşılığı kadar derslerden muaf olurlar. Başarısız sayılan öğrenciler, eğitimlerine Erasmus öğrencisi olmadan evvel kaldıkları yerden devam edeceklerdir, ancak başarılı oldukları derslerin kredi toplamı karşılığı kadar derslerden muaf olurlar.

17 Dönemi Başvuruları Akım Şeması Bölüm Sokrates Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Orhan GÜNDÜZ Son başvuru: Mart 2009 Başvuru FormuBaşvuru Formu CVCV TranscriptTranscript Öğrenci Yabancı Dil Sınavı Nisan 2009 Nisan 2009 Not Durumuna göre Son Listenin Hazırlanması Haziran 2009 Son hazırlıklar (anlaşmalar, vize karşılıklı yazışmalar, vs) Dil Sınavı Sonuçları Mayıs 2009 Mayıs 2009

18 ÜniversiteÜlkeGeçerliligi Toplam Akademisyen Kontenjani Total Öğrenci Kontenjani Lisans Yüksek Lisans Doktora Viyana Teknik Üni.Avusturya Jan Evangelista Üni. Çek Cumhuriyeti Berlin Teknik Üni.Almanya Dresden Teknik Üni.Almanya Hannover Üni.Almanya Stuttgart Üni.Almanya Nova Gorica Uni.Slovenya Grandsk Teknik Üni.Polonya Çevre Mühendisliği Bölümü Olarak ERASMUS Programı Kapsamında Anlaşmamız Olan Üniversiteler

19 Gelecek dönem için: 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri Gitmek isteyeceğiniz üniversitelerin; isimleri isimleri web sayfaları web sayfaları bölüm detayları bölüm detayları ERASMUS sorumluları ERASMUS sorumluları getirdiğiniz taktirde yeni anlaşmalar yapabiliriz... ÖNEMLİ…

20 BUGÜNE KADAR BU PROGRAMDAN YARARLANARAK GİDEN ÖĞRENCİLERİMİZ Öğrenci AdıDeğişime Gittiği DönemGidilen Üniversite Lütfi KIPKIP Bahar yarıyılıViyana Teknik Üniversitesi Burcu ERTEN Bahar yarıyılıViyana Teknik Üniversitesi Deniz OKUMUŞOĞLU Bahar yarıyılıViyana Teknik Üniversitesi Cihan AKDAĞ* Bahar yarıyılıBerlin Teknik Üniversitesi Deniz KARADAŞ Güz yarıyılıBerlin Teknik Üniversitesi Merdiye MUTLU Bahar yarıyılıStuttgart Üniversitesi

21 BUGÜNE KADAR BU PROGRAMDAN YARARLANARAK GELEN ÖĞRENCİLERİMİZ Öğrenci AdıDeğişime Geldiği DönemGelinen Üniversite Kathleen LUNICH Tüm yılDresden Üniversitesi Zehra ZAYBAK Bahar yarıyılıBerlin Teknik Üniversitesi Jiri JİRKA Bahar yarıyılıJan Evangelista Üniversitesi Ondrej VOJTİSEK Bahar yarıyılıJan Evangelista Üniversitesi Katerina SCHULOVA Bahar yarıyılıJan Evangelista Üniversitesi

22 Bu sene giden neden siz olmayasınız??


"HAYAT BOYU ÖĞRENİM (LLP) ERASMUS PROGRAM TANITIMI ve 2009-2010 BAŞVURULARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları