Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İstatistik Bir duruma uygun sonuç çıkarabilmek için konu ile ilgili verilerin toplanıp değerlendirilmesini sağlayan bilimdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İstatistik Bir duruma uygun sonuç çıkarabilmek için konu ile ilgili verilerin toplanıp değerlendirilmesini sağlayan bilimdir."— Sunum transkripti:

1 İstatistik Bir duruma uygun sonuç çıkarabilmek için konu ile ilgili verilerin toplanıp değerlendirilmesini sağlayan bilimdir.

2 Belli bir konu ile ilgili bilgilerin bilimsel yöntemlerle, toplanıp sayısal veriler elde edilmesine istatistik denir

3 İstatistik antik çağlardan bugüne kadar kullanımı giderek artan bir bilimdir. Topluluklar istatistik ile geçmişteki verileri değerlendirerek şimdiki durumlarını ve geleceklerini görebilme imkanı bulurlar. Böylece gelecekleri planlayabilir, ve yönlendirebilirler.

4 Örneğin: Nasa’nın araştırmasına göre Kuzey Kutbu’ndaki buzullar eskisinden daha hızlı eriyor. Küresel ısınmadan dolayı Kuzey Kutbu’ndaki ozon tabakası inceliyor. Tüm yıl boyunca Kuzey Kutbu’ndaki buzulların %14 ünün eridiği saptandı.

5 İstatistiksel bir araştırmada örneklemi iyi kavramak ve iyi seçmek önemlidir. Bu sayede istatistiksel araştırmanın güvenirliği artar. Örneklem :İstatistikte, üzerinde araştırma veya deney yapılan canlı veya cansız topluluklara denir.

6 İstatistikte veriler toplanırken çeşitli yollara başvurulur. Bunlar: Anket Görüşme Tarama’dır. (Anket: Bir toplulukta ilgi, beğeni ve yönelimi belirlemek için yapılan araştırmadır.)

7 İstatistiki Gösterim Biçimleri:

8 Sütun Grafiği 19882002 Panda Sayısı 11101596

9 Sütun Grafiği

10 Çizgi Grafiği

11

12

13


"İstatistik Bir duruma uygun sonuç çıkarabilmek için konu ile ilgili verilerin toplanıp değerlendirilmesini sağlayan bilimdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları