Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Verici Anten Seçimi ve Seçici Birleştirme Uygulanan Çok Antenli Röleli Sistemin Hata Performansı İzzet Levent.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Verici Anten Seçimi ve Seçici Birleştirme Uygulanan Çok Antenli Röleli Sistemin Hata Performansı İzzet Levent."— Sunum transkripti:

1 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Verici Anten Seçimi ve Seçici Birleştirme Uygulanan Çok Antenli Röleli Sistemin Hata Performansı İzzet Levent KARAEVLİ İbrahim ALTUNBAŞ Güneş KARABULUT

2 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi İçerik Giriş Anten Çeşitlemesi Verici Anten Seçimi Sistem Modeli Uçtan Uca SNR’a ilişkin Olasılık Yoğunluk Fonksiyonu Simge Hata Olasılığı (SER) İfadesi Sayısal Sonuçlar Sonuçlar

3 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Giriş İşbirlikli haberleşme, telsiz haberleşme birimlerinin birbirleriyle yardımlaşarak haberleştikleri, genel sistemin hata performansını kaynaktan hedefe doğrudan iletime göre arttıran bir tekniktir. Birimler arası iletimde çok girişli çok çıkışlı (MIMO) yapıların kullanılması işbirlikli sistemin performansını daha da arttırır. Çalışmamızda işbirliği ile birlikte verici anten seçimi (TAS) ve seçici birleştirme (SC) yöntemlerinin uygulanması önerilmektedir. Vericide TAS ve alıcıda SC yönteminin uygulanması daha az radyo verici/alıcı (RF) devresiyle hedeflenen çeşitleme derecesine ulaşılmasını sağlamakta ve karmaşıklığı azaltmaktadır.

4 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Anten Çeşitlemesi Alıcı Anten Çeşitlemesi –En Büyük Oranlı Birleştirme (MRC) –Eşit Kazançlı Birleştirme (EGC) –Alıcı Anten Seçimi (RAS) Seçici Birleştirme (SC) Genelleştirilmiş Seçici Birleştirme (GSC) Verici Anten Çeşitlemesi –Uzay Zaman Blok Kodlama (STBC) –Uzay Zaman Kafes Kodlama (STTC) –Verici Anten Seçimi (TAS)

5 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Verici Anten Seçimi Anlık SNR değerini en büyük yapan verici/alıcı anten çifti seçilir. SNR kestiriminden sonra kaynaktan hedefe veri iletimine başlamadan önce seçilecek verici antene ilişkin bilgi geribesleme kanalı üzerinden kaynağa iletilmelidir.

6 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sistem Modeli İşbirlikli Çeşitleme Sistemi Kaynak Röle Hedef

7 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sistem Modeli S-R ve S-D bağlantılarına etki eden sönümleme katsayılarının modül kareleri aşağıdaki gibidir: İlgili anten seçimleri yapıldıktan sonra ilk zaman aralığında kaynak iletim yaparken röle ve hedefte alınan işaretler aşağıdaki gibidir:

8 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sistem Modeli α röledeki ölçekleme katsayısı olmak üzere ikinci zaman aralığında röle iletim yaparken hedefte elde edilen işaret aşağıdaki gibidir: R-D bağlantısına etki eden sönümleme katsayısının modül karesi aşağıdaki gibidir:

9 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sistem Modeli Bahsedilen seçimler uygulandığında birimler arası bağlantılar için elde edilen anlık SNR’lar aşağıdaki gibi olmaktadır: Röleden hedefe iletilen işarette S-R yolundan aktarılan gürültü bileşeni de hesaba katıldığında elde edilen toplam gürültü bileşeninin varyansı aşağıdaki gibidir:

10 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sistem Modeli Bu durumda anlık uçtan uca SNR aşağıdaki gibi olmaktadır: Hedefte alınan işarete ilişkin karar aşağıdaki z metriği kullanılarak verilir:

11 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Uçtan Uca SNR’a ilişkin Olasılık Yoğunluk Fonksiyonu

12 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi M-PSK Simge Hata Olasılığı (SER) İfadesi

13 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sayısal Sonuçlar, ve ) Çeşitli N D Değerleri için BER karşılaştırması

14 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sayısal Sonuçlar Çeşitli N D ve N R değerleri için BER karşılaştırması

15 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sayısal Sonuçlar Çeşitli N R Değerleri için BER karşılaştırması

16 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sayısal Sonuçlar Çeşitli N D ve N R değerleri için BER karşılaştırması

17 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sayısal Sonuçlar Çeşitli N D ve N R değerleri için simetrik kanal kabulüyle BER karşılaştırması

18 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Sonuçlar Ele alınan sistemin anlık uçtan uca SNR’ına ilişkin olasılık yoğunluk fonksiyonu elde edilmiştir. Tüm sisteme ilişkin tam simge hata olasılığı ifadesi elde edilmiştir. Hedefteki ve/veya röledeki anten sayılarının arttırılmasıyla hata performansının iyileştirilebildiği gösterilmiştir. Analitik yöntemlerle elde edilen sonuçlar ve simülasyon sonuçları birbirleriyle uyumludur. Elde ettiğimiz sonuçlar bir telsiz haberleşme sisteminin performansının, mevcut konfigürasyonu değiştirmeden röle birimi eklenerek düşük bir maliyetle arttırılmasına yönelik kullanılabilir.

19 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

20 HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi EK-Gözlenen Çeşitleme Dereceleri İdeal durumBPSK 1x1x121.821.98 1x1x232.96 1x1x343.92 1x2x132.942.96 1x2x243.93 1x2x354.90 1x3x143.92 1x3x254.90 1x3x365.86 civarında inceleme yapılmıştır.


"HABTEKUS 2009 İstanbul Teknik Üniversitesi Verici Anten Seçimi ve Seçici Birleştirme Uygulanan Çok Antenli Röleli Sistemin Hata Performansı İzzet Levent." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları