Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Az mı? Çok mu? Tek mi? Çift mi? Yoksa çok mu?. Baştakini nasıl söyleriz? Baştakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Az mı? Çok mu? Tek mi? Çift mi? Yoksa çok mu?. Baştakini nasıl söyleriz? Baştakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz?"— Sunum transkripti:

1 Az mı? Çok mu? Tek mi? Çift mi? Yoksa çok mu?

2 Baştakini nasıl söyleriz? Baştakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz?

3 Bunları nasıl söyleriz? Çocuk çocuklar Çocuk çocuklar

4 Aşağıdaki sözcüklere bakalım. Resim Resim Kalem Kalem Silgi Silgi Kitap Kitap Defter Defter Cetvel Cetvel

5 Bunları birer tümcede kullanalım. Panoya resim astım. Panoya resim astım. Elimde kalem var. Elimde kalem var. Çantamda silgi var. Çantamda silgi var. İbrahim kitap aldı. İbrahim kitap aldı. Kırtasiyeden defter aldım. Kırtasiyeden defter aldım. Cetvel yere düştü. Cetvel yere düştü. Buradaki varlıklardan kafamızda kaç tane canlanıyor? Buradaki varlıklardan kafamızda kaç tane canlanıyor?

6 Kaç tane canlandığını karşısına yazalım. Panoya resim astım. (1 resim) Panoya resim astım. (1 resim) Elimde kalem var. (1 kalem) Elimde kalem var. (1 kalem) Çantamda silgi var. (1 silgi) Çantamda silgi var. (1 silgi) İbrahim kitap aldı. (1 kitap) İbrahim kitap aldı. (1 kitap) Kırtasiyeden defter aldım. (1.defter) Kırtasiyeden defter aldım. (1.defter) Cetvel yere düştü. (1 cetvel) Cetvel yere düştü. (1 cetvel)

7 Peki bu tümcelere bakalım Panoya resimler astım. Elimde kalemler var. Çantamda silgiler var. İbrahim kitaplar aldı. Kırtasiyeden defterler aldım. Cetveller yere düştü. Şimdi kafamızda kaçar tane canlanıyor?

8 Bunların da karşılarına yazalım. Panoya resimler astım. (birden çok) Panoya resimler astım. (birden çok) Elimde kalemler var. (birden çok) Elimde kalemler var. (birden çok) Çantamda silgiler var. (birden çok) Çantamda silgiler var. (birden çok) İbrahim kitaplar aldı. (birden çok) İbrahim kitaplar aldı. (birden çok) Kırtasiyeden defterler aldım. (birden çok) Kırtasiyeden defterler aldım. (birden çok) Cetveller yere düştü. (birden çok) Cetveller yere düştü. (birden çok)

9 Bir tane olanlar nasıl oldu da birden çok oldu? Acaba sonlarına gelen –ler ve –lar ekleri çok hale getirdi diyebilir miyiz? Acaba sonlarına gelen –ler ve –lar ekleri çok hale getirdi diyebilir miyiz? Doğru –ler ve –lar ekleri çok hale getirdi. Doğru –ler ve –lar ekleri çok hale getirdi. Öyleyse bu eklere çokluk eki diyebilir miyiz? Öyleyse bu eklere çokluk eki diyebilir miyiz? O zaman tam adını söyleyelim. O zaman tam adını söyleyelim. Bunlara çoğul eki DENİR. Bunlara çoğul eki DENİR.

10 UNUTMAYALIM -ler eki duruma göre –lar haline dönüşür. Silgiler → kitaplar Köpekler → kurtlar Özel isimlerin sonuna gelince ayrılmaz. Berkaylar Mervelere gittiler. Burada Berkay’ın ve Merve’nin aileleri anlamına gelmektedir.

11 Türkçe defterini çıkartalım Örnek tümceler yazalım. Örnek tümceler yazalım.


"Az mı? Çok mu? Tek mi? Çift mi? Yoksa çok mu?. Baştakini nasıl söyleriz? Baştakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz? Sondakini nasıl söyleriz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları