Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Funguslarda Spor Yapıları Fungal sporlar Eşeysiz (Bir kese içinde) Sporangiospore Aplanospor Zoospor (Serbest) Conidium Thallospor ArthrosporClamidospor.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Funguslarda Spor Yapıları Fungal sporlar Eşeysiz (Bir kese içinde) Sporangiospore Aplanospor Zoospor (Serbest) Conidium Thallospor ArthrosporClamidospor."— Sunum transkripti:

1 Funguslarda Spor Yapıları Fungal sporlar Eşeysiz (Bir kese içinde) Sporangiospore Aplanospor Zoospor (Serbest) Conidium Thallospor ArthrosporClamidospor Conidiospor BlastosporAleurospor Phialospor Eşeyli

2 Bölmeli ve bölmesiz conidiler Fusarium spp.

3 Bölmeli conidi tipleri

4 Funguslarda thallus yapısı

5 Funguslarda hif yapısı

6 Funguslarda somatik yapılar Hifler ve hiflerden oluşan fungal dokular somatik yapıyı oluşturur. Hifler somatik yapıyı oluştururken birbirlerine gevşek bir şekilde bağlanmış ve doğal yapılarını kaybetmemiş, ya da sıkı bir şekilde bağlanmış ve doğal yapılarını kaybetmiş olabilir.

7 Funguslarda somatik yapılar Haustorium: Parazit fungusların konukçu içine gönderdikleri,düğme ya da misel şeklindeki beslenme yapılarıdır. Appressorium: Parazit fungusların konukçu doku üzerinde oluşturduğu, konukçu dokuya girmeyi sağlayan yapılardır.

8 Funguslarda somatik yapılar Scleroti: Fungus hiflerinin çok sıkı bir şekilde bir araya gelerek oluşturduğu, kötü şartlara dayanıklı, şartlar iyileştiğinde tekrar çimlenebilen yapılardır.

9 Funguslarda somatik yapılar Stroma: Üzerinde veya içinde furiktifikasyon yapılarının meydana geldiği somatik yapıdır.

10 Funguslarda somatik yapılar Sorus: Genellikle pas funguslarında görülen, içinde sporların oluştuğu ve olgunlaşmayla bitki dokusunu parçalayıp açığa çıkan yapılardır.

11 Funguslarda somatik yapılar Vesicle: Aspergillus spp.’de sporangiophore’ un ucunda farklı bir taban hücresi meydana gelir ve sporlar bu yapı içinde oluşur.

12 Funguslarda somatik yapılar Phialide: Fungus sporlarının içinde olgunlaşarak çıktığı, misellerden farklılaşmış, şişe şeklindeki yapılardır. Penicillium pp.’ de görülür.

13 Funguslarda somatik yapılar Sporangiophore: Ucunda spor taşıyan fungus thallusuna denir. Ucunda bir kese bulunur ve bu keseye ‘sporangium’ adı verilir. Bu kesenin içinde oluşan sporlara da ‘sporangiospor’ denir.

14 Funguslarda somatik yapılar Conidium: Bölmeli miselyuma sahip funguslarda spor taşıyıcısının ucunda serbest olarak oluşan ve etrafa yayılan yapılardır. Bir zar veya kese içermez. Conidium taşıyan yapılara ‘conidiophore’ adı verilir.

15 Funguslarda Eşeysiz Furuktifikasyon Organları Sporodochium: fungus conidophorelarının yan yana gelerek konukçu dokusu dışında oluşturduğu yastık şeklinde yapılardır.

16 Funguslarda Eşeysiz Furuktifikasyon Organları Acervulus: taban kısmı somatik bir yapıdan ibaret, kısa saplı, dik conidiophoreların yan yana dizilmesiyle oluşan yapıdır.

17 Funguslarda Eşeysiz Furuktifikasyon Organları Synnema: Bazı funguslarda conidiophorelar bir araya gelerek steril bir sap ve ucunda sporları taşıyan spor başlığı meydana getirirler. Buna synnema denir.

18 Funguslarda Eşeyli Fruktifikasyon Organları Ascomycota CleistotheciumPeritheciumAscostromaApothecium

19 Cleistothecium

20 Küllemede eşeyli üreme yapıları (Cleistotheciumlar)

21 Perithecium

22 Ascostroma

23 Apothecium

24 Basidiomycota

25

26

27 Basidiosporlar


"Funguslarda Spor Yapıları Fungal sporlar Eşeysiz (Bir kese içinde) Sporangiospore Aplanospor Zoospor (Serbest) Conidium Thallospor ArthrosporClamidospor." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları