Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONDİSYONERLER KONDİSYONERLER Öğr. Gör. Uzm. Ömür UÇAR Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONDİSYONERLER KONDİSYONERLER Öğr. Gör. Uzm. Ömür UÇAR Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bölümü."— Sunum transkripti:

1 KONDİSYONERLER KONDİSYONERLER Öğr. Gör. Uzm. Ömür UÇAR Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bölümü

2 ► Saç kondisyonerlerinin tanımı, ► Özellikleri, ► Gruplandırılması, ► Genel formülasyonları ► Türk Dünya Pazarındaki satış oranları hakkında bilgi verilecektir.

3 Günümüzde asıl fonksiyonu dekoratif olan saçların görünümü, düzlüğü, parlaklığı, ruh vücut dünyasının önemli ve vazgeçilmez öğelerinden biri haline gelmiştir.

4 ► Modern dünyada insanların birbirini etkileme isteği saç bakımının önemini arttırmaktadır.

5 ► Sağlıklı bir saç; yumuşak, yumuşak, dolgun, dolgun, parlak, parlak, kolay taranabilir, kolay taranabilir, elektriklenmeyen, elektriklenmeyen, yağlı olmayan bir yağlı olmayan bir görüntüye sahip olmalıdır. görüntüye sahip olmalıdır.

6 ► Tüm saç bakım kozmetiklerinin amacı bu görüntüye ulaşmaya katkı sağlamaktır.

7 ► Saç kondisyonerleri; saç temizlendikten sonra saç temizlendikten sonra saçın sebumunu taklit ederek; saçın durumunu, saçın sebumunu taklit ederek; saçın durumunu, stilini, stilini, görünümünü iyileştirmek için kullanılan görünümünü iyileştirmek için kullanılan kozmetik ürünlerdir. kozmetik ürünlerdir.

8 ► Saça uygulandıktan sonra uygulama öncesine nazaran saçların taranabilirliliğini arttırır. ► Saç yüzey harabiyetini yüzey harabiyetini engeller ve saçın engeller ve saçın yüzey kalitesini arttırırlar. yüzey kalitesini arttırırlar.

9 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Epidermisin bir uzantısı olan saç keratininin %85’i protein yapıdadır ve bu sayede dış faktörlere karşı direnç gösterebilir.

10 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Saçın; en içteki kısmı medulla, onun etrafını saran lifli kısma korteks, onun etrafını saran lifli kısma korteks, dış kuvvetlerin kortekse zarar vermesini engelleyen ve bir kalkan gibi koruyan pulsu tabakaya da kütikül adı verilir. dış kuvvetlerin kortekse zarar vermesini engelleyen ve bir kalkan gibi koruyan pulsu tabakaya da kütikül adı verilir.

11 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Saçın fiziksel gücü korteksde bulunduğu için pulların korteksi son derece titizlikle koruması gerekir. ► Kütikül kiremit gibi üst üste gelerek sıkı bir biçimde örtüşen pullardan oluşur.

12 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Saç, saçlı deriden çıktığında kütikül son derece sağlıklı durumdadır. Saç uzadıkça kütikülde bozulmalar oluşur.

13 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Saçın yapısını oluşturan; ► hidrojen bağlarını, ► disülfür bağlarını, ► tuz bağlarını, ► peptit bağlarını ve Van der Waals kuvvetlerini olumsuz etkileyerek saçta kalıcı hasarların oluşmasına yol açar

14 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Kütikülde hasara neden olan 3 temel neden vardır.

15 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Fiziksel Hasar; günlük saç bakım prosedürümüz içinde bulunan; saç fırçalama, kuru hava ile kurutma ve UV, deniz, rüzgar gibi dış faktörler saç kütikülünde hasarlara neden olur.

16 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Kimyasal Hasar; Kalıcı şekillendirme ve renklendirme, dekolarasyon gibi kozmetik uygulamalar saçta kimyasal hasar yaratarak sağlıklı saç görünümünün bozulmasına neden olurlar.

17 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Saça uygulanan permanant işlemi sırasında gerçekleşen kimyasal hasar; ► Oksidasyon (redüksüyon) S-S bağlarını ayırır. ► Reoksidasyonda S-S yeniden başka şekilde bağlanır fakat bu yeni oluşumda tüm bağlar %100 oluşmaz. ► Disülfit bağları zarar görmüş olur.

18 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ

19 ► İçsel Faktörler; kötü beslenme, geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve stres gibi nedenler saç sağlığını olumsuz yönde etkiler

20 SAÇIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ ► Bu hasarlar; ► Saçın kırılmaya karşı direnci zayıflar direnci zayıflar ve saç sertleşir. ve saç sertleşir. ► Kütikülün kırılması aynı zamanda aynı zamanda saçın ışığı yansıtma saçın ışığı yansıtma yeteneğini azaltarak yeteneğini azaltarak saçın mat görünmesine saçın mat görünmesine neden olur. neden olur.

21 KONDİSYONERLER ► Düzenli saç bakım prosedürü;  saçta oluşan hasarlar azaltılabilir  saçın iyi durumda muhafaza edilmesine yardımcı olunabilir. ► Saçın fiziksel görüntüsünün düzeltilmesine en çok katkıda bulunan ürün grubu ise kondisyonerlerdir.

22 KONDİSYONERLER ► Kondisyonerler,  saç temizlendikten sonra saç sebumunu taklit ederek,  uygulandıktan sonra uygulama öncesine nazaran saçların taranabilirliliği ve fırçalanabilirliliğini kolaylaştıran,  saç yüzey harabiyetini engelleyerek ve/ veya düzelterek yüzey kalitesini arttıran  saçın daha iyi durumda görünmesini sağlayan kozmetik ürünlerdir.

23 KONDİSYONERLER ► Saç kütikülünün bozulduğu kısımlar negatif yükle yüklenir. ► Saç kondisyonerleri; kütikülün hasar gördüğü kısma geçici olarak bağlanan pozitif yüklü aktiflere sahiptir. kütikülün hasar gördüğü kısma geçici olarak bağlanan pozitif yüklü aktiflere sahiptir.

24 KONDİSYONERLER ► Bu aktifler saç kütikülünün pulları üzerindeki boşluklarda birikir. ► Bunlar durulma sırasında arıtılmalarına rağmen bu yumuşatıcı aktifler saç kütikülünü geçici olarak tamir etme etkisi gösterirler.

25 KONDİSYONERLER Bu işlem kiremitli bir çatıda meydana gelen çatlakları tıkamaya benzeyen bir özellik gösterir..

26 KONDİSYONERLER ► Bütün kremleme ürünlerinin aktifleri, saçın yüzeyinde etkin olurlar. ► Pantenol gibi küçük moleküllere sahip etken maddeler; kütikülün içine sızabilirler.

27 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması ► Saç kondisyonerleri saçta kalış sürelerine göre ;  Dakikalık uygulamalar  Uzun süreli uygulamalar  Kalıcı kremler

28 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması Dakikalık Uygulamalar ► Kondisyonerlerin en yaygın kullanılan formudur ve saç kremleri olarak bilinirler. Şampuandan sonra saç üzerinde 5 dakika bırakılarak durulanır. Saçta minimal iyileştirici etki sağlarlar.  Su  Yapılandırıcılar  Lipitler  Kalınlaştırıcılar içerir.

29 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması Uzun Süreli Uygulamalar ► Saç maskeleri ve saç yağları bu grubun içerisinde değerlendirilebilir. ► Saç kremlerinden farkı, içerdiği onarıcı etken maddelerin fazlalığıdır.

30 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması Uzun Süreli Uygulamalar ► 20-30 dakika saç üzerinde bırakılırlar ve etken maddenin emilimini arttırmak için saç sıcak havluya sarılarak beklenir. ► Daha çok kuru saç tipleri için uygundur.

31 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması Kalıcı Kremler ► Saç yıkama işleminden sonra uygulanır ve bir dahaki yıkamaya kadar saç üzerinde kalırlar. ► Saçtaki belirli sorunları iyileştirmede ve hafif bakım sağlamada kullanılırlar. ► Kalıcı bakım ürünlerinin kıvamı normal ürünlerden daha akışkandır.

32 Kondisyonerlerin Sınıflandırılması ► Sprey, losyon, krem ve köpük gibi formları bulunur. ► Protein içeren likit formları kuru hasar görmüş saçlara önerilebilir.

33 Saç Teli Üzerindeki Etkileri ► Saçı çevresel ve fiziksel hasara karşı korurlar. ► Islak ve kuru saça tarama kolaylığı sağlarlar. ► Saçta oluşan hasarların azaltılmasına katkıda bulunurlar. ► Saçın pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlarlar.

34 ► Saça parlaklık kazandırırlar. Sağlıklı saçtan daha parlak bir görüntü oluşturduğu için sağlıklı saçlar için de görsel yarar sağlar. ► Saçta statik yükü azaltarak uçuşmasını en aza indirirler. ► Saça hacim ve dolgunluk sağlar.

35 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Katyonik Sürfaktanlar ► Kütikülde negatif yükle yüklenen boşlukları doldururlar. ► Negatif yüklenmeyi nötürlerler. ► Statik kontrol sağlarlar. ► Nemlendirme sağlarlar. ► Saça işlem kolaylığı sağlarlar. Katyonik yüzey aktif maddeler Katyonik yüzey aktif maddeler Katyonik polimerler Katyonik polimerler

36 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Nemlendiriciler ► Saçın nemi emmesini ve tutmasını sağlarlar ► Kuru saçları ve kırık saçların görünümünü düzeltirler. ► Durulanan ürünlerde etkili değildirler. Sorbitol Sorbitol Gliserin Gliserin Butilen glikol Butilen glikol Propilen glikol Propilen glikol

37 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Proteinler ► Saça parlaklık verirler. ► Dolgunluk kazandırırlar. Hidrolize hayvan proteinleri Hidrolize hayvan proteinleri Hidrolize soya proteinleri Hidrolize soya proteinleri Hidrolize buğday proteinleri Hidrolize buğday proteinleri

38 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Pro Vitaminler ► Saçı güçlendirmek için kullanılırlar A, B ve E vitaminlerinin türevleri kullanılır. A, B ve E vitaminlerinin türevleri kullanılır.

39 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Asidifiye Ediciler pH’ın ayarlanmasına yardımcı olurlar.

40 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Termal Koruyucular ► Saçı ısı ile uygulanan işlemlere karşı korur.

41 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Parlaklık Vericiler ► Saçın çevresini kaplayarak ışığı yansıtan maddelerdir. Polimer silikonlar, dimeticon Polimer silikonlar, dimeticon

42 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Yumuşatıcılar - Kayganlaştırıcılar ► Saçı yumuşatır. ► Taramayı kolaylaştırırlar. Yağlar / EFA, yağ alkolleri, pantenol, dimeticon, Yağlar / EFA, yağ alkolleri, pantenol, dimeticon, siklometikon, difenil trimetikon. siklometikon, difenil trimetikon.

43 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri Sekuesteran ► Kozmetik ürünlerdeki metal iyonlarını uzaklaştırırlar. Sodyum EDTA(Etilen Diamin Tetraasetik Sodyum EDTA(Etilen Diamin Tetraasetik Asit) Asit)

44 Saç Kondisyonerlerinin Kimyasal Bileşenleri ► Parfümler; ► Renklendiriciler ► Kıvam Vericiler; Setil alkol, sodyum klorür ► Koruyucular; metilparaben

45 Tipik Kondisyoner Örneği %3 Silicone Oil %1 Likit parafin %1,5 Setil Alkol %1 Stearil Alkol %0,7 Stearil Trimetil Amonyum %3 Gliserin %89,8 Saf Su Parfüm, Renk Vericiler, Koruyucular.

46 Türk ve Dünya Pazar Payı

47

48

49 Türk Kadınlarında Kondisyoner Kullanım Alışkanlıkları

50 SONUÇ ► Sonuç olarak; farklı amaçlarla hazırlanan saç bakım ürünlerinin hızlı bir değişim süreci içinde olduğu ve nerede ise tüketicinin her türlü sorununu karşılayacak bir ticari preparat bulmanın mümkün olduğu bir gerçektir. ► Ancak unutulmamalıdır ki; DAİMA SAĞLIKLI SAÇ GÜZELDİR. DAİMA SAĞLIKLI SAÇ GÜZELDİR.

51 Kaynakça ► 9. Kalkınma Planı – Kozmetik Özel İhtisas Komisyonu Raporu ► YAZAN, Yasemin. Kozmetik Bilimi. Nobel Tıp Kitapevleri, İstanbul,2004. ► BAUMANN, Leslie. Kozmetik Dermatoloji. Çev: A.Eken. Türkiye Klinikleri, Ankara, 2003:75- 83. ► ALiGİL, Hayrünnisa. Saç bakım Ürünlerinde Kullanılan Maddelerin Yapıları ve Fonksiyonları. T. Kli. Kozmetoloji, Ankara, 1998: 149. ► EKEN, Alev. Saç Dökülmesi Nedenleri, Temizlik ve Bakımı. T. Kli. Kozmetoloji, Ankara, 2004: 83. ► YAZAN, Yasemin. Saça Uygulanan Preparatlar. T. Kli. Kozmetoloji, Ankara, 2004: 50. ► HENDERSON, Stephanıe. Temel Kuaförlük Bilimi. M.E.B. Yayınları, 1995 ► SELCUKİ, Dilek. Saç Bakım Ürünleri ve şampuanların Kullanımında Klinik Seçim Kriterleri. T. Kli. Kozmetoloji, Ankara, 2002: 102. ► ALPMEN, Gülsen. Kozmetik Preperatlar. İstanbul.1978.

52 TEŞEKKÜRLER……. TEŞEKKÜRLER…….


"KONDİSYONERLER KONDİSYONERLER Öğr. Gör. Uzm. Ömür UÇAR Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları