Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN ve TEKNOLOJİ / SES SESİN ŞİDDETİ 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SES 2 Aynı diyapazona tokmak ile önce hafif ve sonra hızlı vurduğumuzda çıkan sesleri farklı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN ve TEKNOLOJİ / SES SESİN ŞİDDETİ 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SES 2 Aynı diyapazona tokmak ile önce hafif ve sonra hızlı vurduğumuzda çıkan sesleri farklı."— Sunum transkripti:

1 FEN ve TEKNOLOJİ / SES SESİN ŞİDDETİ 1

2 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 2 Aynı diyapazona tokmak ile önce hafif ve sonra hızlı vurduğumuzda çıkan sesleri farklı işitiriz. Diyapazona hafif vurduğumuzda zayıf ses, hızlı vurduğumuzda şiddetli ses duyarız.

3 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 3 Bir davula tokmağı ne kadar kuvvetli vurursak çıkan ses de o derece şiddetli olur.

4 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 4 Alkışlama esnasında ellerimizi birbirine ne kadar kuvvetli vurursak sesin şiddeti o oranda artacaktır.

5 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 5 Sesleri şiddetli veya zayıf işitmemize neden olan ses özelliğine ses şiddeti denir. Aslan sesi fare sesinden daha şiddetlidir. Tavşan sesi, fil sesinden daha zayıftır.

6 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 6 Sesin şiddeti, ses dalgalarının enerjisine ve genliğine bağlı olup bunlarla doğru orantılıdır. Zayıf ses Şiddetli ses

7 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 7 Ses dalgasının genliği arttıkça sesin şiddeti de artar. Genliği fazla olan sese şiddetli ses, genliği az olan sese ise zayıf ses denir.

8 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 8 Şekildeki gibi bir uçları sabitlenen cetvellerin diğer uçlarından çekip bırakılarak ses oluşturuluyor.

9 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 9 Uçak otomobile göre daha büyük genlikli yani şiddetli ses üretir. Ses kaynağından uzaklaştıkça sesin şiddeti azalır. Genliği büyük olan ses dalgaları genliği küçük olan ses dalgalarına göre uzaktan daha iyi duyulur.

10 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 10 Sesleri duyup duymamamız, sesin işitme sağlığımıza zararlı olup olmaması veya bir aracın gürültülü olup olmadığı çoğu zaman ses şiddeti yerine, ses düzeyine bakarak belirlenir. Ses düzeyi ses şiddetinin bir ölçüsüdür. Ses düzeyi desibelmetre adı verilen araçla ölçülür. Ses düzeyinin birimi Desibel (dB)’dir.

11 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 11 İnsan kulağı 0 dB ve üzerindeki sesleri işitebilir. Konuşma sesi düzeyi 30-60 dB’dir. Düzeyi 60 dB’den fazla olan sesler gürültü olarak isimlendirilir. Ses düzeyi 60-120 dB aralığında olan ortamlarda uzun süre kalındığında işitme sorunlarıyla karşılaşılabilir. 120 dB ve üzerindeki sesler işitme sağlığına zarar verebilir.

12 Bazı kaynakların Desibel Olarak Ses Düzeyleri FEN ve TEKNOLOJİ / SES 12 Yaprak hışırtısı 10 dB Fısıltıyla konuşma 20 dB Sivrisinek vızıltısı 40 dB Caddedeki yoğun trafik 70 dB Kaya matkabı 130 dB Jet uçağının kalkışı 140 dB

13 FEN ve TEKNOLOJİ / SES 13 Enerji GenlikSes şiddeti Şiddetli ses Zayıf ses


"FEN ve TEKNOLOJİ / SES SESİN ŞİDDETİ 1. FEN ve TEKNOLOJİ / SES 2 Aynı diyapazona tokmak ile önce hafif ve sonra hızlı vurduğumuzda çıkan sesleri farklı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları