Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI. SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Devlet, törenlerle yönetilir. Â Kişi, işte, alışverişte ve yolculukta belli olur. Â Konuşmak,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI. SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Devlet, törenlerle yönetilir. Â Kişi, işte, alışverişte ve yolculukta belli olur. Â Konuşmak,"— Sunum transkripti:

1 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI

2 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Devlet, törenlerle yönetilir. Â Kişi, işte, alışverişte ve yolculukta belli olur. Â Konuşmak, insanın aklını diliyle kullanma sanatıdır. (Seneca)

3 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Yazı memurun kalitesini; memurda kurumun kalitesini yansıtır. (N. Aytürk) Â En etkili kişilik kendiniz olmaktır. (N. Aytürk) Â Halk deyimiyle siz. “Siz siz olun”

4 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Vatandaşı memnun etmenin yöntemi; onun beynine, yüreğine ve cebine hitap etmektir. (Prof. Dr. Ömer Peker) Â Halkla ilişkilerde temel ilke, iyi insan ilişkileridir. (Doç Dr. K. Ufuk Bilgin) Â Sekreterlik, yönetimi dışa açan penceredir. (N. Aytürk)

5 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Ziyaretin kısa olanı makbuldür. (Atasözü) Â Kimi gittiği yeri mutlu eder, kimi terk ettiği yeri. (Oscar Wilde) Â İnsanlar giyimi ile karşılanır, kelâmıyla uğurlanır. (Atasözü)

6 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Konuğa en güzel ikram, güler yüzdür. (Doç. Dr. Türksel Kaya) Â Davetsiz misafir mindersiz kalır. (Atasözü) Â Nezaket centilmenliğin ilk şartıdır. (Samuel Smiles)

7 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur. (Cenap Şehabettin) Â Bir erkeği saati, kravatı ve ayakkabısı temsil eder. (Doç. Dr. Hale Künüçen) Â Bir insanın üç meziyeti vardır. Nezaket, hoşgörü ve dürüstlük. (James M. Mackintosh)

8 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Garibe bir selam, bin altına bedeldir. (Atasözü) Â Başarılı insan ilişkilerinin temeli; sıcak bir el uzatma, tatlı bir gülümseme, güzel bir söz söylemedir. (N. Aytürk) Â Nezaket en iyi politikadır. (İngiliz Atasözü)

9 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Günlük yaşamda her zaman ve herkese gülümsemenin, selam vermenin, lütfen demenin ve teşekkür etmenin maliyeti yoktur; ama kazanımı çoktur.(N. Aytürk) Â İnsanlar kendilerini niyetlerine göre; başkalarını ise, sözlerine ve görüşlerine (kılık kıyafetlerine) göre değerlendirirler. (N. Aytürk) Â Kıyafet uygarlığın ve kibarlığın önemli bir göstergesidir. (N. Aytürk)

10 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Sofrada elini, mecliste dilini kısa tut. (Atasözü) Â Kişinin görgü düzeyi en çok sofrada belli olur. (N. Aytürk) Â Bir hanımı giyimi, evi ve yemeği temsil eder. (N. Aytürk)

11 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Bir konuğa gereğinden fazla önem ve değer vermek, ev sahibinin kendi önemini ve değerini düşürür. (N. Aytürk) Â Konukseverlik Türklerin en güzel hasletidir. Â Önce davranan en nazik olandır. (Fransız Atasözü)

12 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Örgütsel yaşamda; üstlerle ilişkilerde saygı, eş düzeydekilerle ilişkilerde karşılıklılık, astlarla ilişkilerde ise nezaket esastır. (N. Aytürk) Â Sekreter, yöneticinin zamanını yöneten kişidir. (N. Aytürk) Â Kimse kalp para almak istemez. (ABD Atasözü)

13 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Ast üst ilişkileri kurumsal alanda resmi, sosyal alanda ise, yarı resmi ilişkilerdir. (N. Aytürk) Â Kamusal yaşamda üstlerin ricası emir, astların arzı taleptir. (N. Aytürk) Â Biçim içeriğin aynasıdır. (Prof. Dr. Feyzi Uluğ)

14 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Krala saygı mecburiyet, dilenciye saygı nezakettir. (İngiliz Atasözü) Â Kişi vardır makam onurlandırır. Kişi vardır, makamla onurlanır. (Türk Atasözü) Â Önem ve öncelik; kamusal yaşamda üstlere; toplumsal yaşamda hanımlara ve konuklara aittir. (N. Aytürk)

15 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Hiçbir zaman istediğimiz gibi davranamayız. Çünkü evde eşimiz, dışarıda çevremiz, işyerinde amirlerimiz davranışlarımızı sınırlar. Bu yüzden her yerde ve her zaman uygun olmalıyız. (N. Aytürk) Â Protokol, kamusal ve toplumsal yaşamın her aşamasında gerekli bir etkinliktir. (N. Aytürk) (N. Aytürk)

16 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â İnsanlar; ilk karşılaşma, tanışma ve görüşmelerdeki değerlendirmelerini, protokol kuralları açısından yaparlar. (N. Aytürk) Â Protokol ve sosyal davranış kurallarının temeli; zarafet, nezaket, incelik, sevimlilik, hoşgörü ve saygıdır. (Nothalie Pacout) (Nothalie Pacout)

17 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Protokole önem vermek; kişiye, kuruma ve devlete olan saygınlığı artırır. (N. Aytürk) Â Protokol sosyal yaşamda saygı ve nezakettir. (Doç. Dr. Türksel Kaya) (Doç. Dr. Türksel Kaya)

18 SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Protokol, insanı küçültmez. Ama protokole önem verilmezse, oturulan mevkiin hakkı gözetilmezse, devlete ve millete zarar gelir. (İsmet İnönü) Â Kalkacağın yere oturma. (Atasözü) Â Kapıyı çalmadan içeri girmeyiniz. (Ayet) (Ayet)

19


"SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI. SÖZLERLE PROTOKOL KURALLARI Â Devlet, törenlerle yönetilir. Â Kişi, işte, alışverişte ve yolculukta belli olur. Â Konuşmak," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları