Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Etkili Sunular Oluşturmak Dr. Hüseyin Arak Tek Bir Şablon Kullan Aynı yazı stili ve renk tasarımı kullan. Farklı stiller seyircinin dikkatini dağıtır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Etkili Sunular Oluşturmak Dr. Hüseyin Arak Tek Bir Şablon Kullan Aynı yazı stili ve renk tasarımı kullan. Farklı stiller seyircinin dikkatini dağıtır."— Sunum transkripti:

1

2 Etkili Sunular Oluşturmak Dr. Hüseyin Arak

3 Tek Bir Şablon Kullan Aynı yazı stili ve renk tasarımı kullan. Farklı stiller seyircinin dikkatini dağıtır. Nasıl sunduğunuza değil, ne sunduğunuz önemlidir.

4 Yazı tipi Kolay okunan temiz yazı tipi seçiniz. Roman ve Gothic yazı tipleri Script veya Old English ’ den daha kolay okunabilir. Tek yazı tipi veya En fazla iki yazı tipi kullanınız.

5 Yazı Tipi Boyutu Madde işaretindeki yazılar 22 puntodan küçük olmamalı. Başlık 28 puntodan küçük olmamalıdır.

6 Madde İşaretleri Bir satırla sınırlı olmalı, En fazla iki satır olmalıdır. Bir slaytta madde işaretlerinin sayısı 6 (altı) dan fazla olmamalıdır, Bir satırda 7 (yedi) kelimeden fazla olmamalıdır. Bunlar “ipucu” olarak bilinir. Seyirciyi ne söyleyeceğinizin ipuçlarını vermek isterseniz İpuçları özet “sunu” gibi düşünülmelidir. Bunlar sununun iskeletinin oluşturulmasını yardımcı olur.

7 Madde işaretleri (devam) Çok fazla metin sunarsanız seyirci okumayacaktır. Fazla metin okumayı zorlaştırır ve gözü yorar. Seyirciler sizin ne zaman ne söyleyeceğinizi bildiğinde okumak için neden enerji harcasın? İnsanın okuma hızı dinleme hızından daha yavaştır; bu nedenle, birbirlerine destek olmaktan çok kafaları karıştırır.

8 BÜYÜK harf ve italik harfler Bütün kelimeyi büyük harfle yazmayınız Metnin okunmasını zorlaştırır Sözcüklerin baş harflerinden oluşan kelimelerle karışır İtalik “alıntılar” için kullanılmalıdır “Ana düşünce” veya “fikirler” için kullanılmalıdır Kitap, dergi veya magazin başlıkları için kullanılmalıdır.

9 RenklerRenklerRenklerRenkler Kırmızılar ve turuncular yüksek enerjiye sahiptirler fakat odaklanmak zordur. Yeşiller, maviler ve kahverengiler daha olgun ve yumuşaktır, fakat dikkat çekici değillerdir. Koyu arka plan üzerine beyaz eğer seyirciler 20 adımdan uzakta ise kullanılmamalıdır. Bu slaytlar iyi birer örnektir. Slaytları yaklaştıkça daha kolay okuyabilirsiniz. Uzaklaştıkça slaydı okumanız zorlaşır.

10 Arka plan Bu sunuda koyu arka plan önüne beyaz kullanıldı çünkü; Slaytları kullanacak olanların çoğunun kendi bilgisayar ekranlarında slaytları göreceğini düşünülerek hazırlandı. Koyu arka plan kullanımı bilgisayar ekranındaki parıltıyı azaltmaktadır.

11 Renk Çemberi Zıt renkler kullanılarak birbirinden ayrılmaları kolaylaştırılmalıdır. Yakın renkler birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Örneğin; Yeşil ve Sarı. Aşağıdaki renk çemberi renklerin kullanımını kolaylaştırmak için hazırlanmıştır.

12 Renklerin Uyumsuzluğu Birbiriyle zıt renklerin direk olarak kullanılması renk uyumsuzluğu olarak bilinir. Bunlar okunabilirliği kolaylaştırır – örneğin, mavi üzerine sarı. Bir slaytta üçten fazla renk kullanılmamalıdır.

13 Resimler Yalnızca gerektiğinde kullanın yoksa iletişimi kolaylaştırmaktan çok kafa karıştırıcı olur. Mesajla ilişkili ve anlam katmaya yardımcı olmalı Mesajı daha anlaşılır yapıp yapmadığı konusunda kendi kendinize sormalısınız Basit diyagram ve çizelgeler en harika iletişim araçlarıdır

14 SİZ Kendinizi kitle iletişim aracının arkasına gizlemeyiniz Unutmayınız! Seyirciler sizi görmek için geldi. İletişim aracı sununun güzelliğini artırır, sununun kendisi olamaz. Her şeyi slayttan siz okuyacaksanız yalnızca slaytlarınızı gönderiniz. Sizin sununuz olduğunu unutmayınız! Yanlış kullanıldığında PowerPoint ÖLDÜRÜR!

15 SSunum Teknikleri SON S


"Etkili Sunular Oluşturmak Dr. Hüseyin Arak Tek Bir Şablon Kullan Aynı yazı stili ve renk tasarımı kullan. Farklı stiller seyircinin dikkatini dağıtır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları