Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.canimgrubum.com SELMAN Bölüm 1. www.canimgrubum.com SELMAN Arka planda bir şey mi eksik ne ? Boğaz köprüsü olabilir mi?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.canimgrubum.com SELMAN Bölüm 1. www.canimgrubum.com SELMAN Arka planda bir şey mi eksik ne ? Boğaz köprüsü olabilir mi?"— Sunum transkripti:

1 SELMAN Bölüm 1

2 SELMAN Arka planda bir şey mi eksik ne ? Boğaz köprüsü olabilir mi?

3 SELMAN Zamanında ne balık çıkıyormuş.. Gördükleriniz palamut...

4 SELMAN Balıkçı motorları seyrek deniz trafiğinde rahat görünüyorlar. Arkada yangın geçirmiş ve restore edilmemiş Çırağan sarayını görebilirsiniz..

5 SELMAN Beşiktaş iskelesine bakın…

6 SELMAN Bu manzarayı birçok İstanbul'lu her gün çilekeş trafik içinde görüyor.. O zamanlar ne kadar huzurlu Barbaros bulvarı…

7 SELMAN Ufak sahil köyüne benzer bu yer yoksa her gün milletin arabalarla birbirini yediği Dolmabahçe olmasın ?? İnönü stadı daha yok..

8 SELMAN Ee peki eskiden Beşiktaş nerde oynuyordu diyenler için.. Yanlış bilmiyorsam ismi Şeref stadı.. Abananlar topu boğaza yolluyormuş. Atan alır kuralı uygulanmıyordu herhalde..

9 SELMAN Milli takım artık kiminle oynuyorsa.? Arkadaki Gazhane görüntüsü buranın İnönü stadı oldu unu gösteriyor yılında inşaası bitirilen İnönü stadı'nın mimari çizimleri zamanının ünlü stadyum mimarı İtalyan Vietti Violi'ye ait. Gazhane kaldırılamadı ı için tam olarak planlar uygulanamamış ve Gazhane tarafına sadece duvar çekilmiş..

10 SELMAN Bu görüntü İstanbul'lu olanlara çok tanıdık geliyordur.. Camiden de anlaşılacağı üzere burası Beşiktaş iskele tarafına, Barbaros Bulvarından bakış açısı...

11 SELMAN Beşiktaş'a farklı açıdan bakmaya devam

12 SELMAN Beşiktaş'a farklı açıdan bakmaya devam

13 SELMAN Beşiktaş'a farklı açıdan bakmaya devam

14 SELMAN Barbaros bulvarının yapımı sırasında karşı taraftan çekilmiş fotograflar.. Nerde meşhur plazalarımız, otellerimiz, köprülü kavşaklarımız ve yeni semtlerimiz?? Şimdi görüntü küçük Manhattan mış.. Geçelim.. Şu masumiyete bakın derim.. …

15 SELMAN

16 Galata Köprüsü'nün 1845 yılında yaptırılan ahşap hali...

17 SELMAN Eski galata köprüsünün asfaltlı hali..

18 SELMAN Şimdileri yok edilmek istenilen vapurlar köprü iskelesine yanaşıyor..

19 SELMAN Buralar hiç birzaman trafiğin bitmedi i dünyaca meşhur eğlence mekanlarımızın eski yeri olabilir mi ? Laila,sorti,reina vs. nerelerde ?? Görmüş olduğumuz siyah bölge kömür depoları olarak kullanılırmış. Zonguldak'tan gemilerle gelen kömürler buraya boşaltılırmış.

20 SELMAN Artık Bogaz'ın neresi ise??

21 SELMAN Çok eskilerden bir Ortaköy Cami fotoğrafı.

22 SELMAN Zamanında İstanbul'da öyle bir kış olmuş ki insanlar bo azı yürüyerek geçmişler... diye hikayeler anlatılır.. Aşa ıda Tuna nehrinden kopup gelen buzul parçaları Boğazı geçerken gözüküyorlar.. İnsanlar bu fırsatı kaçırmayıp bu anı ölümsüzleştirmişler..

23 SELMAN Meşhur Nimet Abla gişesi.. İkramiye kimin oldu acaba ??

24 SELMAN Unkapanı'ndaki Tarihi su kemerleri, az bilinen adıyla Bozdağan kemerleri.. İstanbul'un konumu nedeniyle su sıkıntısını gidermek için Roma imparatorluğu zamanında yapılmış yapılardır. Bu kemerler Belgrad ormanında bulunan su havsalarından su taşımak için kullanılırmış.. Taşınan su Yerebatan sarayı gibi sarnıçlarda depolanırmış.. Böylece kentin su ihtiyacı garanti altında olurmuş..Bu arada İstanbul'un tarih boyunca sık sık kuşatma altına alındı ını da belirtmek isterim..

25 SELMAN Kadıköy'ün meşhur buluşma yerlerinden birinin çok eski bir hali.. …

26 SELMAN …

27

28

29

30 Valla bunlar okul arşivi değil ama netten bulabildiğim birkaç foto daha... Bu Fotolardaki yerlerin şimdiki hallerini bilince insan ne diyeceğini bilemiyor... …

31 SELMAN …

32

33

34

35

36

37 Kadıköy iskelesi... …

38 SELMAN

39 Bu fotoğrafların günümüze ulaşmasında emeği geçen herekese sonsuz teşekkürlerimizi arz ederiz…


"Www.canimgrubum.com SELMAN Bölüm 1. www.canimgrubum.com SELMAN Arka planda bir şey mi eksik ne ? Boğaz köprüsü olabilir mi?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları