Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Yrd.Doç.Dr Mehmet KARATAŞ Tıp Tarihi ve Etik AD.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Yrd.Doç.Dr Mehmet KARATAŞ Tıp Tarihi ve Etik AD."— Sunum transkripti:

1 İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Yrd.Doç.Dr Mehmet KARATAŞ Tıp Tarihi ve Etik AD

2

3 İslam Medeniyetinde Tıp İslam diğer tek Tanrılı dinler gibi ortadoğuda ortaya çıkmış ve yakın doğu, Afrika, İspanya’ya kadar yayılmıştır. İslam diğer tek Tanrılı dinler gibi ortadoğuda ortaya çıkmış ve yakın doğu, Afrika, İspanya’ya kadar yayılmıştır. Çoğu Yunan ve Roma eserleri Arapçaya çevrilmiş. Çoğu Yunan ve Roma eserleri Arapçaya çevrilmiş. Daha sonraki yüzyıllarda bu eserler Latinceye çevrilmiş ve Avrupa’da Rönesansın ana kaynağı olmuştur. Daha sonraki yüzyıllarda bu eserler Latinceye çevrilmiş ve Avrupa’da Rönesansın ana kaynağı olmuştur.

4 Gazanhan / Çinli Filozoflar

5 Nabız kontrolü

6

7 Gebe kadın

8 İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Yunan ve Roma bilimsel çalışmalarının Avrupa’da kaybı Yunan ve Roma bilimsel çalışmalarının Avrupa’da kaybı Bu eserlerin İslam medeniyetinde çevirisinin yapılması Bu eserlerin İslam medeniyetinde çevirisinin yapılması

9 İbni Sina / Galen

10 İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Rahip Nastorius ve cemaati Pers bölgesinde Gandişapur Okulu’nu başlatmıştır. Bu durum özellikle Antik Yunan eserlerinin Süryaniceye ve sonra Arapçaya çevrilmesine neden olmuştur.

11 İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Uyuz Uyuz Mediastinit Mediastinit Tüberküloz Tüberküloz Perikardit Perikardit

12 İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Müslüman hekimler klinik gözleme büyük önem vermiş. Müslüman hekimler klinik gözleme büyük önem vermiş. Hastanelerin kurulması önemsenmiş. Hastanelerin kurulması önemsenmiş. Hastalıklar hastaların damgalanması için değildi. Göz hastalıklarına özel ilgi mevcuttu. Hastalıklar hastaların damgalanması için değildi. Göz hastalıklarına özel ilgi mevcuttu.

13

14

15

16 Tedavi Koterizasyon Koterizasyon Anestezi Anestezi Bitkisel tedavi Bitkisel tedavi

17 Lepra / Koterizasyon

18 Ünlü Hekimler Razi (865-925) Razi (865-925) Abul Kasım Zahravi (936-1013) Abul Kasım Zahravi (936-1013) İbni Sina (970-1037) İbni Sina (970-1037)

19 Ünlü Hekimler Razi (865-925) Razi (865-925) Sadece yatak başında eğitim vermemiş aynı zamanda bağımsız bir düşünür. (İranlı) Gözlemlerini yazmaktan korkmamıştır. Al-Hawi adlı kitabıyla dönemin tıbbi ve cerrahi bilgilerini özetlemiştir.

20 Ünlü Hekimler Abul Kasım Zahravi (936-1013) Daha çok cerrahi üzerine yazdığı kitabı al-Tasrif adlı eseriyle Batı Hristiyan dünyası üzerinde etkili olmuş. Abul Kasım Zahravi (936-1013) Daha çok cerrahi üzerine yazdığı kitabı al-Tasrif adlı eseriyle Batı Hristiyan dünyası üzerinde etkili olmuş.

21 Ünlü Hekimler İbni Sina (970-1037 AD) (Arap) İbni Sina (970-1037 AD) (Arap) Sadece İslam dünyasında değil, tıp tarihinde çok etkili olmuş yüzyıllar boyunca bilinen en önemli üç hekimden biridir. Diğer ikisi: Hipokrat ve Galen. “Kanun” adlı kitabı diğer dillere çevrilmiş olup birçok öğrenci ve hekimin tıp bilgisinin temelini oluşturmuştur. Hatta batıdaki tıp okullarında 17. yüzyılın ortalarına kadar eğitim kitabı olarak kullanılmıştır.

22 Ünlü Hekimler Farabi (870-950): Hekim ve Filozof. Farabi (870-950): Hekim ve Filozof.

23 Ünlü Hekimler Biruni (973-1051) Matematikçi, hekim. “Kitap al saydala” bir farmakoloji kitabı, Asurca’dan diğer dillere çevrilmiştir. Biruni (973-1051) Matematikçi, hekim. “Kitap al saydala” bir farmakoloji kitabı, Asurca’dan diğer dillere çevrilmiştir.

24 Ünlü Hekimler İbni Rüşd İbni Rüşd (1126-1198) (kordoba) Hekim ve filozof

25 Ünlü Hekimler İbn al-Nefis İbn al-Nefis (1210-1288): Pulmoner dolaşımı tanımlamış ve Galen’e ait anatomi bilgilerini sorgulamıştır.

26 Hatırlanması Gerekenler İslam medeniyetinde özellikle bir dönem özel bir süreçtir. Arapça tıbbın ve bilimin dili olmuştur. Çoğu Yunan ve Roma eserleri Arapçaya çevrilmiştir. İslam medeniyetinde özellikle bir dönem özel bir süreçtir. Arapça tıbbın ve bilimin dili olmuştur. Çoğu Yunan ve Roma eserleri Arapçaya çevrilmiştir. İbni Sina ! İbni Sina ! Dönemin önemli hekim/bilim insanları Razi, Zahravi, İbni Sina, Farabi, Biruni vd. Dönemin önemli hekim/bilim insanları Razi, Zahravi, İbni Sina, Farabi, Biruni vd.

27 Konuyla İlgili SORU/CEVAP Soru 1: İslam medeniyetindeki ünlü tıp hekimlerine örnek hangileridir? Cevap 1: İbni Sina, Zahravi, Razi Soru 2: İbni Sina’nın ünlü eserinin adı nedir? Cevap 2: Kanun

28 Kaynaklar A. Selim ATAY, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, çeviri A. Selim ATAY, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, çeviri Tolga GÜVEN, Marmara Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik AD ders notları Tolga GÜVEN, Marmara Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik AD ders notları Ali Haydar BAYAT, Tıp Tarihi Ali Haydar BAYAT, Tıp Tarihi Emine ATABEK, Şefik GÖRKEY, Başlangıcından Rönesansa Kadar Tıp Tarihi Emine ATABEK, Şefik GÖRKEY, Başlangıcından Rönesansa Kadar Tıp Tarihi Çağlar Boyu Tıp, Roche Yayınları Çağlar Boyu Tıp, Roche Yayınları http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page


"İSLAM MEDENİYETİNDE TIP Yrd.Doç.Dr Mehmet KARATAŞ Tıp Tarihi ve Etik AD." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları