Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SES HER SESİN BİR KAYNAĞI VARDIR Ses Doğada meydana gelen olaylar ve çevremizdeki varlıklar ses çıkarırlar. Yağan yağmur, koşan atlet, öten kuş, çalan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SES HER SESİN BİR KAYNAĞI VARDIR Ses Doğada meydana gelen olaylar ve çevremizdeki varlıklar ses çıkarırlar. Yağan yağmur, koşan atlet, öten kuş, çalan."— Sunum transkripti:

1

2 SES HER SESİN BİR KAYNAĞI VARDIR

3

4 Ses Doğada meydana gelen olaylar ve çevremizdeki varlıklar ses çıkarırlar. Yağan yağmur, koşan atlet, öten kuş, çalan saat, hareket eden otomobil, ağlayan çocuk ses çıkarır. Kulağımıza gelen bu sesler beynimize iletilir. Beynimiz tarafından anlama dönüştürülür. Böylece gelen sesin anlamına göre tepki veririz. Sabahleyin saat çaldığında uyanmamız, gök gürlediğinde ürkmemiz buna örnek verilebilir.

5 . İnsanlar birbirleriyle iletişim kurabilmek için seslerini kullanırlar. Bazı seslere sözle tepki verirken, bazılarına da hareketle tepki verirler. Bazı durumlarda ise sese, hem söz hem de hareketle tepki verirler.

6 SES OLUŞTURAN HER VARLIK SES KAYNAĞIDIR. SES KAYNAĞI 1-DOĞAL SES KAYNAKLARI YAPAY SES KAYNAKLARI

7 DOĞAL SES KAYNAKLARI SU,YAĞMUR, DOLU RÜZGÂR,BUNLARIN ÇIKARDIĞ SESLER

8 DOĞAL SES KAYNAKLARI GÖK GÜRÜLTÜSÜ İNSAN,KUŞ,KÖPEK BUNLARIN ÇIKARDIĞI SESLER

9 YAPAY SES KAYNAKLARI PLAK,GRAMOFON MİKROFON KASET

10 YAPAY SES KAYNAKLARI MÜZİK ALETLERİ ÇEŞİTLİ MAKİNELER

11 BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA SES KAYNAĞI OLARAK DİYAPAZON KULLANILIR DİYAPAZON,İKİ KOLLU ÇELİK BİR ÇATALDIR.BU ÇATAL BOŞ TAHTA ÜZERİNE OTURTULMUŞTUR

12 DİYAPAZONUN KOLLARINA TOKMAK YA DA SERT BİR CİSİMLE VURULDUĞUNDA TİTREŞEREK SES OLUŞUR.

13 KAYNAĞINDAN ÇIKAN SES YAYILIR

14 SES;DURGUN BİR SUYA ATILAN BİR TAŞIN SUDA OLUŞTURDUĞU HALKALAR GİBİDİR. DALGALAR HALİNDE VE YÖNE YAYILIR.

15 SES KATI, SIVI VE GAZ MADDELERDE YAYILIR

16 İŞİTME ORGANIMIZ KULAĞIMIZDIR

17 SES VE İŞİTME SES VE İŞİTME BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN İKİ KAVRAMDIR. SES DALGALARI KULAĞIMIZ GELİR KUALAK ZARI TİTREŞMEYE BAŞLAR KULAK ZARINDAKİ TİTREŞİMLER KULAĞIN İÇ KISMINA İLETİLİR BELLİ BİR İLETİ TAŞIYAN BU TİTREŞİMLER BEYNE ULAŞTIĞINDA SES İŞİTİLMİŞ OLUR.

18 Ses Dalgaları —►Kulak kepçesi —► Kulak yolu —► Kulak zarı — ► Çekiç, örs, üzengi —►Oval pencere —► Dalız — ►Saylangoz(sıvı) —►Korti organı —►İşitme Duyu Hücreleri —►İşitme Duyu Sinirleri Hücreleri —► Beyinin İşitme Duyu Merkezi —► İşitme Olayı Ses ilk olarak kulak kepçesi ile toplanarak ak kulak yoluna, en son beyne gelerek işitme gerçekleşir.

19 GIRTLAĞIMIZDAKİ SES TELLERİ AKCİĞERİMİZDEN GELEN HAVANIN ETKİSİYLE TİTREŞTİĞİNDE SES OLUŞUR.

20 SESİ BİRBİRİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLER SESİN ŞİDDETİSESİN YÜKSEKLİĞİSESİN TINISI

21 SESİN ŞİDDETİ SESİN ZAYIF VEYA KUVVETLİ OLMASINA SESİN ŞİDDETİ DENİR SES KAYNAĞINA YAKINSAK KUVVETLİ SES, SES KAYNAĞINA UZAKSAK ZAYIF SES DUYARIZ.

22 SESİN YÜKSEKLİĞİ SESİN İNCE VEYA KALIN OLMASINA SESİN YÜKSEKLİĞİ DENİR. SES KAYNAKLARI ÇOK HIZLI TİTREŞİNCE İNCE SES ÇIKAR.BUNA TİZ SES DENİR. TİTREŞİM YAVAŞ OLURSAKALIN SES ÇIKAR.BUNA DA PES SES DENİR.SESİN YÜKSEKLİĞİ TİTREŞİM SAYISINA BAĞLIDIR.

23 SESİN TINISI AYNI SESİN ÇEŞİTLİ MÜZİK ALETLERİNDEN ÇIKTIĞU ZAMAN GÖSTERDİĞİ FARKLILIĞA SESİN TINISI DENİR.BU FARK SESİ VEREN ÇALGININ YAPISINDAN GELİR.

24 İNSANLAR DUYDUKLARI SESE FARKLI TEPKİLER VERİR

25 İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü denir. Özellikle büyük kentlerimizde gürültü yoğunlukları oldukça yüksek seviyede olup, Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen ölçülerin üzerindedir

26

27 Bazı Gürültü Türlerinin Desibel Dereceleri ve Psikolojik Etkileri Kent gürültüsünü artıran sebeplerin başında trafiğin yoğun olması, sürücülerin yersiz ve zamansız klakson çalmaları ve belediye hudutları içerisinde bulunan endüstri bölgelerinden çıkan gürültüler gelmektedir. Meskenlerde ise televizyon ve müzik aletlerinden çıkan yüksek sesler, zamansız yapılan bakım ve onarımlar ile bazı işyerlerinden kaynaklanan gürültüler insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkilemekte, fizyolojik ve psikolojik dengesini bozmakta, iş verimini azaltmaktadır.

28 UYARI ÇOK ŞİDDETLİ SESLER,KULAK ZARIMIZI YIRTABİLİR.BU DURUMLARDA AĞZIMIZI AÇMAMIZ KULAK SAĞLIĞI AÇISINDAN YARARLIDIR

29 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"SES HER SESİN BİR KAYNAĞI VARDIR Ses Doğada meydana gelen olaylar ve çevremizdeki varlıklar ses çıkarırlar. Yağan yağmur, koşan atlet, öten kuş, çalan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları