Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

JEL GEÇİRGENLİK KROMATOGRAFİSİ (GPC).  Bu kromatografi dalı özellikle yüksek molekül kütleli maddeleri ayırmada kullanılır.  Dolgu maddesi olarak çapı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "JEL GEÇİRGENLİK KROMATOGRAFİSİ (GPC).  Bu kromatografi dalı özellikle yüksek molekül kütleli maddeleri ayırmada kullanılır.  Dolgu maddesi olarak çapı."— Sunum transkripti:

1 JEL GEÇİRGENLİK KROMATOGRAFİSİ (GPC)

2  Bu kromatografi dalı özellikle yüksek molekül kütleli maddeleri ayırmada kullanılır.  Dolgu maddesi olarak çapı yaklaşık 8 µm olan gözenekli bir polimer veya silika kullanılır.  Diğer kromatografı yöntemlerinden farklı olarak analizi yapılan dolgu maddesinin gözenekleri arasında kimyasal veya fiziksel etkileşme olmaz.

3

4  Kolon, jel boncuklar ile doldurulur.  Karışımı içeren tampon, kolondan geçirilir.  Küçük moleküller, jel boncuklar arasındaki boşluklara girdiği için kolondan geç çıkarken,  Büyük moleküller, jel boncuklar arasındaki boşluklara giremediği için kolondan hızlı bir biçimde sürüklenerek, önce çıkmaktadır.

5

6 CİHAZIN BÖLÜMLERİ  Pompa: Görevi çözücü maddeyi sabit bir basınçla sisteme vermektir.  Enjeksiyon Valfi: Örnek çözeltisinin hareketli faza karışmadan sisteme verilmesini sağlar.  Kolon: Molekül büyüklüğüne göre ayırım yapacak olan sabit fazı içerir.  Dedektör: Çıkan polimerin miktarını belirler. Örnek olarak ışık saçılımı, UV, kütle gibi dedektörler kullanılabilir.

7 VERİ ANALİZİ  Molekül ağırlığı birbirine yakın olan polimerler tek pik olarak çıkarlar.  Farklı çıkan pikler farklı zincir uzunluklarına sahip polimerlerin olduğunu gösterir.  Molekül ağırlığı dağılımının az olması pikin keskinliğini, çok fazla olması pikin yayvanlaşmasını gösterir.

8

9 Uygulanması Jel kromatografisi polimer maddelerde:  Polidispersite indeksi bulunması  Molekül büyüklüğü hesaplanması  Vizkozite analizi  Molekül ağırlığı tayini gibi analizlerde kullanılır.

10 Hazırlayanlar  İLKAN TAŞ  SARPER KAYAALTI  MERT İSKURT

11 TEŞEKKÜRLER…


"JEL GEÇİRGENLİK KROMATOGRAFİSİ (GPC).  Bu kromatografi dalı özellikle yüksek molekül kütleli maddeleri ayırmada kullanılır.  Dolgu maddesi olarak çapı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları