Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇERKEŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇERKEŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 ÇERKEŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ
AİDS ve HIV VİRÜSÜ Hazırlayan ve Sunan: Dr. Necip Fazıl ARAS ÇERKEŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

2

3 Acquired Immune Deficiency Syndrome
Kazanılmış Bağışıklık Eksikliği Sendromu

4 AIDS Tüm Dünyayı Tehdit Ediyor…

5 AIDS Nedir? AIDS, bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Nedeni HIV(insan Bağışıklık Yetmezliği Virusu) adı verilen bir virüstür. Bu virus insanın bağışıklık sistemini bozarak, vücudun normalde dirençli olduğu birçok hastalığa karşı kendini koruyamamasına neden olur.

6 Tarihçesi Bilinen ilk AIDS vakaları 1981 de ABD de rapor edildi.
Eşcinsel erkekler ve uyuşturucu bağımlıları 1983 te HIV virüsünden kaynaklandığı keşfedildi. Muhtemelen maymun avı ve bunların doğranması sırasında hayvanlardan geçti.

7

8 Türkiye’de AIDS 1985 ten günümüze yaklaşık 1800 vaka görülmüştür.
Nüfusumuzun yarısına yakın kısmı 25 yaş altında ve AIDS konusundaki biliçsizdir. Gayri meşru ve korunmasız cinsel ilişkiye girme açısından bu yaş gurubu ciddi risk altında.

9

10 AIDS Nasıl Farkedilir? AIDS Virusu (HIV) bir insana bulaştıktan sonra hastalık belirtileri hemen ortaya çıkmaz. Bu dönemdeki kişiye taşıyıcı denir, bu kişi virüsü taşır ve bulaştırır. Ortalama 10 (3-12) yıl veya daha sonra hastalık belirtileri başlar.

11 HIV virusu ile enfekte kişi herhangi bir belirti göstermeyip sağlıklı görünebilir, fakat AIDS’i başkalarına bulaştırır.

12 AIDS Tanısı? AIDS virusu tek bir hastalık tablosu oluşturmaz.
Kişinin kendi kendine tanı koyması mümkün değildir. Kesin tanı kan testleri ile konur.

13

14 AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Tekrarlayan ateş ve gece terlemesi Nedeni belirsiz hızlı kilo kaybı Boyun, koltuk altı ve kasık lenf bezlerinin şişmesi Sürekli yorgunluk İshal İştah azlığı Ağızda beyaz lekeler Deride değişiklikler Nedensiz kanamalar Geçmeyen öksürük veya nefes darlığı

15

16 Kuşkulu iseniz, ELİZA Testi Yaptırın
Ancak; Bütün bu belirtiler basit bir hastalık nedeni olabilir... Kuşkulu iseniz, ELİZA Testi Yaptırın

17

18

19

20

21 AIDS Nasıl Bulaşır? Üç şekilde bulaşır. Cinsel ilişki yoluyla
Kan yoluyla Anneden bebeğe

22 CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA Kadın-erkek arasındaki heteroseksüel ilişkilerde ve iki erkek ya da iki kadın arasındaki homoseksüel ilişkilerde bulaş olabilir.

23 Cinsel ilişki sayısı ile bulaşma riski doğru orantılı olarak artmakla birlikte, tek bir penetratif cinsel ilişkiyle de bulaşma olabilmektedir.

24 Cinsel bulaş açısından riskli davranışlar; *birden fazla partneri olmak
*eşcinsellik *hayatını fuhuşla kazanmak

25

26

27 Kan Yoluyla Enfekte kan ve kan ürünleri Organ/sperm nakli
Kanla bulaşık delici, kesici aletlerin kullanımı

28 Kanla Bulaşık Alet Kullanımı
Jilet, traş bıçağı, ustura Manikür, pedikür aletleri Kulak delme,piercing Dövme, tattoaj Akupunktur Enjektör Diğer cerrahi aletler

29 Kanla bulaşı önlemek için;
Kan ve kan ürünleri naklinde kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır. Ortak kullanılan enjektörler virüsun yayılmasında en yaygın yollardan biridir. Uyuşturuculardan uzak durun. Kanla bulaşık araç gereçlerin kullanılabileceği yerlerden sakının.(Dövme ve kulak delme dükkanları gibi)

30 Anneden bebeğe Hamilelik sırasında placenta yoluyla
Doğum sırasında vaginal sıvılarla Doğumdan sonra anne sütüyle

31 Uyuşturucu madde kullananlar ortak enjektör kullanımı nedeniyle HIV riski taşırlar

32

33 Sakın Unutma!!! Alkol, esrar, eroin, kokain, amfetamin gibi uyuşturucular doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabilir.

34

35 AIDS’in bulaşmadığı durumlar
Aile yaşantısı, toplumsal yaşam El sıkışma, kuçaklaşma, cilt temasları Sosyal öpüşme Yemek ve içki, tabak-kaşık-bardak Yüzme havuzu, banyo, tuvalet Giysi ve çamaşır Böcek ve sinek sokmaları

36

37 HIV günlük yaşamda aynı odada, büroda, sınıfta bulunmakla, aynı havayı solumakla bulaşmaz.

38 UNUTMAYIN!!! HIV taşıyan bir insan;
Hastalık belirtileri göstermeyebilir. Virusü başkalarına bulaştırabilir. Zaman içinde AIDS bulguları geliştirir.

39 Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Md.
HIV ENFEKSİYONU BUZDAĞI GÖRÜNÜMÜ TÜM AİDS BULGULARI MEVCUT BİREYLER HIV İLE ENFEKTE OLAN ,KENDİNİ HASTA HİSSEDEN ANCAK HASTALIK BELİRTİLERİ TAM OLARAK TANIMLANAMAMIŞ BİREYLER AIDS RELATED COMPLEKS- ARC (-) TİRLER.x Henüz tanı almamış (HIV POZİTİF ASEMPTOMATİK BİREYLER) 3 YIL İÇİNDE %10’U BUZDAĞININ EN ÜSTÜNE GEÇER %25’İ AIDS RELATED COMPLEKS-ARC (+) HALE GELİR BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜNÜN HEMEN ALTINDA YER ALIRLAR Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Md.

40

41 AIDS Tedavisi? AIDS’in kesin tedavisi yoktur, bugün için ilaç kullanımı ile yalnızca hastalık belirtilerinin ortaya çıkışı geçiktirilmektedir. İlerleyen hastalık ölümle sonuçlanmaktadır. ..

42 Tedavide son durum nedir?
Büyük bir ilaç firması üzerinde çalıştığı AIDS aşısının gelecekte hastalığa çözüm sağlayacağını açıkladı. Maymunlar üzerinde oldukça iyi sonuçlar veren aşının insan üzerinde de denendi.

43 Yeni AIDS aşı için uzmanlar aşının daha çok vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüsün kontrol altında tutulmasını sağlayacağını veya uzun yıllar hastalığın başlamasına engel olacağını ümit ediyorlar. Her şeyin mükemmel gitmesi halinde aşının beş yıl içinde kullanılmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

44

45 SORU SORMAK İSTEYEN ?

46 Kaynak:

47 TEŞEKKÜR EDERİM… Beni dinlediğiniz için
Hepinize sağlıklı ve başarılarla dolu bir hayat diliyorum..


"ÇERKEŞ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları