Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WEB TASARIMININ TEMELLERİ HTML. İçerik HTML Nedir? TAG Nedir? TAG Özellikleri Temel HTML TAG’ları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WEB TASARIMININ TEMELLERİ HTML. İçerik HTML Nedir? TAG Nedir? TAG Özellikleri Temel HTML TAG’ları."— Sunum transkripti:

1 WEB TASARIMININ TEMELLERİ HTML

2 İçerik HTML Nedir? TAG Nedir? TAG Özellikleri Temel HTML TAG’ları

3 HTML

4 HTML NEDİR? HTML, “HYPER TEXT MARKUP LANGUAGE” KELİMELERİNİN KISALTILMIŞIDIR. BİR HTML DOSYASI, TAGLARDAN OLUŞAN BİR METİN DOSYASIDIR. TAG’LAR, BROWSER’A WEB SAYFASININ NASIL GÖRÜNMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATIRLAR.

5 HTML NEDİR? STANDART BİR WEB SAYFASININ UZANTISI.HTM VEYA.HTML OLMALIDIR. HTML DOSYALARI “NOT DEFTERİ” GİBİ BASİT BİR METİN EDİTÖRÜ VEYA “Expression Studio” GİBİ GELİŞMİŞ EDİTÖRLERLE OLUŞTURULABİLİRLER.

6 HTML EDİTÖRLERİ HTML KODLARINI YAZMAK İÇİN BASİT BİR METİN DÜZENLEME PROGRAMI YETERLİDİR. FAKAT KOD YAZIM KONUSUNDA ÇOK GELİŞMİŞ EDİTÖRLER MEVCUTTUR. BUNLAR DREAMWEAVER MX,CS3 MS FRONTPAGE, EXPRESSİON STUDIO OFFİCE WORD vs.. BU TÜR PROGRAMLAR İLE OLDUKÇA PROFESYONEL WEB SAYFALARI HAZIRLANABİLİR.

7 HTML HTML üç kısımdan oluşur. Bunlar; 1. ; Ana bloktur.Tüm html dosyaları " " arasında yer alır.

8 HTML 2. ; Tanımlamalar yani kullanıcının browserde görmediği bölümdür. Bu kısımda site ile ilgili açıklamalar, arama motorları için anahtar kelimeler, site başlığı, CSS ve javasciptler gibi bölümler bulunur.

9 HTML 3. ; Sayfa üzerinde görülecek herşeyin yazıldığı bölümdür. Yani sayfa içeriğinin başlangıç ve bitiş bloğu denebilir.

10 HTML işaretleri HTML de her işaretleme dilindeki gibi komutlardan oluşur, bu komutlara tag veya mark-up denir. Tag'ler herhangi bir metinden ayrılıp browser tarafından anlaşılabilsin diye " " işaretlerinin arasına yazılır. Her tag'in bir başlangıcı ve bitişi vardır. Bitiş tag'lerinde, "<" işaretinden sonra tag'in bitiş tag'i olduğunu belirtmek için "/" işareti kullanılır. Bir örnek ile göstermemiz gerekirse; Bu bir HTML paragrafıdır.

11 TAG Nedir? WEB sayfası oluşturmak için kullanılan komutlara tag denir...... şeklinde kullanılırlar. HTML 4.01 TAG referansı: http://www.w3schools.com/tags/default.asp

12 HTML TAGLARI (ETİKET) HTML TAGLARI, HTML SAYFALARINI OLUŞTURMAK VE DÜZENLEMEK İÇİN KULLANILIRLAR...... ŞEKLİNDE KULLANILIRLAR. TAGLARIN ARASINDA KALAN METNE “TAG İÇERİĞİ” DENİR. TAG’LER BÜYÜK HARFLE VEYA KÜÇÜK HARFLE YAZILABİLİRLER. GENELDE KÜÇÜK HARF TERCİH EDİLİR.

13 ÖRNEK HTML SAYFASI HER HTML BELGESİ BELİRLİ SAYIDA STANDART HTML TAGLARI İÇERMELİDİR. BİR HTML BELGESİNDE OLMASI GEREKEN KISIMLAR ŞUNLARDIR; TEMEL METNİ BAŞ METNİ GÖVDE METNİ İYİ BİR HTML BELGESİNDE BU ÜÇ KISIMDA OLMALIDIR.

14 ÖRNEK HTML SAYFASI SAYFA BAŞLIĞI BU BENİM İLK SAYFAM. BU METİNLER KALINDIR.

15 TAG ÖZELLİKLERİ TAGLARIN ÖZELLİKLERİ DE OLABİLİR. ÖRNEĞİN SAYFANIN ARDALAN RENGİNİ BELİRLEMEK İÇİN TAG’ININ “BGCOLOR” ÖZELLİĞİ KULLANILIR........

16 TAG ÖZELLİKLERİ TAG ÖZELLİKLERİ DAİMA “İSİM/DEĞER” ŞEKLİNDE BULUNURLAR. YANİ Name=“value” Bgcolor=“red” ŞEKLİNDE OLURLAR.

17 TEMEL HTML TAGLARI BUNLAR,..., Bu yazı mavi renkli bir yazıdır..


"WEB TASARIMININ TEMELLERİ HTML. İçerik HTML Nedir? TAG Nedir? TAG Özellikleri Temel HTML TAG’ları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları