Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. ALANYA KAYMAKAMLIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. ALANYA KAYMAKAMLIĞI"— Sunum transkripti:

1 T.C. ALANYA KAYMAKAMLIĞI
ALANYA İLÇESİ KÖYLERİNE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ

2 ALTERNATİF TURİZM MERKEZİ
ALANYA OKURCALAR İNCİRKIRI KÖYÜ ALTERNATİF TURİZM MERKEZİ

3 ALANYADA TURİZM Alanya’ da 750 civarı turistik tesis olmak üzere toplam yatak kapasitesi bulunmaktadır.Alanya’ya 2007 yılında yabancı ziyaretçi gelmiş ve $ döviz bırakmıştır. Alanya bu gün ulaştığı turizm kapasitesi ile ülkemizin İstanbul dan sonra en fazla turistik tesis ve yatağa sahip merkezi durumunda olup, Türkiye Turizm gelirlerinin yaklaşık % 10 luk bir kısmını tek başına sağlamaktır.

4 OKURCALAR İNCİRKIRI KÖYÜ
sene evvel, Ceviz Ali’nin dedesinin dedesi Emir Osman, keşfetmiş bu doğa güzelliğini...Gündoğmuş İlçesi’nin, Senir Kasabası’ndan, şimdiki ismiyle Eski Okurcalar Köyü’ne gelmiş ve bu köyü kurmuş,...Tabii köyün o zamanlardaki ismi, İncirkırı Köyü olarak anılıyormuş...

5 Göç, ilk defa 1960 yıllarında yaşanmaya başlamış.
Emir Osman Ailesinden sonra, Gargıoğlu ve Hocaev Aileleri önceleri 3 haneli ve az nüfuslarıyla bu yeşil cennete yerleşmişler... Yolun, elektriğin, suyun olmadığı o zamanlarda; kışın köy, yazın yayla derken, önceleri hayvancılıkla uğraşan nüfus, tahıl ve sebze ekerek geçimini sağlamaya başlamış. Hayvanları su içirdikleri dereden, kapaklarla su taşımışlar. Göç, ilk defa 1960 yıllarında yaşanmaya başlamış. Yalı’ ya yapılan su kanalı onları cezbetmiş. Yeşil cenneti, su kanalı olan muz bahçelerine tercih etmişler... Ve 1970’lerde köy tamamen terk edilmiş yılında ise Okurcalar Köyü halkının nicedir talep ettiği elektrik, onlar göçtükten sonra gelmiş. Görevliler 17 direkli elektrik projeleriyle Okurcalıların kapısını çalmış...Kimseciler yokmuş artık bu kayıp kentte...Halkın talepleri ve bu geç gelen elektriğe biraz da sitemleriyle elektriği yeni yerleştikleri Yalı’ ya, yeni evlerine taşımışlar... Bir de aile mezarlığı yapmışlar, köyün yakınına...Son mezar 1963’ a ait. Köyün kurucusu Emir Osman’ın da mezarı burada bulunuyor.

6 Proje Kapsamı Köy iki bölümden oluşmaktadır. Köyün alt kısmında cami, köy kahvesi, konuk evi, birkaç ev, zeytinyağı dibeği, çeşme ve köy meydanı yer almaktadır. Köyün üst kısmı ise yerleşke olarak kullanılmış ve hala bir kısmı sağlam olan evler bulunmaktadır. Evler haricinde köyün asıl tarım alanları iki köy bölümü arasındaki yolun sağ ve sol kısmında bulunmaktadır.

7 Okurcalar İncirkırı Köyü Uydu Görüntüsü

8 İNCİRKIRI KÖYÜNDEN MANZARALAR

9 Turizmi hem geliştirmek hem de çeşitlendirmek amacıyla Alanya`nın batısında 35 km mesafede bulunan Okurcalar beldesine bağlı İncirkırı köyü için ilk etapta ev, cami ve çeşmeler aslına uygun olarak restore edilerek Alanya’da “Turistik Davranıştan Uzak Geleneksel Yaşam Tarzı Köyü” oluşturulmuştur. Öncelikle projeye dahil olan eski köy evlerinin büyük bir bölümü sahiplerinden 10 yıllığına ücretsiz olarak kiralanmıştır.

10 İlk etapta iki adet evin ve caminin restorasyonu yapılmıştır
İlk etapta iki adet evin ve caminin restorasyonu yapılmıştır. Diğer evlerinde aslına uygun olarak tadilatlarını yapılması ve evlerin bir kısmının köy evi müzesi ve köy pansiyonculuğu yapılması düşünülmektedir. 50 dönümlük bir arazide organik tarım yapılması, köylü kadınların el emeği, göz nuru dökerek ürettikleri el işi ürünlerinin satılacağı pazarların açılması, yörük çadırı, kalaycı, semerci gibi Türk geleneklerinde bulunan meslek mensuplarına da yer verilerek planlanmaktadır. Ayrıca köy içinden akan derenin kenarının yürüyüş ve doğal piknik alanı yapılması ve yine İncirkırı Köyünde çeşitli hayvanların bulunduğu mini bir hayvanat bahçesi yapılması düşünülmektedir. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra Okurcalar İncirkırı Köyünde turizmden etkilenmeyen doğal bir köy yaşantısı oluşması sağlanmış olacaktır.

11 Birliğimiz tarafından
,60.-TL harcanarak yatırım tamamlanmış ve işletilmek üzere 10 yıllığına kiraya verilmiştir.

12 Köyde bulunan cami restore edilerek ibadete hazır hale getirilmiştir.
ESKİ HALİ YENİ HALİ Köyde bulunan cami restore edilerek ibadete hazır hale getirilmiştir.

13 Restore edilmiş evden bir görüntü
ESKİ HALİ YENİ HALİ Restore edilmiş evden bir görüntü

14 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler
YENİ HALİ ESKİ HALİ

15 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler
YENİ HALİ ESKİ HALİ

16 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler

17 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler

18 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler

19 Okurcalar İncirkırı Köyünden Görüntüler

20 Okurcalar İncirkırı Köyü ile ziyaretçilerin Osmanlı Tarihini hissetmelerinin sağlanması amaçlanmıştır.

21 TEŞEKKÜR EDERİZ


"T.C. ALANYA KAYMAKAMLIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları