Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAÇ BOYAMADA BAŞARININ ANAHTARLARI 1. Aydınlatma 2. Doğal saç renginin tespiti 3. Saçın cinsi 4. Saçın durumu 5. Saç gözenekliliği 6. Cilt tonu faktörü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAÇ BOYAMADA BAŞARININ ANAHTARLARI 1. Aydınlatma 2. Doğal saç renginin tespiti 3. Saçın cinsi 4. Saçın durumu 5. Saç gözenekliliği 6. Cilt tonu faktörü."— Sunum transkripti:

1

2 SAÇ BOYAMADA BAŞARININ ANAHTARLARI 1. Aydınlatma 2. Doğal saç renginin tespiti 3. Saçın cinsi 4. Saçın durumu 5. Saç gözenekliliği 6. Cilt tonu faktörü 7. Yaş faktörü 8. Mankenin baş derisinin kontrolü

3 SAÇ BOYAMADA BAŞARININ ANAHTARLARI 9. Renklendirme uygulamalarında zaman faktörü 10. Renklendirme uygulamalarında ortam ısısı 11. Saçtaki beyaz oranı 12. Hidrojen peroksit kullanımı 13. Katalog kullanma 14. Müşteri kartı kullanma

4 AYDINLATMA Uygulama yapılan alanın karanlık olması rengin doğru tespit edilmesini engeller Uygulama yapılan alanın karanlık olması rengin doğru tespit edilmesini engeller Saç rengi tespit edilirken en iyi ışık doğal gün ışığıdır. Saç rengi tespit edilirken en iyi ışık doğal gün ışığıdır. Eğer ortamda beyaz duvarlar ve çok sayıda pencere varsa saç rengi daha iyi tespit edilir. Eğer ortamda beyaz duvarlar ve çok sayıda pencere varsa saç rengi daha iyi tespit edilir. Beyaz ve sarı ışık rengin tespitinde yanılgılara neden olur. Beyaz ve sarı ışık rengin tespitinde yanılgılara neden olur.

5 DOĞAL SAÇ RENGİNİN TESPİTİ A- Beyaz saç: bu tip saçlarda renk pigmenti aktif olarak çalışmaz A- Beyaz saç: bu tip saçlarda renk pigmenti aktif olarak çalışmaz B- Doğal saç:bu tip saçlar kortex yapısı içinde doğal pigmentlerini barındıran saçlardır.Herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmamış saçlardır. B- Doğal saç:bu tip saçlar kortex yapısı içinde doğal pigmentlerini barındıran saçlardır.Herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmamış saçlardır.

6 SAÇIN CİNSİ Normal Telli Saçlar Normal Telli Saçlar Kalın Telli Saçlar Kalın Telli Saçlar İnce Telli Saçlar İnce Telli Saçlar

7 KALIN TELLİ SAÇLAR Kalın telli saçlarda renk pigmentleri daha seyrek şekilde yer alır Kalın telli saçlarda renk pigmentleri daha seyrek şekilde yer alır Pürüzlü ve mat görünürler Pürüzlü ve mat görünürler Boyama öncesi pigmentasyon yapılabilir Boyama öncesi pigmentasyon yapılabilir Renk seçiminde tespit edilen rengin bir ton koyusu tercih edilmelidir Renk seçiminde tespit edilen rengin bir ton koyusu tercih edilmelidir

8 İNCE TELLİ SAÇLAR İnce telli saçlarda renk pigmentleri daha sıkı şekilde bulunurlar İnce telli saçlarda renk pigmentleri daha sıkı şekilde bulunurlar Daha parlak ve canlı görünürler Daha parlak ve canlı görünürler Renk pigmentleri sıkışık olduğu için hidrojen peroksit konsantrasyonları yüksek tutulabilir Renk pigmentleri sıkışık olduğu için hidrojen peroksit konsantrasyonları yüksek tutulabilir İstenilen tonun bir ton açığı tercih edilmelidir. İstenilen tonun bir ton açığı tercih edilmelidir.

9 SAÇIN DURUMU Kimyasal işlem görüp görmediği Kimyasal işlem görüp görmediği Yıpranma durumu Yıpranma durumu Dokusu (kıvırcık-düz) Dokusu (kıvırcık-düz)

10 SAÇIN GÖZENEKLİLİĞİ Gözenekli saçın nedenleri: Gözenekli saçın nedenleri:  Kimyasal işlemler,  Saçların aşırı derecede güneşe maruz kalması  Deniz suyu ve klorlu su

11 GÖZENEKLİ SAÇIN ÖZELLİKLERİ Saç daha emicidir Saç daha emicidir Kaba ve pürüzlü bir görünümü vardır Kaba ve pürüzlü bir görünümü vardır Mat bir görünüme sahiptir Mat bir görünüme sahiptir Saçlar kurudur Saçlar kurudur

12 GÖZENEKLİ SAÇA BOYA UYGULAMASI YAPARKEN Boya karışımı saç tellerine düzensiz nüfus eder,karışım iyi ve bol sürülmelidir Boya karışımı saç tellerine düzensiz nüfus eder,karışım iyi ve bol sürülmelidir Çok gözenekli saçlar boyayı çabuk alırlar Çok gözenekli saçlar boyayı çabuk alırlar Emici olduklarından, karışım fazla hazırlanmalıdır. Emici olduklarından, karışım fazla hazırlanmalıdır. Gözenekli saç boya moleküllerinin saçtan çabuk akmasına neden olur. Bu yüzden pigmentasyon işlemi boyanın kalıcılığını artırır. Gözenekli saç boya moleküllerinin saçtan çabuk akmasına neden olur. Bu yüzden pigmentasyon işlemi boyanın kalıcılığını artırır. Uygulama sonrası asitli çalkalama yapmak gözenekliliği azaltır. Uygulama sonrası asitli çalkalama yapmak gözenekliliği azaltır.

13 CİLT TONU Beyaz tenlilerde çok koyu boyama yüzü ön plana çıkarır. Beyaz tenlilerde çok koyu boyama yüzü ön plana çıkarır. Genelde boya rengi seçilirken ten, göz ve kaş rengi göz önüne alınmalıdır. Genelde boya rengi seçilirken ten, göz ve kaş rengi göz önüne alınmalıdır.

14 YAŞ FAKTÖRÜ Genç kişilerin ciltleri düzgün ve sağlıklıdır, bu nedenle her türlü rengi rahatlıkla kullanabilirler. Genç kişilerin ciltleri düzgün ve sağlıklıdır, bu nedenle her türlü rengi rahatlıkla kullanabilirler. Yaşlı kişilerin derilerinde şekil ve doku açısından düzensiz görünümler vardır. Yaşlı kişilerin derilerinde şekil ve doku açısından düzensiz görünümler vardır. Çok koyu tonlar bu görünümleri ön plana çıkarır. Çok koyu tonlar bu görünümleri ön plana çıkarır. Koyu ve küllü renkler yaşlı kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Koyu ve küllü renkler yaşlı kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Yaşlı kişilere gençlik saçı önerilmez. Yaşlı kişilere gençlik saçı önerilmez. Kumral ve hafif sıcak tonlar tercih edilmelidir. Kumral ve hafif sıcak tonlar tercih edilmelidir.

15 RENKLENDİRME UYGULAMALARINDA ORTAMIN ISISI Saç renklendirme uygulamalarında ortamın ısısı en az +20 olmalıdır. Saç renklendirme uygulamalarında ortamın ısısı en az +20 olmalıdır. Ek ısı verilirken süre fazla uzun tutulmamalı ve aynı noktadan verilmemelidir. (10 Derecelik ısı artışı boyama hızını iki kat artırır) Ek ısı verilirken süre fazla uzun tutulmamalı ve aynı noktadan verilmemelidir. (10 Derecelik ısı artışı boyama hızını iki kat artırır) Isı vermede fön makinesi kullanılmamalı, climazon tercih edilmelidir. Isı vermede fön makinesi kullanılmamalı, climazon tercih edilmelidir. Gerekirse bone takılmalıdır. Gerekirse bone takılmalıdır.

16 RENKLENDİRME UYGULAMALARINDA ZAMAN FAKTÖRÜ Koyu renk boyamalarda 35-40 dakika beklemek yeterlidir Koyu renk boyamalarda 35-40 dakika beklemek yeterlidir Açık renk boyamalarda 45-50 dakika beklemek yeterlidir. Açık renk boyamalarda 45-50 dakika beklemek yeterlidir. Minimum süre tamamlanmazsa renk olduğundan daha açık çıkar. Minimum süre tamamlanmazsa renk olduğundan daha açık çıkar. Boya karışımını olduğundan fazla tutmak saçı yıpratır. Boya karışımını olduğundan fazla tutmak saçı yıpratır.

17 MANKENİN BAŞ DERİSİNİN KONTROLÜ Baş derisinde yara, çizik Baş derisinde yara, çizik Baş derisinde iltihaplanma Baş derisinde iltihaplanma Normalin dışında saç dökülmesi Normalin dışında saç dökülmesi Baş derisinin yağı kontrol edilmelidir. Baş derisinin yağı kontrol edilmelidir.

18 KATALOG KULLANMA Tüm saç boyama uygulamalarını öğrenme ve uygulamada değerli bir araçtır. Tüm saç boyama uygulamalarını öğrenme ve uygulamada değerli bir araçtır. Tüm renklerin,ton ve yoğunluklarını kontrol etmeyi kolaylaştırır. Tüm renklerin,ton ve yoğunluklarını kontrol etmeyi kolaylaştırır. Ana ton ve istenilen renk en iyi katalogdan tespit edilir. Ana ton ve istenilen renk en iyi katalogdan tespit edilir.

19 YARATICI SAÇ RENKLENDİRMENİN ETKİLERİ 1- Orijinal renk, kimyasal işleme tabii tutulmuş ya da doğal saç rengi  derinlik  ton  yoğunluk 2-İstenilen Renk  derinlik  ton  yoğunluk

20 DERİNLİK (SEVİYE) Rengin açıklığı ya da koyuluğu anlamına gelir. Rengin açıklığı ya da koyuluğu anlamına gelir. Seviye,derece olarak da ifade edilir. Seviye,derece olarak da ifade edilir. 1-10 arasındaki değerlerle ölçülür. 1-10 arasındaki değerlerle ölçülür. 1 en koyu değer, 10 ise en açık değerdir. 1 en koyu değer, 10 ise en açık değerdir. 1-2 en koyu değer (siyah ve kahve) 1-2 en koyu değer (siyah ve kahve) 3-7 orta tondaki değerler 3-7 orta tondaki değerler 8, 9-10 en açık renklerdir. 8, 9-10 en açık renklerdir. 5-7 arasındaki renkler genellikle en kırmızılı pigmentleri içerir. 5-7 arasındaki renkler genellikle en kırmızılı pigmentleri içerir.

21 TON Sıcak ve soğuk sınıflandırmalar arasındaki belirleyici faktör, gözle görülür doğal saç renk tonudur. Sıcak ve soğuk sınıflandırmalar arasındaki belirleyici faktör, gözle görülür doğal saç renk tonudur. Kırmızı ve sarı tutamlar içeren saç sıcak olarak ifade edilir. Kırmızı ve sarı tutamlar içeren saç sıcak olarak ifade edilir. Mavi, mor ve yeşil tonlar içeren saç soğuk olarak ifade edilir. Mavi, mor ve yeşil tonlar içeren saç soğuk olarak ifade edilir.

22 ULUSLAR ARASI RENK ÇİZELGESİNE GÖRE (ICC) SEVİYELER (temel renkler) 1. Siyah 2. Çok koyu kahverengi 3. Koyu kahverengi 4. Kahverengi 5. Açık kahverengi 6. Koyu sarı 7. Sarı 8. Açık sarı 9. Çok açık sarı 10. Platin sarı

23 ULUSLAR ARASI RENK ÇİZELGESİNE GÖRE (ICC) TON [1] Mavi (küllü) [2] Sandre (menekşe-leylak) [3] Sarı (altın-dore) [4] Bakır (turuncu-oranj) [5-6] Kızıl (kızıl) [7] Mat küllü (yeşil)/ kızıl karşıtı

24 BOYA ÜZERİNDEKİ RAKAMLANRIN ANLAMLARI Birinci rakam: ana rengin derecesini gösterir (seviye- derinlik) Birinci rakam: ana rengin derecesini gösterir (seviye- derinlik) İkinci rakam:esas ara rengi gösterir.en kuvvetli tondur saça hakim olan renk İkinci rakam:esas ara rengi gösterir.en kuvvetli tondur saça hakim olan renk Üçüncü rakam:ikinci ara rengi gösterir. Esas ara rengi destekler.yansıma rengi olarak da bilinir Üçüncü rakam:ikinci ara rengi gösterir. Esas ara rengi destekler.yansıma rengi olarak da bilinir (X.YY)Eğer noktadan sonraki ikinci sayı birinci sayı ile aynı ise bu, tonun iki kez yoğun kullanıldığı anlamına gelir (X.YY)Eğer noktadan sonraki ikinci sayı birinci sayı ile aynı ise bu, tonun iki kez yoğun kullanıldığı anlamına gelir (X.0) Eğer noktadan sonraki ilk sayı sıfır ise ton açılmıştır (X.0) Eğer noktadan sonraki ilk sayı sıfır ise ton açılmıştır (X.0Y) Noktadan sonra gelen 0’lar yansıma numarasının önündeyse yansımanın azlığını (X.0Y) Noktadan sonra gelen 0’lar yansıma numarasının önündeyse yansımanın azlığını (X.YO) Noktadan sonra gelen 0’lar sonda ise yansımanın çokluğunu gösterir (X.YO) Noktadan sonra gelen 0’lar sonda ise yansımanın çokluğunu gösterir Boya üstünde tek rakam varsa derinlik Boya üstünde tek rakam varsa derinlik

25 ÖRNEKLER 8.3 Açık sarı dore 8.3 Açık sarı dore 9.1 Çok açık sarı küllü 9.1 Çok açık sarı küllü 7.31 Sarı dore küllü 7.31 Sarı dore küllü 5.5 Açık kahverengi akaju 5.5 Açık kahverengi akaju 8.03 dore yansımasının azlığını 8.03 dore yansımasının azlığını 8.30 dore yansımasının çokluğunu 8.30 dore yansımasının çokluğunu

26 BOYA KARIŞIMLARINA DAİR İPUÇLARI Soğuk yansımalı renkler ana renk ile desteklenmelidir. Soğuk yansımalı renkler ana renk ile desteklenmelidir. 9.22 + 9 / 8.1+ 8 9.22 + 9 / 8.1+ 8 Sıcak yansımalı renkler doreli ana renk ile desteklenmelidir. Sıcak yansımalı renkler doreli ana renk ile desteklenmelidir. 8.30 + 8.3 /7.43 +7.3 6.46 +6.3 8.30 + 8.3 /7.43 +7.3 6.46 +6.3

27 ÖZEL AÇICI BOYALAR Doğal saçın rengini açarlar Doğal saçın rengini açarlar Boyalı saçların rengini açmazlar Boyalı saçların rengini açmazlar Saça renk vermezler Saça renk vermezler Açık renk boyalarla karıştırılarak kullanılabilirler Açık renk boyalarla karıştırılarak kullanılabilirler

28 MİX TONLAR Tonlama uygulamalarında kullanılır Tonlama uygulamalarında kullanılır Boyama ya da açma sonucunda istenmeyen sonuçların giderilmesinde kullanılır Boyama ya da açma sonucunda istenmeyen sonuçların giderilmesinde kullanılır Renklerin yoğunlaştırılmasında kullanılır Renklerin yoğunlaştırılmasında kullanılır Çok kalıcı olmamakla birlikte sıra dışı ve çarpıcı renk uygulamalarında kullanılır Çok kalıcı olmamakla birlikte sıra dışı ve çarpıcı renk uygulamalarında kullanılır

29 İSTENMEYEN RENK TONLARININ ETKİLERİNİN AZALTILMASI Sarı tonların giderilmesinde gümüş tonlar Sarı tonların giderilmesinde gümüş tonlar Kırmızı tonların giderilmesinde yeşil (mat) tonlar Kırmızı tonların giderilmesinde yeşil (mat) tonlar Bakır tonların azaltılmasında küllü tonlar kullanılır Bakır tonların azaltılmasında küllü tonlar kullanılır

30 SAÇ BEYAZLAŞMASI Beyaz saçlarda renk pigmentleri aktivitelerini kaybetmiş durumdadır Beyaz saçlarda renk pigmentleri aktivitelerini kaybetmiş durumdadır Genelde sert bir yapıya sahiptir Genelde sert bir yapıya sahiptir Moda tonlara boyanmak istendiğinde mutlaka ana tonla desteklenmelidir Moda tonlara boyanmak istendiğinde mutlaka ana tonla desteklenmelidir Doğal tonlar beyaz payı yükseldikçe mat görünürler Doğal tonlar beyaz payı yükseldikçe mat görünürler

31 BEYAZ ORANINA GÖRE KARIŞIM HAZIRLAMANIN İP UÇLARI Saçtaki beyaz oranı Saçtaki beyaz oranı % 100 ise 2 ölçü ana ton + 1 ölçü moda rengi % 100 ise 2 ölçü ana ton + 1 ölçü moda rengi % 75 ise 1 ölçü ana ton + 1 ölçü moda ton % 75 ise 1 ölçü ana ton + 1 ölçü moda ton % 50 ise 1 ölçü ana ton + 2 ölçü moda ton % 50 ise 1 ölçü ana ton + 2 ölçü moda ton Beyaz oranı % 20’den az ise moda ton direk kullanılır Beyaz oranı % 20’den az ise moda ton direk kullanılır

32 HİDROJEN PEROKSİT Hem kalıcı boyalarla hem de saç rengini açıcılarla karıştırılır Hem kalıcı boyalarla hem de saç rengini açıcılarla karıştırılır Tek başına kullanılırsa saç rengini açar ve saçın daha gözenekli olmasına neden olur Tek başına kullanılırsa saç rengini açar ve saçın daha gözenekli olmasına neden olur Kalıcı rengin saça uygulanmasından önce çok kalın dokulu olan saçı yumuşatmak amacıyla nadiren kullanılır Kalıcı rengin saça uygulanmasından önce çok kalın dokulu olan saçı yumuşatmak amacıyla nadiren kullanılır

33 HİDROJEN PEROKSİT KULLANIMI İstenen renk doğal renkten daha koyu ise %3’lük İstenen renk doğal renkten daha koyu ise %3’lük İstenen renk doğal renkle aynı ya da 1-2 ton açık ise % 6’lık İstenen renk doğal renkle aynı ya da 1-2 ton açık ise % 6’lık İstenen renk doğal renkten 2-3 ton açık ise % 9’luk İstenen renk doğal renkten 2-3 ton açık ise % 9’luk İstenen ton doğal renkten 4-5 ton açık ise %12’lik İstenen ton doğal renkten 4-5 ton açık ise %12’lik İstenen renk doğal tondan 5 ton ve üstü daha açık ise toz açıcı ile saç açılır İstenen renk doğal tondan 5 ton ve üstü daha açık ise toz açıcı ile saç açılır

34 MÜŞTERİ KARTI KULLANMA Başarıyı artıran faktörlerdendir Başarıyı artıran faktörlerdendir Daha önceki uygulamadaki bilgilerin hatırlanmasında yardımcı olur Daha önceki uygulamadaki bilgilerin hatırlanmasında yardımcı olur Bir sonraki uygulama açısından fayda sağlar Bir sonraki uygulama açısından fayda sağlar

35 HATALAR-NEDENLER-DÜZELTİLMESİ Renk çok açık çıkmış ise Bekleme süresi kısa,renk açık seçilmiş,hid. Per.yüksek, Uygun renk,doğru hidrojen peroksit, yeterli süre Çok koyu boyama Ton koyu seçilmiş, hidrojen peroksit oranı düşük,çok gözenekli saç Saç rengi toz açıcı ile açılır Beyazlar kapanmamışsa Çok fazla kül tonu,boyayı az sürme, çok kalın saç Seçilen tona ana ton ekleme, hidrojen peroksit oranının yükseltilmesi Çok külsü renk tonu Yanlış nüans seçme,gözenekli saç Doğru renk, biraz daha sıcak renk kul., pigmentasyon Lekeli saç Karışımın az sürülmesi, boya karışımının iyi hazırlanma- ması, farklı saç kalitesi Düzeltici saç boyama işlemi yapılır Çok kırmızı tonlar Kırmızı rengin seçilmesi, fazla miktarda beyaz saç, Aynı seviyede mat bir renk (yeşil) ile tekrar boyama Bakır tonlar Yoğun bakır renk seçimi, beyaz oranı yüksek, Aynı seviyede gümüş rengi (sandre) ile tekrar boyama


"SAÇ BOYAMADA BAŞARININ ANAHTARLARI 1. Aydınlatma 2. Doğal saç renginin tespiti 3. Saçın cinsi 4. Saçın durumu 5. Saç gözenekliliği 6. Cilt tonu faktörü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları