Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SPTTRY. Sepet parite nedir ? Dolar/TL, Euro/TL paritelerinin tek başına değişiminden ya da tek başına fiyatlarından ayrı olarak sepet parite olarak adlandırılan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SPTTRY. Sepet parite nedir ? Dolar/TL, Euro/TL paritelerinin tek başına değişiminden ya da tek başına fiyatlarından ayrı olarak sepet parite olarak adlandırılan."— Sunum transkripti:

1 SPTTRY

2 Sepet parite nedir ? Dolar/TL, Euro/TL paritelerinin tek başına değişiminden ya da tek başına fiyatlarından ayrı olarak sepet parite olarak adlandırılan bir döviz cinsi diyebileceğimiz parite. Yarım dolar + yarım euro dan oluşan sepet, piyasada en çok takip edilen parite haline geldi.

3 Neden sepet parite? -Tek hamleyle iki pariteye birden yatırım -Daha az volatilite -Risk yönetimi yaparken kolaylık

4 Parite Özellikleri -Pozisyon büyüklüğü : EURTRY USDTRY -Margin : 1/100 -Spread : Dinamik (5 – 10 pip) -Swap : 35 TRY (short) – 45 TRY (long)

5 SPTTRY Yatırım(Senaryo 1) Cari kurlar sırasıyla USDTRY : , EURTRY : , SPTTRY : olsun. Varsayım 1 : EURTRY yukarı, USDTRY yukarı USDTRY : (+%2.33),EURTRY : (%+2.89) olursa, SPTTRY =( )/2 = (+%2.65) olur.

6 SPTTRY Yatırım(Senaryo 2) Cari kurlar sırasıyla USDTRY : , EURTRY : , SPTTRY : olsun. Varsayım 2 : EURTRY aşağı, USDTRY aşağı USDTRY : (-%2.33), EURTRY : (%-1.43) olursa, SPTTRY =( )/2 = (-%1.81) olur.

7 SPTTRY Yatırım(Senaryo 3) Cari kurlar sırasıyla USDTRY : , EURTRY : , SPTTRY : olsun. Varsayım 3 : EURTRY aşağı, USDTRY yukarı USDTRY : (+%2.33), EURTRY : (%-0.48) olursa, SPTTRY =( )/2 = (%0.71) olur. Görüldüğü gibi her bir paritedeki yükseliş ve düşüşler sepet pariteye daha dengeli yansır. SPTTRY, USDTRY veya EURTRY 'ye yatırım yapmaya göre daha az risklidir.


"SPTTRY. Sepet parite nedir ? Dolar/TL, Euro/TL paritelerinin tek başına değişiminden ya da tek başına fiyatlarından ayrı olarak sepet parite olarak adlandırılan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları