Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ. Hastalık her yıl Nisan-Eylül ayları arasında görülmekte ve Temmuz ayında pik yapmaktadır. 2002 yılında başlayan salgın halen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ. Hastalık her yıl Nisan-Eylül ayları arasında görülmekte ve Temmuz ayında pik yapmaktadır. 2002 yılında başlayan salgın halen."— Sunum transkripti:

1 KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ

2 Hastalık her yıl Nisan-Eylül ayları arasında görülmekte ve Temmuz ayında pik yapmaktadır. 2002 yılında başlayan salgın halen devam etmektedir.

3

4 Sığır, koyun, tavşanlar, bazı kuşlar ve kemiriciler gibi hayvanlar enfekte olabilirler. Virus keneler ve hayvanlarda hastalık oluşturmaz.

5

6 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insanlara bulaşı İnsanlar virüsü, temel olarak enfekte kenenin ısırması ile alır.

7 EEnfekte hayvanın kan ve dokuları ile temasla da bulaş olabilir. BBu açıdan veteriner hekimler, kasaplar ve hayvanlarla uğraşanlar bulaş açısından riskli grubu oluştururlar.

8

9

10 KKKA Ölüm Vak’alarının Yerleşim Yerlerine Göre Dağılımı (Türkiye-2004;

11 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virusu nasıl hastalık oluşturur?  Kene ısırması ile alındığında inkübasyon süresi 1-3 gün,  Enfekte kan ve dokularla temesla alındığında ise 3-13 gün arasında değişmektedir.

12

13

14 Kene ile temastan sonra kendinizi 10 gün süreyle izleyin. Ani baslayan ateş, baş ağrısı, şiddetli halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikâyetler olursa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

15 Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması durumunda, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmelidir.

16 İnsanları ve hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar (repellent) olarak bilinen böcek kaçıranlar dikkatli bir şekilde kullanılabilir. (cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.)

17 Orman işçileri gibi bölgede bulunmaları zorunlu olanlar lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları koruyucu olabilmektedir.

18 Kenelerin yoğun olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmalı, bu gibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gidilmemelidir.

19 Kırsal alanlara gidişlerde mümkün oldugunca kapalı ve açık renkli elbiseleri giymeyi tercih edilmelidir.

20 Hayvan sahipleri hayvanlarını kenelere karşı uygun akarisitlerle ilâçlamalı, hayvan barınaklarında ki çatlaklar ve yarıklar tamir edilerek badana yapılmalıdır.

21

22 Vücuda yapışmamış keneler dikkatlice toplanıp çamaşır suyu içine atılıp, ölmesi sağlanmalıdır.

23 RRisk altındaki kişiler sık aralıklarla kene yönünden vücut muayenelerini yapmalıdır.

24 İnsan vücuduna yerleşmiş olan keneler nasıl çıkartılmalıdır? Kene varsa bir cımbızla, kenenin deriye yapıştığı yerden tutulup sağa sola oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır.

25

26 Çıkarılan kene tırnakla öldürülmeden, çamaşır suyu içine atılarak ölmesi sağlanmalıdır.

27 Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

28 Kene vücuttan çıkartıldıktan sonra, ısırık yeri su ve sabunla temizlenmeli ve daha sonra antiseptik ile silinmelidir.

29 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına karşı aşı varmıdır? KKKA hastalığına karşı bu gün için insanlarda kullanılan bir aşı yoktur.

30 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında ölüm oranı nasıldır? KKKA hastalığının ölüm oranı yaklaşık %10 civarındadır.


"KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ. Hastalık her yıl Nisan-Eylül ayları arasında görülmekte ve Temmuz ayında pik yapmaktadır. 2002 yılında başlayan salgın halen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları