Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kuzey ve Güney Köprüleri Northbridge, RAM'e ve ekran kartına erişimi ve CPU'nun bu bileşenlerle iletişim kurabildiği hızları denetler. Ekran kartı, bazen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kuzey ve Güney Köprüleri Northbridge, RAM'e ve ekran kartına erişimi ve CPU'nun bu bileşenlerle iletişim kurabildiği hızları denetler. Ekran kartı, bazen."— Sunum transkripti:

1 Kuzey ve Güney Köprüleri Northbridge, RAM'e ve ekran kartına erişimi ve CPU'nun bu bileşenlerle iletişim kurabildiği hızları denetler. Ekran kartı, bazen Northbridge'e tümleşik olur.Northbridge, RAM'e ve ekran kartına erişimi ve CPU'nun bu bileşenlerle iletişim kurabildiği hızları denetler. Ekran kartı, bazen Northbridge'e tümleşik olur. Southbridge ise çoğu zaman CPU'nun sabit disklerle, ses kartıyla, USB (Evrensel Seri Veriyolu) bağlantı noktalarıyla ve diğer giriş/çıkış bağlantı noktalarıyla iletişim kurmasına imkan sunar.Southbridge ise çoğu zaman CPU'nun sabit disklerle, ses kartıyla, USB (Evrensel Seri Veriyolu) bağlantı noktalarıyla ve diğer giriş/çıkış bağlantı noktalarıyla iletişim kurmasına imkan sunar.

2 Kuzey ve Güney Köprüleri

3 Anakart, CPU ve Köprüler

4 BIOS BIOS Basic Input/Output System (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) BIOS Basic Input/Output System (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) Bilgisayarın ilk açılma işlevini yerine getiren yazılımdır. Bilgisayarın ilk açılma işlevini yerine getiren yazılımdır. BIOS üreticileri BIOS üreticileri American Megatrends Inc. (AMI) American Megatrends Inc. (AMI) Phoenix Technologies Phoenix Technologies ALi ALi Winbond Winbond

5 BIOS Nedir? Ne İşe Yarar? "Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelir. "Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelir. PC’nizin çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. PC’nizin çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. Daha kaba bir ifadeyle, bilgisayarınız açılırken genelde “Press DEL to Enter SETUP” ifadesine hitaben DEL tuşuna basarak girdiğiniz bölümdür. Daha kaba bir ifadeyle, bilgisayarınız açılırken genelde “Press DEL to Enter SETUP” ifadesine hitaben DEL tuşuna basarak girdiğiniz bölümdür. Örneğin, anakartınız üzerinde olan donanımların listesini işletim sistemine BIOS verir. Örneğin, anakartınız üzerinde olan donanımların listesini işletim sistemine BIOS verir.

6 BIOS Chipset

7

8 CMOS ne demek? Complementary Metal Oxide Semiconductor (Bütünleyici Metal Oksit Yarıiletken); Complementary Metal Oxide Semiconductor (Bütünleyici Metal Oksit Yarıiletken); Bir tümleşik devre üretim teknolojisidir Bir tümleşik devre üretim teknolojisidir

9 Veri Yolu (data bus veya sadece bus) PC içindeki bileşenlerin birbiri ile haberleşmesini sağlayan devrelere veri yolu (BUS) denir. PC içindeki bileşenlerin birbiri ile haberleşmesini sağlayan devrelere veri yolu (BUS) denir. Tüm veri yolları 2 bölümden oluşur.Bunlar standart veri yolu ve adres veri yoludur. Tüm veri yolları 2 bölümden oluşur.Bunlar standart veri yolu ve adres veri yoludur. Standart veri yolu bilgi taşır. Standart veri yolu bilgi taşır. Adres veri yolu ise bilginin hangi adrese gideceğini belirler. Adres veri yolu ise bilginin hangi adrese gideceğini belirler.

10

11 Adres yolu ve Veri yolu Adres yolu tek yönlüdür (tek şeritli bir karayolu gibidir). İşlemci Belleğe istediği verinin adresini bu yoldan gönderir. Adres yolu tek yönlüdür (tek şeritli bir karayolu gibidir). İşlemci Belleğe istediği verinin adresini bu yoldan gönderir. Veri yolu iki yönlüdür. İşlemci bellekten veri istediğinde (Adres yolunu kullanarak), bellek bu veriyi veri yolu üzerinden işlemciye gönderir. Veri yolu iki yönlüdür. İşlemci bellekten veri istediğinde (Adres yolunu kullanarak), bellek bu veriyi veri yolu üzerinden işlemciye gönderir. İşlemci ayrıca veri yolunu belleğe bilgi yazmak amacıyla da kullanabilir. Bu durumda adres yolundan adresi gönderilen bellek alanına veri yolundan gelen bilgi kaydedilir. İşlemci ayrıca veri yolunu belleğe bilgi yazmak amacıyla da kullanabilir. Bu durumda adres yolundan adresi gönderilen bellek alanına veri yolundan gelen bilgi kaydedilir.

12 ÖRNEK İŞLEM : TOPLAMA TOPLA A,B,C komutunun işlemci tarafından nasıl gerçekleştirildiğini gösterelim. Bu komut işlemciye A ve B sayılarını toplayıp sonucu C sayısı olarak kaydetmesini anlatır. TOPLA A,B,C komutunun işlemci tarafından nasıl gerçekleştirildiğini gösterelim. Bu komut işlemciye A ve B sayılarını toplayıp sonucu C sayısı olarak kaydetmesini anlatır. Bu komut nasıl gerçekleştirilir? Bu komut nasıl gerçekleştirilir? İşlemci Adres yolunu Kullanarak A Sayısını Bellekten ister. İşlemci Adres yolunu Kullanarak A Sayısını Bellekten ister. Bellek Veri Yolundan A Sayısını İşlemciye Gönderir. Bellek Veri Yolundan A Sayısını İşlemciye Gönderir. İşlemci Adres yolunu Kullanarak B Sayısını Bellekten ister. İşlemci Adres yolunu Kullanarak B Sayısını Bellekten ister. Bellek Veri Yolundan B Sayısını İşlemciye Gönderir. Bellek Veri Yolundan B Sayısını İşlemciye Gönderir. İşlemci A ve B Sayısını Toplar ve Sonucu Bulur. İşlemci A ve B Sayısını Toplar ve Sonucu Bulur. İşlemci Adres yolunu kullanarak C Sayısına Bilgi Göndereceğini Belleğe Bildirir. İşlemci Adres yolunu kullanarak C Sayısına Bilgi Göndereceğini Belleğe Bildirir. İşlemci Veri Yolunu Kullanarak C Sayısını Belleğe Gönderir. İşlemci Veri Yolunu Kullanarak C Sayısını Belleğe Gönderir. Bellek Gelen Sonucu C Sayısı olarak Kaydeder. Bellek Gelen Sonucu C Sayısı olarak Kaydeder.

13 ISA, PCI ve AGP genişleme veri yolları Bugün bilgisayarlarda ISA, PCI ve AGP genişleme veri yolları bulunmaktadır. Bugün bilgisayarlarda ISA, PCI ve AGP genişleme veri yolları bulunmaktadır. Ana karta takılan kartların işlemci ve belleğe erişebilmelerini sağlayan genişleme yuvalarıdır. Veri yollarına bağlanacak donanım aygıtları slot veya soket denilen geçmeli konnektörlerle ana karta bağlanırlar.

14 ISA genişleme veri yolu Industry Standard Architecture Industry Standard Architecture (Sanayi Standardı Mimarı) (Sanayi Standardı Mimarı) 8 bit - 16 bit 8 bit - 16 bit 8 Mhz 8 Mhz 1981 1981 IBM IBM

15 ISA genişleme veri yolu

16 PCI genişleme veri yolu Peripheral Component Interconnect Peripheral Component Interconnect Çevresel Bileşen Bağlantısı Çevresel Bileşen Bağlantısı 1993 1993 Intel Intel 32 – 64 bit 32 – 64 bit 33 Mhz 33 Mhz

17 AGP genişleme veri yolu Accelerated (Advanced) Graphics PortAccelerated (Advanced) Graphics Port (Hızlandırılmış (Gelişmiş) Grafik Portu) (Hızlandırılmış (Gelişmiş) Grafik Portu) 1997 1997 Intel Intel 32 bit 32 bit 66 MHz – 533 MHz 66 MHz – 533 MHz

18 AGP genişleme veri yolu Versiyonları; AGP 1x, 2x, 4x, 8x Versiyonları; AGP 1x, 2x, 4x, 8x Varyasyonları; AGP Express, AGI, AGX, XGP Varyasyonları; AGP Express, AGI, AGX, XGP

19 PCI-X PCI eXtended (Kapsamı genişletilmiş birbirine bağlı çevresel parçalar) (Kapsamı genişletilmiş birbirine bağlı çevresel parçalar) 1998 1998 IBM, HP, Compaq IBM, HP, Compaq 64 bit 64 bit 66-533 MHz 66-533 MHz

20 Mini PCI Dizüstü (Laptop) 32 bit 33 MHz

21 PCI ExpressPCI-E (PCIe) Intel 2004 2.5 Gbps - 80 Gbps x1, x4, x8, x16

22 Konnektörler (Bağlayıcılar) Molex; optik sürücü, sabit disk Molex; optik sürücü, sabit disk Berg; disket sürücü (4 pin) Berg; disket sürücü (4 pin) Anakart Güç; molex (P1) (20/24 pin) Anakart Güç; molex (P1) (20/24 pin) P4 güç; molex (4 pin) P4 güç; molex (4 pin) Yardımcı güç; molex (6 pin) Yardımcı güç; molex (6 pin) SATA Güç; (15 pin) SATA Güç; (15 pin)

23

24 Konnektörler (Bağlayıcılar)

25

26 Port çeşitleri

27 SCSI (Small Computer System Interface) Birçok farklı donanım birimini destekleyen (yazıcı, disk, cd-rom) uzun zamandır bilgisayar dünyasında kullanılan ve aynı veri yolunda birçok donanım birimini bağlanmasına imkan veren bir veri yolu yapısıdır. Birçok farklı donanım birimini destekleyen (yazıcı, disk, cd-rom) uzun zamandır bilgisayar dünyasında kullanılan ve aynı veri yolunda birçok donanım birimini bağlanmasına imkan veren bir veri yolu yapısıdır.

28 IEEE1394 Firewire Daha çok video ses görüntü işleme ve DVD dünyasında kullanılan yüksek hızlarda veri aktaran bir yapıdır. Günümüz bilgisayarlarında SCSI’nın yerini almıştır.

29 PCMCIA veya PC Card Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan genişleme yuvalarının bağlandığı veriyoludur. Her bir sokette tek bir kart desteği sunan PCMCIA yapı 32 bir genişliğinde paralel bir iletişim yapısına sahiptir.

30 ExpressCard PCMCIA kartlarının 2003 ten beri yerini almaya başlamış olan kart yapısıdır. Bu kart yapısının bant genişliği tipine göre 400Mbit/s(USB mod) – 2.5Gbit/s(PCI ex mod) aralığındadır. 26 pine sahiptir. PCMCIA kartlarının 2003 ten beri yerini almaya başlamış olan kart yapısıdır. Bu kart yapısının bant genişliği tipine göre 400Mbit/s(USB mod) – 2.5Gbit/s(PCI ex mod) aralığındadır. 26 pine sahiptir.

31 USB Evrensel seri veri yolu anlamına gelmektedir. Tak çalıştır özelliğine sahiptir. Tek bir bilgisayara toplam 127 adet donanım bağlamaya izin veren bir yapıdır. Harici donanım birimlerini bilgisayara bağlamak için kullanılır. Evrensel seri veri yolu anlamına gelmektedir. Tak çalıştır özelliğine sahiptir. Tek bir bilgisayara toplam 127 adet donanım bağlamaya izin veren bir yapıdır. Harici donanım birimlerini bilgisayara bağlamak için kullanılır.


"Kuzey ve Güney Köprüleri Northbridge, RAM'e ve ekran kartına erişimi ve CPU'nun bu bileşenlerle iletişim kurabildiği hızları denetler. Ekran kartı, bazen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları