Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüst yapıtlardır

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüst yapıtlardır"— Sunum transkripti:

1 Dünyanın 7 Harikası http://sunuindir.blogspot.com
Tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüst yapıtlardır.Antik Dönemin 7 Harikası olarak anılırlar İlk olarak M.Ö.5. Yüzyılda tarihçi Heredot’un ortaya attığı bir kavramdır. Günümüzde, Dünyanın Yedi Harikası’ndan sadece Keops Piramidi ayaktadır.Diğerleri yangın yada deprem gibi nedenlerle yok olmuşlardır.

2 Keops Piramidi Sanıldığının aksine Gize Piramitleri’nin üçü de Dünyanın Yedi harikası listesinde değildir.Sadece Keops Piramidi yer almıştır.Keops Piramidi 4 Hanedanlık zamanında M.Ö.2560 yılında firavun Khufu(Keops)tarafından yaptırıldı. Yapımının 2o yılı aştığı sanılmaktadır.İlk inşa edilen olmasına rağmen dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır.Bu yüzden dünyanın yedi harikasından biridir.

3 Babil’in Asma Bahçeleri
M.Ö. 7. yüzyıllarda Babil kralı nebukadnezar tarafından yaptırıldı.Babil’in çorak Mezopotamya çölünün ortasında, ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçedir.Söylentiye göre nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır.Semiramis Medes kralının kızıdır.

4 Zeus Heykeli Zeus Heykeli M.Ö. 450 Yıllarında, adına olimpiyat oyunları düzenlenen tanrıların kralı Zeus için, Olimpiyatlara ismini veren olimpia ‘da yapılmıştır.Zeus heykeli bir tahta iskeletin üzerine altın fil dişi ve metal yerleştirilerek Pertenon’un içinde yapılmıştır.Zeus Heykeli M.Ö. 462 yılındaki yangında yok olana dek oradaydı.Bu gün temelleri, birkaç yıkılmış kolon ve enkaz tüm kalıntılarıdır.

5 Artemis Tapınağı Artemis Tapınağı’nın temelleri M.Ö. 7. Yüzyıla kadar gitmektedir.Tanrıça Artemis’e ifhafen yapılmıştır.Tamamıyla mermerden oluşuyordu.Lidya kralı Croesus tarafından yaptırılan bir yapıdır.Artemis Tapınağı M.Ö.21 Temmuz 356’da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostrutus adında bir yunanlı onu yaktı.Aynı gece büyük İskender doğmuştu.

6 Rodos Heykeli 32 Metre yüksekliğinde, demir ve taşla desteklenmiş bronz bir heykeldir.Rodoslular tarafından güneş tanrısı Helios’a armağan edilmiştir.Yapılışlından yok oluşuna kadar 56 yıl geçmesine rağmen dünyanın yedi harikasına girmiştir.Bunun sebebi devasa bir heykel olmasındadır.Yapılması 12 yıl sürmüştür ve M.Ö. 282 yılında bitirilmiştir.Rodos Heykeli M.Ö .226’da bir depremde en zayıf noktası olan dizinde kırılarak yok olmuştur.

7 İskenderiye Feneri İskenderiye Feneri, İskenderiye kentinin kıyısında faros adasında yapılmıştır.Şehrin batı kıyında bulunan fener 166 m. yüksekliğindedir.Sadece harikaların değil bu güne kadar yapılmış fenerlerin en yükseğidir.Yapı bir dizi depreme kadar bozulmadan kaldı.Fener’in en gizemli yanı gündüzleri bile güneş ışığını denize yansıtmak amacı ile tasarlanmış cilalı bronz aynalardı.Fakat depremler ve doğal şartlar sonucunda çöktü.

8 Halikarnas Mozolesi Halikarnas Mozolesi, Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılan. bir mezardır.Yapımı M.Ö.350 yılında tamamlanmıştır.Süslü su mermerinden yapılmış lahit ve mezar odası podyumun üstündeydi.Sıra sütunlar heykellerle süslenmiş piramit çatıyı destekliyordu.Toplam yüksekliği 45 m. İdi.16 yüzyıl boyunca Halikarnas Mozolesi iyi bir durumda korundu.

9 Hazırlayan; Adı- Soyadı :Seren Karaseyfioğlu Numarası: 257 Sınıfı: 4-B


"Tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüst yapıtlardır" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları